oktatás;tüntetés;Klik;pedagógustüntetés;

2016-02-05 06:01:00

Háború a KLIK körül - Folytatódott a Korrupcióinfó

A legtöbb kritikát az intézményfenntartó központ kapja, mivel az utóbbi három évben a Klik nem bizonyított semmit - legalábbis a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter szerint. Rétvári Bence másképp látja a helyzetet: szükség van az állami fenntartásra. Lázár János a Kormányinfón hozzátette, nagy változásra nem lehet számítani. Miközben a tüntetések után újabb nyilatkozatháború vette kezdetét, Hadházy Ákos Korrupcióinfója folytatódott, éppen az oktatással.

Csak egyeztetésekkel lehet eredményt elérni, a tüntetés felgyorsíthatta az egyeztetést - mondta Horváth Péter a jövő hétre összehívott köznevelési kerekasztallal kapcsolatban csütörtökön a Kossuth Rádióban. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke hozzátette, megkapták a kedd reggelre szóló meghívót. Az egyeztetés témái közé sorolta az intézményfenntartást, a pedagógusok munkaterhének kérdését, a tanfelügyeletet és a minősítést.

Soros által pénzelt...

Az ellenzéki politikusok már lebuktak. Kiderült, hogy csak pártpolitikai célokra használják a pedagógusokat és az oktatás ügyét. Miskolctól Szegedig MSZP-sek, gyurcsányisták, bajnaisták, LMP-sek, liberális pártaktivisták és olyan Soros György által pénzelt civilszervezetek hergelik a pedagógusokat és szervezik a tüntetéseket, akik legutóbb még a bevándorlók mellett tüntettek.

Az elnök szerint a tüntetéseken felvetett problémák többsége létező, bár eltérő mértékben. Hozzátette: a legtöbb kritikát az intézményfenntartó központ kapja, mivel az utóbbi három évben nem sikerült a Kliknek bizonyítania, hogy jobban tudja ellátni a feladatokat, mint korábban az önkormányzatok. Szerinte nem elsősorban az állami fenntartás okozza a problémát, mivel az államnak garanciát kell vállalnia a feladatellátás végrehajtásához, hanem úgy látja: nincs megfelelő költségvetési támogatás az oktatásra és nincs megfelelő önállóság az intézményekben.

Nem értett egyet az elnökkel Rétvári Bence. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szerint ugyanis: sok vidéki kistelepülés számára folyamatos bizonytalanságot eredményezte az önkormányzati fenntartás, a 2010-et megelőző nyolc évben 381 iskolát, telephelyet kellett emiatt bezárni, ami negatív hullámmal, elbocsátással is járt. Ezt a folyamatot az állami fenntartással tudták megállítani - jelentette ki tegnap az M1-en.

Hiába az ellentmondásos nyilatkozatok, nagy változásra nem lehet számítani – legalábbis Lázár János szerint. A kormány kész tárgyalni a tanárokkal február 9-én, de arra ne számítsanak, hogy a 2010 előtti állapotokat vissza fogják állítani - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón. Lázár hangoztatta: nem lesz restauráció. A miniszter arra kérte a szakszervezeti vezetőket, ne engedjék be a politikát az iskolákba. A pedagógusok fogadják el a kormány kinyújtott kezét, készek mérlegelni a felvetéseket.

Felhívjuk Lázár János figyelmét, hogy a pedagógusok a jelenlegi, 2016-os közoktatási állapotok ellen tüntetnek, és a Fidesz által létrehozott Klik, valamint az általa képviselt államosított oktatási rendszer az, ami megbukott - reagálta Lázár szavaira az MSZP. Az ellenzéki párt szerint a korszerű magyar oktatás legnagyobb akadálya ma a Fidesz-kormány. Minden mutató arról árulkodik, hogy a magyar közoktatás színvonala drámai mértékben romlik - írták a közleményben. A Magyar Liberális Párt szerint a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón csak tovább hergelte a tanárokat és a diákokat.

Megírtuk: a központosítás, a tananyag és a bürokrácia csökkentéséért, megfelelően előkészített reformokért, a tankötelezettség 18 évre történő visszaemeléséért, a tanári életpályamodell korrekciójáért és az oktatási rendszer bérfeszültségeinek feloldásáért, valamint a "rendszerszintű hibák" orvoslásáért demonstráltak pedagógusok, szülők, diákok és civilszervezetek képviselői Miskolcon és az ország 11 városában szerda este.

Korrupció az oktatásban is

Nagy részben ellopták az oktatási reformot - jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Hadházy Ákos. Az LMP-s politikus az országszerte elindult iskolai tiltakozásokhoz kapcsolódva olyan uniós pályázatokat mutatott be, immár második Korrupcióinfónak keresztelt sorozatában, amelyeket oktatási projektekhez kapcsolódva hirdettek meg, de lopásgyanúsnak tűnnek. Ilyen projektekből nem elvétve akad egy-kettő: úgy tűnik, mintha ez lenne a fő szabály.

Az Oktatási Hivatal (OH) a honlapján közzétette saját közbeszerzéseit. Hadházy szerint az itt található szerződések között "eszement tételek bukkantak fel". Tavaly októberben, a projektzárás előtt két hónappal hirdették meg például azt a „szakértői kapacitás beszerzéséről” szóló 500 millió forintos tendert, amelyet egy olyan friss alapítású cég nyert meg, amelynek egyetlen alkalmazottja volt csak, viszont több ezer szakértői napot vállalt. 2015-ben voltak ennél magasabb szakértői díjak is az OH-nál.

Az év elején kiírt hasonló pályázaton csaknem 70 ezer forintos óradíjat számoltak az 5100 szakértői órára, máskor 80 ezerre is felment ez az összeg. Hadházy szerint a sok folyamatmenedzser, képzési asszisztens és hasonló szakértő pályáztatása a lenyúlás iskolapéldája lehetne. Az is meglepő, hogy az OH több mint 60 millió forintot fizetett ki érettségi feladatírásra, érettségi vizsgáztatókat képzők képzésére.

Az ellenzéki párt hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanúja miatt több oktatási háttérszervezet ügyében is feljelentést tesz. Az OH közölte: Hadházy Ákos bejelentései az ellenzéki támadássorozat részét képezik. Hangsúlyozták, a megalapozatlan vádakkal szemben az OH valamennyi, a kiemelt uniós projektek megvalósítása kapcsán lefolytatott beszerzési és közbeszerzési eljárása szabályos volt, ezt a projektek többségében már a hazai és uniós ellenőrzések is megerősítették.