Nemzeti Fejlesztési Minisztérium;Magyar Államvasutak;holokauszttúlélők;amerikai fellebbviteli bíróság;

2016-02-05 06:12:00

Újratárgyalják a MÁV holokausztperét

Tudomásul veszi az amerikai Columbia kerületi szövetségi fellebbviteli bíróság döntését a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), ami alapján első fokon újratárgyalják a holokauszttúlélők és leszármazottaik egy csoportja által a magyar állam és a MÁV ellen indított pert – írta csütörtöki számában a Magyar Nemzet.

Az NFM véleménye mindazonáltal az amerikai fellebbviteli bíróság döntéséről az, hogy a Magyarországot, vagy annak egyes szerveit és korábbi magyar állampolgárokat érintő perekben a magyar bíróságoknak kell eljárniuk. Tájékoztatásuk szerint az amerikai fellebbviteli bíróság a nem vagyoni jellegű igények tekintetében 2014-ben első fokon a permegszüntetésről határozott, amely döntését most helyben is hagyta. Ezzel Magyarországgal szemben teljes körben megszüntette az eljárást.

Ahogyan azt korábban megírtuk, a felperesek - túlnyomórészt a magyar holokauszt áldozatainak Izraelben és az Egyesült Államokban élő hozzátartozói - 240 millió dollár vagyoni kár és egymilliárd dollár nem vagyoni kár megtérítéséért indítottak pert még 2010-ben. Szerintük a MÁV "tudatosan biztosított" szerelvényeket ahhoz, hogy 1944 márciusa és októbere között 437 ezer magyar zsidót szállítsanak az auschwitzi gázkamrákba, megszegve ezzel a népirtás tilalmáról szóló nemzetközi egyezményt.

A hat éve benyújtott periratukhoz egy olyan fotót is csatoltak, amelyen MÁV feliratú vagonok és előtte emberek láthatók, az aláírás szerint pedig zsidók szállnak be a kocsikba. A kereset szövege szerint a vasúttársaság "pontosan tudta ekkor, hogy mit tesz", így csaknem minden szerelvényét éjjel-nappal arra használta, hogy az embereket Auschwitzba szállítsa. "Az alperes által biztosított szerelvények nélkül több százezer zsidót nem lehetett volna Auschwitzba szállítani" - olvasható az okmányban.