Nagy László;Schuch Timuzsin;Talant Dujshebaev;

2016-01-18 06:54:00

Montenegró kipipálva, jöhetnek az oroszok

Sikerrel vette az első erőpróbát a magyar férfi kézilabda-válogatott a gdanski Európa-bajnokságon, miután 32-27-re legyőzte Montenegrót. A csapat legeredményesebb játékosa a hétgólos Bánhidi Bence volt, míg a mérkőzés legjobbjának a hálóőr Mikler Rolandot választották meg. Nagy Lászlóék ma Oroszország ellen játsszák a második csoportmeccsüket.

A magyar férfi kézilabda-válogatott 32-27-re nyert a montenegrói csapat ellen a lengyelországi, olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság első fordulójában. A két együttes történelmi, első egymás elleni mérkőzését játszotta. Öt-hatezer néző, közte több száz magyar szurkoló előtt kezdődött meg hazánk számára a kontinensviadal, a mieink a Mikler – Pásztor, Nagy L., Faluvégi, Bánhidi, Bodó, Iváncsik hetessel kezdtek. A megfiatalított magyar együttesnek ez volt az első igazi felmérője Talant Dujsebajev szövetségi kapitány vezetésével, és rögtön nekiugrott ellenfelének: az 5. percben már 5-1 volt az állás.

A lendület nem tört meg, tovább nőtt a különbség (8-2). Újabb időkérést követően már a montenegróiak is rendezték soraikat, és megkezdték a felzárkózást. Schuch Timuzsin büntetőt rontott, s lassan csökkent a különbség, ám egy emberhátrányos góllal sikerült 15-11-re ellépni. A szünet után Nagy Lászlót kiállították, ám az emberhátrányban Mikler Roland jól védett. A nehéz időszak átvészelése után megint a magyar csapat akarata érvényesült. A montenegróiak folyamatosan cseréltek, végül egy olyan sort sikerült pályára küldeniük, amely 25-23-ra alakította az állást. A hajrában azonban jobban összpontosított a Dujsebajev-csapat, amely végül öt góllal megnyerte a fontos összecsapást. A montenegróiaknak ez volt fennállásuk hetedik Eb-találkozója, és még egyszer sem tudtak győzni.

Dujsebajev a mérkőzés után elmondta: a győzelemmel és a lőtt gólok számával elégedett, ám sok gólt kapott a csapata. "Idegesen kezdett mindkét válogatott, de mi előbb nyugodtunk meg, és elhúztunk. A támadójátékunk rendben volt, de sokat kell javulnunk védekezésben – magyarázta a 47 éves szakember. – Természetesen boldog vagyok, hiszen győztünk, és az Eb-n nagyon fontos a jó rajt. Mérkőzésről-mérkőzésre szeretnénk fejlődni, dolgozunk tovább." A mezőny legjobbjának megválasztott Mikler szerint az összjátékunk rendben volt végig.

"A beállósaink teljesítménye nagyon jó volt. Bízom benne, hogy a védekezésünk még jobb lesz. A fiatal játékosaink ugyan izgultak, de mégis jól játszva mutatkoztak be az első Eb-mérkőzésükön – mondta a hálóőr. – Tudtuk, hogy Montenegró nehéz ellenfél lesz, szívós csapat, amely harcolt az utolsó pillanatig, ezért is értékes a győzelem." A magyar válogatott ma Oroszországgal játszik 18.00 órától, a mérkőzést élőben közvetíti az M4 Sport. Az oroszok szombaton 31-25-re kikaptak a D jelű kvartett negyedik tagjától, Dániától.

Ragyogó Fradi-siker

Ferencváros nagyszerű játékkal 30-27-re legyőzte a világbajnokokkal felálló norvég Larvikot a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének második fordulójában a Syma csarnokban, ezzel jelentős lépést tett előre, hogy az első vagy a második helyen jusson tovább a negyeddöntőbe.

Kemény védekezéssel nyitott mindkét együttes, az első gólra négy percet kellett várni. A hazaik kapták el előbb a fonalat, s 14 perc elteltével, már négy gól volt a Fradi előnye. Jött is a norvég időkérés. Tor Odvar Moennek sikerült felpörgetni lányait, így a vendégek felzárkóztak egy találatra, ezért Elek Gábor vezetőedzőnek kellett rendezni a sorokat. Ez sikerült, Szucsánszki Zita góljaival lendületet adott, a szünetig pedig tovább tartott a szinte hibátlan hazai játék (19-14).

Otthon nyert az FTC FOTÓ: MTI/SZIGETVÁRY ZSOLT

A második félidő elején Szikora Melinda ismét parádézott a kapuban, valósággal megbénította az ellenfelet, és a 36. percben már 22-14 volt az állás. Később büntetőt is hárított, ekkor - ünneplés közben - kisebb ujjsérülést szenvedett. A folytatásban ugyan keményebben játszottak a skandinávok, ám a remek védekezésnek köszönhetően nem tudtak felzárkózni, a megnyugtató különbség végig megmaradt, és a hajrában ismét sziporkázott a magyar bajnok.

“A kapuskülönbség döntött a mai összecsapáson - kezdte értékelését Elek Gábor, az FTC vezetőedzője. - A támadósorból pedig a kilencgólos Nerea Penát, Szucsánszki Zitát és Hornyák Dórát emelném ki. Voltak azonban olyan dolgok a találkozón, amivel nem voltam megelégedve. Nem ebben a ritmusban szoktunk kézilabdázni. Az első negyedóra nagyon álmosra sikeredett, ám hatalmasat küzdöttek a lányok, és a kritikus pillanatban mindig volt olyan játékos, aki átlendítette a csapatot a nehézségeken.”

A Bajnokok Ligája február elején folytatódik, a csoportmásodik Ferencváros 5-én Romániában, a Baia Mare otthonában lép pályára.

Női BL, középdöntő, 2. forduló:
1. csoport:
FTC-Rail Cargo Hungaria-Larvik 30-27
Thüringer HC-Baia Mare 23-25
Fleury Loiret-Rosztov Don 22-27
Az állás: 1. Rosztov Don 10 pont, 2. FTC 9, 3. Larvik 6, 4. Baia Mare 4 (153-158), 5. Fleury Loiret 4 (133-143), 6. Thüringer HC 1
2. csoport:
CSM Bucuresti-Midtjylland 24-22
Buducnost Podgorica-Vardar Szkopje 31-19
Sävehof-Győri Audi ETO KC 18-26
Az állás: 1. Podgorica 7 pont (129-105), 2. CSM Bucuresti 7 (145-134), 3. Győri Audi ETO 7 (120-117), 4. Vardar Szkopje 6, 5. Midtjylland 5, 6. Sävehof 0