A „Turizmus és biztonság” címmel megrendezett, rangos nemzetközi turisztikai vásárral („FITUR”) is egybekötött találkozón Ujhelyi kiemelte, hogy az elmúlt év tragikus eseményei nemcsak Európában, de a magyar turizmusban is érezhető hatással voltak. A legfrissebb adatok szerint körülbelül három százalékkal csökkent a külföldi vendégéjszakák száma tavaly novemberben a magyarországi szálláshelyeken az előző évihez képest; de például Brüsszelben már tizenöt százalékos volt a turisztikai visszaesés. Az MSZP európai politikusa (egyúttal az Európai Parlament közlekedési és turisztikai szakbizottságának alelnökeként) azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi geopolitikai feszültségekkel teli helyzetben még hatékonyabb és szorosabb együttműködéssel kell kiaknázni a „béke iparága” nyújtotta lehetőségeket, amely az európai közösség szociális és gazdasági válságára is hatásos válaszokat képes adni.
A világ minden tájáról érkező, közel ötven szakminiszter és delegáció, valamint Ignacio Ybanez Rubio spanyol külügyi államtitkár részvételével megtartott konferencián Taleb Rifai, az UNWTO jordán nemzetiségű főtitkára szintén azt emelte ki hozzászólásában, hogy a globális kihívások, illetve a közelmúltbeli terrortámadások miatt fontos, hogy a turisztikai szakma is elgondolkozzon azon, hogy a további fejlődéshez hogyan tudja fenntartani a biztonságos és zavartalan utazás lehetőségét.
Elemzők szerint az elmúlt év terrortámadásai körülbelül egymilliárd dolláros bevételkiesést jelentett az európai turizmusnak. Annak a szektornak, amely közvetett és közvetlen módón huszonötmillió embert foglalkoztat Európában és amely az Európai Unió GDP-jének közel tíz százalékát termeli meg. Tavaly több mint 455 millió turista érkezett az európai kontinensre.