Péntekig, rendőrségi jóváhagyással biztosan tüntetnek a taxisok a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky úton, az Andrássy úton és a József Attila utca kereszteződésében. Így változatlanul egy-egy sáv lesz csak járható, a rendet pedig, ahogyan eddig is, rendőrök vigyázzák. A tüntetők létszáma a szerda reggeli órákra viszonylag alacsony volt, egyes tudósítások szerint csupán 30 taxi állt a helyszínen. Ez délutánra emelkedett, ekkora 100-nál is több jármű vezetője demonstrált. Változás mutatkozott a sofőrök szándékaiban is: a kezdeti teljesíthetetlen követeléseiken, miszerint az Uber és a többi illegális személyszállító azonnali betiltását követelték, addig szerdán már megegyezést szorgalmaztak.
Gelencsér Zsolt, a taxis tüntetés egyik szervezője a helyszínén tartott sajtótájékoztatón közölte: kérik, hogy a kormány péntekig hívja össze az egyeztetést, jövő hét végéig pedig szülessen megállapodás. Ellenkező esetben országossá terjesztik ki tiltakozásukat. A szervező hangsúlyozta: a törvénynek betarthatónak kell lennie és be is kell azt tartatni. A taxisok bejelentése alatt az Uber sem tétlenkedett, a cég körüzenetet küldött regisztrált, ám eddig még egyszer sem utazó ügyfelei számára. Ebben kijelentették, hogy vasárnap éjfélig ingyen próbálhatják ki szolgáltatásukat. (A szöveg további részéből kiderült, hogy az első út csak 2500 forintig ingyenes)
A kormány hivatalos álláspontja szerint a taxisoknak igaza van, ezért a kabinet tárgyalásokat kezd, ezek két mederben zajlanak majd. Egyrészt egy hosszú távú, mindenkinek előnyös szabályozást akarnak, amely szabálysértési szankciókat is tartalmaz és adózási szempontból is végrehajtható. Másrészt - amíg ez nem születik meg, ami minimum másfél hónap - egy olyan átmeneti rendszerre van szükség, amely alapján szankciók vezethetők be azokkal szemben, akik megsértik a jelenlegi jogszabályokat - közölte az Tuzson Bence, aki az átmeneti rendszer várható elemei között említette az adóhatósági ellenőrzéseket. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár arra kérte a sofőröket, hogy a tárgyalás idejére függesszék fel demonstrációjukat. Hangsúlyozta, az Ubert nem áll szándékukban betiltani, de rájuk is szigorú, egységes szabályok fognak vonatkozni.
A döntést Metál Zoltán az Országos Taxis Szövetség (OTSZ) elnöke is üdvözölte. A magyar kormány eddig is kiállt a hazai kisvállalkozók érdekeiért, így döntésük jó hírt jelent - mondta. Kérdés, mit szól a kormány döntéséhez az Uber, akit január 14-én költségvetési csalás gyanújával perelt be a Fővárosi Főügyészségen az OTSZ. Szerettük volna megtudni, mi a cég következő lépése, de lapzártánkig nem érkezett válasz.
FOTÓ: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN
idején. A mostani tüntetés szervezői feltehetően több hibát is elkövettek: az olcsóbb és modernebb szolgáltatást nyújtó Uber – ezáltal pedig az utasok ellen kezdtek el harcolni, ahelyett, hogy a kormányzati szigort vagy a szabályok megváltoztatását követelték volna.