Nagyarányú, elsöprő győzelmet aratott a tajvani elnökválasztáson az 59 éves Csaj Ing-ven, a legerősebb ellenzéki párt, a Demokratikus Haladás Párt (DPP) jelöltje. Ellenfele, a kormányzó Kína-barát Kuomintang párt jelöltje, Erik Csu volt. A győztes politikusnő már az első hat millió voks (Tajvan lakossága 23 millió, a választópolgárok száma meghaladja a 18 milliót) megszámlálása után több mint 3 millióval vezetett, harmadik helyen az Első a Nép Párt jelöltje, James Szung állt, aki csak 930 ezer szavazatot gyűjtött. Csu ezután bocsánatot kért választóitól, amiért csalódást okozott, beismerte önmaga és pártja vereségét.
A Kuomintang ugyanis először Tajvan történelmében elvesztette parlamenti többségét. A nem végleges adatok szerint a parlamenti választást is fölényesen nyerte a DPP, a déli területeken minden helyet elvittek, és északon is fölénybe kerültek. A DPP függetlenségpárti, a tajvani nemzeti identitás megjelenítője és a szuverenitás követelője. A Kuomintang hagyományosan Peking-barát politikát folytat. Elemzők szerint a Kuomintang kudarcos gazdaságpolitikájának köszönheti nagyarányú vereségét valamint annak, hogy nem tudta megnyerni a fiatalokat és a bizonytalanokat, akik a DPP mögé álltak be.
Csaj Ing-ven másodjára indult az elnökségért, 2012-ben a Kuomintang akkori jelöltje, Ma Jing-csiu győzte le. Ő lesz Tajvan első női államfője. Beiktatására tervek szerint január 20-án kerül sor. Elnöksége változást hozhat Tajván és Kína viszonyában, mindenekelőtt feszültséget, Peking ugyanis a szigetországot Kína elválaszthatatlan részének tekinti. Elemzők szerint mindkét fél a status quo fenntartására fog törekedni és kerülni fogja a konfrontációt. A pekingi vezetés nem kommentálta az ellenzéki győzelmet, de még az eredmény ismerete előtt azt jelentette be, hogy nem kíván beavatkozni a tajvani választásokba.