A családok otthonteremtési kedvezményét (CSOK) a miniszterelnök úgy jellemezte, mint a gazdasági növekedést és a családokat egyszerre segítő otthonteremtési rendszert. Szerinte ezzel sikerül változtatni a lakáspiac bénultságán és a gyermekvállalást nehezítő bonyolult lakáshoz jutáson. Orbán Viktor következetesen tagadja, hogy a CSOK szociálpolitikai eszköz, így védi ki, hogy az értékplafon eltörlése révén a módosabbak még inkább kedvezményezetté váltak.
Viszont a lakáshoz jutás újabb pillérét jelentő Nemzeti Otthonteremtési Közösség létrehozásáról szóló törvényjavaslatot a kormány ígérete ellenére még nem nyújtották be az Országgyűléshez.
Németh Dávid szerint a lakástámogatások biztosan élénkülést hoznak, de komolyabb, az egész országot érintő boommal egyelőre nem lehet számolni, mivel a lakáspiaci lépések tovább mélyíthetik a különböző országrészek közötti gazdasági szakadékot. A K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a kedvezőbb helyzetben lévő térségek, Budapest mellett az erős iparral, gazdasággal rendelkező városok. Így például Győrben, Kecskeméten, lehet látványos a fejlődés, míg a jelentős munkanélküliséggel küzdő, észak-magyarországi és kelet-magyarországi régiókban nem várható számottevő növekedés. Utóbbi régiókban azért vannak kivételek: Nyíregyházán és Debrecenben ugyanis lehet fejlődéssel számolni a lakáspiacon.