bevándorlás;határ;Ausztria;Orbán Viktor;migráció;

2016-01-23 06:00:00

Teljhatalmat mindenáron

Orbán Viktor miniszterelnök a józan ész győzelmének tartja, hogy Ausztria bejelentette: korlátozza a menedékkérők létszámát. A kormányfő erről pénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában beszélt. 

Európa nem tud korlátok nélkül, ellenőrizetlenül óriási idegen embertömegeket befogadni - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint ez mondatott ki a bécsi intézkedésben is. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a magyar álláspont szerint az a legjobb bevándorló, aki nem jön. A migránsok útvonalának esetleges átterelődését firtató kérdésre a kormányfő úgy reagált: "az útvonal oda terelődik, ahova akar, de hogy Magyarországon nem megy majd keresztül, az egészen biztos". Emlékeztetett, hogy a magyar-román határ egyes szakaszain már megtörtént egy esetleges határzár előkészítése, és a kerítésépítéshez szükséges kapacitások is megvannak, annyira, hogy kerítést már exportálunk is.

Orbán Viktor ismét kritizálta az általa "brüsszelizmusnak" nevezett jelenséget, amely szerinte abban áll, hogy a nemzetállamoknak nem engedik a problémák megoldását, hanem közös európai megoldást emlegetnek, miközben nem történik érdemi lépés. A hatáskörök elvonása a nemzetállamoktól úgy, hogy közben azokat Brüsszel nem tudja ellátni, gyengíti az Európai Uniót - mondta.

Szügyig
Lázár János kancelláriaminiszter szerint az ellenzék túlértékeli a kormány terrorhelyzetre vonatkozó alaptörvény-módosító javaslatát. Orbán Viktor szerint nincs ténybeli alapja annak az ellenzéki kritikáknak, amik statáriális állapotokat festenek fel: "Ha csak a töredéke igaz lett volna az elmúlt években mindannak, amit a baloldaliak diktatúraveszély-ügyben mondtak, szügyig állnánk az önkényben". Az alaptörvény módosítására a pártoknak szétküldött szöveget olvasva nem találunk benne "túlértékelhetőt". Egyetlen európai országban sem lehetséges a polgári szabadságjogok totális korlátozása, a végrehajtó hatalom parlamenti ellenőrzést megkerülő önfelhatalmazása, mint amit ebbe a tervezetbe belefoglaltak. Igaza van a kormányfőnek: még nem állunk szügyig az önkényben. De ott állnánk, ha ez a javaslat átmenne a Házon.
F. R.

A kormány alaptörvény-módosítási tervéről szólva - amelynek alapján önálló tényállás lenne az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet - a miniszterelnök úgy nyilatkozott: azt akarják, hogy a terror elleni fellépésben Magyarországnak is legyenek meg azok a lehetőségei, amelyekkel a legtöbb nyugat-európai ország rendelkezik. Ehhez az ellenzék támogatását kérték, de - jelezte - "még nem áll jól az ügy". Szerinte az ellenzéki kritikáknak nincs ténybeli alapjuk. A magyar politika a túlzások művészete, nincs ténybeli alapja annak az ellenzéki kritikáknak, amik statáriális állapotokat festenek fel. "Ha csak a töredéke igaz lett volna az elmúlt években mindannak, amit a baloldaliak diktatúraveszély-ügyben mondtak, "szügyig állnánk az önkényben" - fogalmazott, kijelentve: "Magyarország Európa egyik legszabadabb országa".

A "hülye gyerek"
"Hülye gyerek produkálja magát. Ennyi." - ezt írta Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő Facebook-bejegyzésében Novák Előd jobbikos parlamenti képviselő legutóbbi akcióját kommentálva. Novák szerdán a közösségi oldalon nyilvánosságra hozta azt a dokumentumot, amely a terrorveszély-helyzetet bevezető alkotmánymódosítás alapjául szolgálna. A Jobbik alelnöke szerint ezzel három év szabadságvesztést kockáztat, amit jogászok tagadnak: a képviselő semmit nem kockáztatott, hiszen "nem nyilvános" iratot nyilvánosságra hozni nem bűncselekmény.

