Az egyesület közleményében úgy fogalmaz: meglepetten szereztek tudomást a sajtóból arról, hogy a javaslat kidolgozása a végéhez közeledik, és hamarosan bevezetik az új hatóságot. A szakmai szervezet felidézi, hogy nyáron véleményezték a tervezet könyvelők ellenőrzésére vonatkozó részét, amellyel kapcsolatban számos kritikai észrevételt tettek, de azóta nem látták a továbbfejlesztett anyagot. Zara László elnök a közleményben kiemelte: különösen veszélyes, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium az ötlet kidolgozását az érintett szakmákat képviselő szervezetekkel való érdemi egyeztetés nélkül végzi.
Az egyesület elnöke a szervezet nevében visszautasította azt a vádat, hogy a könyvelők és az adózási szakma képviselői az adócsalók segítői lennének. Az adótanácsadók egyesülete szerint egyáltalán nem igaz az a vád, hogy a számvitellel, adótanácsadással foglalkozó szakemberek a kétes ügyletek aktív és tudatos részesei lennének. Az új hatóság bevezetését Zara László szerint nem indokolja a brókerbotrány: "Ez pusztán ürügy, hiszen ebben az ügyben a kisebb számviteli szolgáltatók, tanácsadók, könyvvizsgálók egyáltalán nem voltak érintettek, tehát az ő ellenőrzésük nem fogja tudni kivédeni az ilyen botrányos visszaéléseket." - fogalmazott az elnök a közleményben.
Az egyesület álláspontja szerint az új hatóságtól az adóbevételek növekedését sem lehet várni, és továbbra is csak azokat az adótanácsadással, könyveléssel foglalkozó szolgáltatókat tudják majd vizsgálni, akik jelenleg is a törvényeknek megfelelően működnek. Hangsúlyozzák: érdekeltek a szakma helyzetének javításában, a minőségi munka versenyképessé tételében, ezért szerintük érdemes volna a számviteli, adótanácsadói szolgáltatások végzését igazoló adatokat kötelezően feltüntetni a bevallásokon is, és nem csak mérlegeken.
lásd még: Közpénzügyi hatóság alakul - Tiltakozik az ellenzék