Amerika;Donald Trump;Ted Cruz;

2016-01-16 06:34:00

Trump indulhat az élről Amerikában

Az előválasztási nyitány kezdetéhez közeledve élesedik a hangnem az amerikai elnökaspiránsok között. Már csak heten álltak a pódiumon a csütörtök esti (közép-európai idő szerint péntek hajnali), hatodik republikánus tévévitában, de keményebb ütésváltások zajlottak. Úgy tűnik, a milliárdos Donald Trumpot nem lehet kiütni a nyeregből.

Teljesen másképp alakult a republikánus elnökjelöltségért folyó küzdelem, mint ahogyan azt a pártvezetés elképzelte. Trump jött, provokatív kijelentéseivel nem elborzasztotta, hanem maga mögé állította a republikánus szavazókat, s az első tényleges szavazás, a február 1-i iowai caucus előtt fölényesen vezeti a mezőnyt.

Trumpot látta a legjobbnak a gyorsfelmérések szerint a többség a Fox tévécsatorna által szervezett tévévitában is, amelyet a dél-karolinai North-Charlestonban tartottak. A szervezők már csak hét jelöltet hívtak meg a fő vitára, a korábbi tíz helyett. Jeb Bush volt floridai kormányzó, aki a republikánus establishment kedvenc jelöltje lett volna, alacsony támogatottságával már csak a parkett szélén kapott helyet, Donald Trump és Ted Cruz texasi szenátor – jelenleg ők vezetik a versenyt országosan és Iowában is – állhatott középen.

Trump és Cruz sok tekintetben ugyanazt a választóközönséget célozza meg. Ahogy Dan Balz, a Washington Post elemzője írja, mindketten populista konzervatív hangot ütnek meg, azt mondják, amit az elégedetlen, dühös, a politikai elitet gyűlölő, a bevándorlást ellenző szavazók hallani akarnak. A fősodorbeli jelöltek hangja alig-alig tör át ebben a kiabálásban, ezért kevés az esélye a mérsékelt konzervatív Jeb Bushnak, illetve Chris Christie-nek és John Kasich-nek, New Jersey és Ohio kormányzójának. Még a fiatal Marco Rubio floridai szenátor is küszködik, hogy lépést tudjon tartani, noha a felmérések szerint neki lenne a legjobb esélye, hogy legyőzze a demokraták várható elnökjelöltjét, Hillary Clintont.

Számos éles szópárbajt élvezhettek a republikánus drukkerek. Donald Trump azon lovagolt, hogy legveszélyesebb vetélytársa, Ted Cruz nem is indulhatna, hiszen nem az Egyesült Államok területén, hanem Kanadában született. Az amerikai alkotmány azonban e tekintetben világos, Cruz édesanyja amerikai állampolgár, s ez épp elég ahhoz, hogy állampolgárságát ne lehessen kétségbe vonni. A szenátor, aki jogász, s a legfelsőbb bíróság előző elnökének keze alatt is dolgozott, visszavágott: „Jogi tanácsokért nem Donald Trumphoz fogok fordulni!”. Noha korábban kímélték egymást, ezúttal Cruz is jócskán támadta a milliárdost, legfőképpen azzal, hogy valójában nem is igazi konzervatív, hiszen a bűnös, liberális New York-ból valósi. Ted Cruz akár győzhet is Iowában, az ott többségben lévő keresztény konzervatív szavazókhoz az ő nézetei állnak legközelebb.

Cruz és Rubio külön párharcot vív, leginkább a bevándorlás kapcsán. A floridai szenátor ugyanis részt vett az illegális bevándorlók helyzetének rendezését célzó kétpárti kezdeményezésben, amelyet a keményvonalasok csak „amnesztiatörvényként” ostoroznak. Egyébként mindketten kubai bevándorló család gyermekei.

Chris Christie, New Jersey állam első embere ismét megjegyezte, a szócséplő szenátorokkal ellentétben az amerikai államok kormányzói kemény munkát végeznek, sokkal alkalmasabbak az ország vezetésére. Jeb Bush az éllovas Trump mellett főként Hillary Clintont bírálta, mondván, ha a volt külügyminisztert elnökké választják, ki-be járkálhat a Fehér Ház és a bíróság között. Marco Rubio is Clintont vette célba: szerinte nem alkalmas az elnökségre az, aki nem értette meg, hogy államtitkokat nem küldözgethet magán e-mailekben.

Ben Carson, a nyugalmazott idegsebész, a republikánus mezőny egyetlen fekete indulója szinte nem jutott szóhoz, pedig „hálás kérdést” kapott, arról faggatták, Bill Clinton nőügyei jogosan kerülnek-e terítékre a kampányban. Egyébként a szexügyeket is a politikai korrektségre fittyet hányó Trump rángatta elő.

Hárman szerepeltek a népszerűségi listán hátrébb szorult jelöltek külön vitájában, Carly Fiorina üzletasszony, Mike Huckabee volt kormányzó, Rick Santorum volt szenátor már aligha rúg labdába Iowa után.