A miniszterelnök ismét kiállt Lengyelország mellett. Szerinte a lengyel kormány nem tett olyat, ami miatt az EU-nak kritikát kellene megfogalmaznia. Brüsszelt irritálja, ha erős nemzetállamok vannak és azok egyenesen beszélnek. Ez "pavlovi negatív reflexeket vált ki az európai bürokratákból" - mondta. Szerinte Közép-Európa semmiben nem marad el a demokrácia követelményeit tekintve a kontinens nyugati felétől. Sőt vannak olyan jelenségek, amelyek Közép-Európában nem fordulhatnának elő. "Képzelje el, ha a magyar kormány elérte volna azt, hogy egy közérdeklődésre számot tartó, az emberek biztonságát veszélyeztető tömeges atrocitás esetén - mint amilyen a kölni volt - a magyar médiának sem az állami, sem a magán része erről napokig ne adjon hírt. Ön szerint én hány napig maradhattam volna hivatalban?" - példázta. "Hátrább az agarakkal, a nyugatiaknak semmilyen erkölcsi és ténybeli alapjuk nincs arra, hogy demokráciakritériumokat kérjenek rajtunk számon" - mondta.

Belpolitikai kérdésekre rátérve a kormányfő közölte: bár "a működő magyar reformok eredményei most, januárban jelennek meg az életünkben", a kabinet már dolgozik azon, hogyan néz majd ki - az idei első félévben elfogadandó - 2017-es költségvetés.

Nem lehet hozzászólni
A kormány letiltotta a hozzászólási lehetőséget Orbán Viktor tegnapi, Kossuth Rádióban elhangzott interjújának videója alatt a legnagyobb videomegosztón. A kabinet lépése azért különösen humoros, mert a kormányfő többek közt arról beszélt, hogy „Magyarország Európa egyik legszabadabb országa”, ahol az emberek joggal várják el az államtól, hogy mindenkire ugyanolyan szabályok vonatkozzanak.

Gulyás: felelőtlen parlamentarizmus

Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett, a kormány alkotmányt módosítana, hogy a terrorveszélyhelyzet önálló tényállás legyen az alaptörvényben. Ehhez szükség van ellenzéki támogatásra is. Azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik négyötödös parlamenti felhatalmazáshoz kötné a terrorveszélyhelyzetre vonatkozó jogrend bevezetését, a Fidesz képviselője azt mondta: e javaslat észszerűtlen, életszerűtlen, ellehetetleníti a terror elleni harcot. "A terroristák sem négyötödös többséggel döntenek a merényletekről", a Jobbik javaslata "legfeljebb a terroristáknak nyerheti el a tetszését" - fogalmazott.

Kifejtette: a Fidesznek nem a parlamenti kontroll ellen van kifogása - a kormány javaslata is tartalmazza az illetékes parlamenti bizottságok folyamatos ülésezését és az államfő tájékoztatását -, "de amikor egy információ érkezik arról, hogy akár néhány óra múlva valahol terrorcselekmény történhet, a lehető legnagyobb felelőtlenség az Országgyűlés összehívásától és annak döntésétől függővé tenni (...) ennek a helyzetnek a kihirdetését". "A baloldali pártoktól megszoktuk a felelőtlen viselkedést" - folytatta -, hiszen nem támogatták a bevándorlás szabályainak szigorítását, a határzár építését és a rendőrök, katonák határra küldését sem. A mostani új fejlemény, hogy a Jobbik álláspontja is a baloldaléhoz közelít a terror elleni hatékony fellépés megakadályozásában - mondta a kormánypárti politikus, hangsúlyozva, hogy nem lehet szembefordulni az emberek biztonság iránti jogos igényével. A 60 napos időtartamról - amennyi időre a terrorveszélyhelyzetet elrendelhetné a kormány -, annak csökkentéséről készek egyeztetni. Ahhoz azonban ragaszkodnak, hogy a kormánynak terrorveszélyről szóló információ birtokában legyen lehetősége saját hatáskörben azonnal elrendelni a terrorveszély-helyzetet - tette egyértelművé. Hozzáfűzte, az egy rendben lévő javaslat, hogy a parlament a lehető leggyorsabban felülvizsgálhassa ennek indokoltságát.

Szófiába készül a kormányfő
Pintér Sándor belügyminiszterrel együtt utazik két napos látogatásra Bulgáriába Orbán Viktor - írta a dnevnik.br hírportál. Sajtóértesülések szerint a magyar kormányfőt bolgár kollégája, Bojko Boriszov hívta meg. A két miniszterelnök várhatóan a menekültválságról, az Európai Unió jövőjéről és Bulgária esetleges schengeni csatlakozásáról is fog tárgyalni.