gazdák;Mezőfalva;Kishantos;földárverés;

2016-01-27 06:26:00

Milliárdokat fizetnek a családi földbirtokért

A földárverések első hulláma után sorra készülnek a helyi statisztikák, amelyek nagyobbrészt azt mutatják, hogy azok vettek nagyobb parcellákat, akik nem klasszikus értelemben vett gazdák, és bőven volt pénzük, hogy a még évtizedekig bérbe adott földet befektetésként kezeljék. Ács Sándorné agrármérnök, a kishantosi mintagazdaság volt ügyvezetője gyűjtéséből kiderül, hogy nem csak Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester vásárolt be milliárdos nagyságrendben, de Fejér megye déli részén is vannak családi birtokot építők.

Mezőfalván - Ácsné falujában -, a Tomics család csaknem 700 hektárt szerzett egymilliárd százhuszonkét millió forintért. Az apa, Tomics László a Mezőfalvai Mezőgazdasági Zrt. volt vezérigazgató-helyettese, a lánya és a veje között oszlik meg a terület, amiért nagyobbrészt hitellel fizettek.

A mezőfalvi állami szántókból nagyobb részeket kivásárlók között említette még Ács Sándorné Keresztes Zsoltot, aki 211 hektárra pályázott sikerrel, és szintén a Mezőfalvai Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgató-helyettese volt. A 100 hektár alatt vásárló közül említést érdemel még Márok Csaba Mezőfalva polgármestere, aki Kishantosi Ökológiai Mintagazdaság egyik földjét vette meg, és akinek az édesapja a Mezőfalvi Állami Gazdaság (Kombinát) vezérigazgató-helyettese volt a rendszerváltás előtt.

Tomics és Keresztes is a korábbi munkahelyük által bérelt állami földből vásárolt, annak ellenére, hogy azokat 2051-ig még a zrt. bérli azokat. A Mezőfalvai Zrt.-ről tudni kell, hogy egyike a 2001-ben, az akkori Orbán-kormány végnapjaiban botrányos módon privatizált 12 állami gazdaságnak. A mostani földeladások is az akkori - ma már csak „piszkos privatizációnak” nevezett – forgatókönyv szerint zajlanak - jegyzi meg Ácsné. 2001-ben a cég többségi tulajdonát 4 ember szerezte meg, majd 2006-ban eladta egy német tulajdonú cégnek. A 9000 hektár állami földet használó társaság így került Helmut Gsuk német állampolgár fennhatósága alá. A privatizációt levezénylő és egyik tulajdonossá váló vezérigazgató Zászlós Tibor ma már Helmut Gsuk fennhatósága alatt vezeti a céget. Zászlós Tibor az állami földek eladását kezdeményező és szorgalmazó Nemzeti Agrárkamara egész magyar mezőgazdaságért felelős alelnöke is egyben.

A valódi gazdák távol maradtak az árveréstől, mert nincsenek nélkülözhető millióik olyan földek vásárlására, melyeken még 35 évig nem gazdálkodhatnak - tette hozzá Ács Sándorné.