esküvő;Orbán Ráhel;

2016-01-27 13:48:00

Orbán Ráhel-esküvő: érdekes adatra derült fény

Még mindig nem árulja el a rendőrség, hogy mennyit költöttek annak a tolvajnak a megtalálására, aki a miniszterelnök lányának esküvőjén ellopott két mobilt. Az Átlátszó adatigénylésére először azért nem válaszolt a Készenléti Rendőrség Hivatala, mert szerintük az nem volt közérdekű. Három hónap elteltével már másképp látják a dolgot - írja az Átlátszó blog.

A portál tavaly októberben adatigényléssel fordult az Országos Rendőr-főkapitánysághoz tájékoztatást kérve arról, hogy a DNS-minták elemzésén túl összesen mekkora összeget tesz ki a nyomozás teljes költsége.

A kérelmet továbbították a Készenléti Rendőrséghez (KR) mondván, az igénylés megválaszolására ez a szervezet illetékes. A KR részéről tavaly közölték, a kért adatok nem közérdekűek, hanem bűnügyi személyes adat, így nem adtak semmilyen tájékoztatást.

Mára meggondolták magukat és a költségekkel kapcsolatban ugyan nem, de több dologra válaszoltak. A legfontosabb ezek közül, hogy az eljárást felfüggesztették, mert nem tudták megállapítani, ki lehetett a tettes. Megadták azt is, hogy az NNI Életvédelmi Osztályáról 2014 áprilisában átkerült a nyomozás a szervezet Vagyonvédelmi Osztályára.

A KR Hivatala közölte azt is, hogy egy nyomozó foglalatoskodott az üggyel. Arra viszont továbbra sem adott választ a rendőrség, hogy a több mint két évig tartó eljárás költsége mennyi volt.

Ismert: szeptemberben lezárta a nyomozást az Orbán Ráhel esküvőjén ellopott telefonnal kapcsolatban a rendőrség, nem találták meg a tolvajt, aki 2013-ban elvitte a készüléket a lagziból. 

Áprilisban írtuk:  Rendkívül megalázó, és csak az alkalmazottakra kiterjedő vizsgálatba kezdett a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gyilkossági osztálya egy, az Orbán Ráhel két évvel ezelőtti esküvőjén eltűnt telefon ügyében. Mint arról a Népszava tudósított, Csókási László - aki felszolgálóként részt vett az eseményen -, honlapján arról számolt be, hogy 2013 novemberében a rendezvény dolgozóit az NNI kereste meg a azzal a kéréssel, hogy jelenjenek meg tanúkihallgatáson, mert a lagziban elloptak egy telefont az egyik vendégtől. Csókási László azt írta „a meglepődésem ott váltott át sokkba, amikor a nyomozótiszt közölte, hogy minden dolgozótól DNS-mintát vesznek! Eszem ágában sem volt hozzájárulni a DNS-minta adásához.”

Csókási először megtagadta a DNS leadását, de egy második kihallgatásra is beidézték, ahol figyelmeztették, hogy akár kétszázezer forintos rendbírsággal is sújthatják, ha makacskodik. Így végül levették a mintát.

Különös a történetben, hogy a „kisebb értékre elkövetett lopás vétsége” – tehát nem bűntett – ügyében az NNI életvédelmi osztálya járt el, azaz a legjobban képzett hazai gyilkossági nyomozók keresték a telefont. A DNS-vizsgálatok költsége akár tízmillió forintos nagyságrendű is lehetett.