schengeni övezet;menekültválság;Bohuslav Sobotka;visegrádi csúcstalálkozó;

- Rendkívüli V4-csúcs a menekültválságról

Rendkívüli visegrádi csúcstalálkozót hív össze február 15-ére Csehország, amelynek fő témája a migrációs válság lesz - jelentette be Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök a Twitter közösségi oldalon megjelent keddi bejegyzésében. A négy visegrádi ország (V4) vezetői várhatóan felvetik egy tartalék védővonal kialakításának lehetőségét Bulgária és Macedónia déli határain. Sobotka már korábban közölte, hogy ha a februári EU-csúcsig nem fog működni a török-görög határ védelme, a V4-ek egy B-tervvel állnak elő. Az EU csúcstalálkozójára a V4-ek kormányfői találkozója után három nappal kerül sor.

Az uniós belügyminiszterek hétfői amszterdami informális találkozójukon felvetették, hogy akár két évre is visszaállíthatják a schengeni övezeten belüli határellenőrzéseket, ha a következő hetekben nem sikerül korlátozni a menekültek beáramlását. Az ideiglenesen bevezetett ellenőrzések májusban lejárnak, s csekély az esély, hogy addigra előrehaladás történik. Görögország idegesen reagált az elhangzott bírálatokra, német, osztrák és belga részről is felvetették, hogy Athén nem tesz eleget a schengeni határok védelméért, kifogásolták, hogy az EU által elvárt, a menekültek regisztrálását végző öt "hotspot" közül még csak egyet sikerült kialakítani.

Dimitrisz Avramopulos migrációs EU-biztos szerint az unió "kifut az időből". A Kathimerini görög lap szerint a biztos cáfolta, hogy az ülésen felmerült volna Görögország kizárásának lehetősége a schengeni övezetből. A tanácskozás utáni visszhangok ugyanakkor már a schengeni rendszer teljes összeomlását vetítik előre. Klaas Dijkhoff, a soros elnök Hollandia belügyminisztere pesszimistán ítéli meg Schengen fenntartásának lehetőségét. "Egy éve figyelmeztettünk, hogy ha nem találunk megoldást, nagy nyomás nehezedik majd a rendszerre. Most itt tartunk" - idézte Dijkhoffot a Reuters.

Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter szerint is a csőd szélére került a schengeni rendszer. Jean Asselborn luxemburgi belügyminiszter kedden ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Schengen túléli a válságot, mint mondta, az egységes piac és az emberek szabad mozgása nélkül nincs Európai Unió.

Dán döntés
Három és fél órás vita után a dán parlament tegnap megszavazta azt a rendelkezést,
hogy a menedékstátuszt kérelmezőktől elkobozhatják 10 ezer dán koronát meghaladó értékeiket, hogy ebből fedezzék ellátásukat. Az emberi jogi szervezetek tiltakozására az összeget 3 ezer koronáról felemelték.

David Cameron és Angela Merkel telefonon egyeztetett egymással a brit reformelképzelésekről, közölte tegnap a Downing Street 10. Az előző esti megbeszélésen a brit kormányfő és a német kancellár úgy ítélte meg, hogy a decemberi EU-csúcshoz képest történt némi előrehaladás, de maradtak még tennivalók a február 18-19-i csúcs előtt, ahol Cameron négypontos reformterve napirendre kerül.