Épp ott tartott a beszélgetés a Kerekasztal a Részvételi Demokráciáért (KARD) egyesület szombati fővárosi oktatási rendezvényén, hogy a hatalmasra duzzasztott tananyag helyett a diákok készségeit, megoldási képességeit kellene fejleszteni, amikor befutott a hír a közoktatási államtitkár menesztéséről. Felcsattant a taps a budai Selyemgombolyító nagytermében, de nem tartott sokáig. Amint meghallották a résztvevők, hogy Czunyiné Bertalan Judit helyett az eddig csak a felsőoktatásért felelős Palkovics László irányítja majd ezt a területet is, egyszerre legyintett mindenki, lehet, hogy még rosszabb lesz a helyzet, a pedagógusokkal, szülőkkel és diákokkal végképp nem foglalkozik senki. Különösen az után, hogy Orbán Viktor kormányfő pénteki rádióinterjújában az oktatástól azt mondta: jó irányban indult el.
Egy mérnök az új oktatási államtitkár. Palkovics Lászlót a kormányváltáskor találta meg a Fidesz a felsőoktatási államtitkári posztra, állítólag az iparkamara elnökének, Parragh Lászlónak a javaslatára. Hoffmann Rózsa távozása és a két oktatási terület szétválasztása már akkor borítékolható volt, amikor 2013 januárjában a miniszterelnök letiltotta az oktatási államtitkár asszonyt, hogy felsőoktatási ügyekben nyilatkozzon, de ettől függetlenül csak a 2014-es kormányváltáskor jött létre önálló felsőoktatási és közoktatási államtitkárság. Palkovics, az 51 éves, Széchenyi-díjas gépészmérnök, az MTA rendes tagja kinevezése előtt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék vezetője, korábban a Kecskeméti Főiskola stratégiai rektorhelyettese volt, a német Knorr-Bremse fékrendszereket gyártó cég magyarországi leányvállalatának fejlesztési igazgatójaként pedig nagyvállalati tapasztalatokat is szerzett. Már államtitkári kinevezésekor is többen fogalmaztak meg aggodalmakat, mert csak a műszaki felsőoktatást ismerte, de végül a rendszer egészét sikerült megzaboláznia, a művészeti egyetemek botrányai ellenére lenyomta a főiskolák és egyetemek torkán a kancellári rendszert, csökkentette adósságaikat. A közoktatást vele egy időben kapta meg Czunyiné, de a személyi sakkozásba vélhetően beleunt a miniszterelnök és Balog miniszter most azt gondolhatta, ha leszerelte a felsőoktatás lázadóit, arra is alkalmas, hogy véget vessen a közoktatásban lassan eluralkodó káosznak. A megbízás eredménye azonban erősen kérdéses, ha bekalkuláljuk, hogy Palkovics legutóbb akkor látott közoktatási intézményt, amikor leérettségizett.
Semmit nem írt felül a személyi változás, a keddre meghirdetett Köznevelési Kerekasztal összehívásával folytatódik a kormány kommunikációs manőversorozata, amivel eddig rendre leszerelte a politikája ellen tiltakozó csoportokat – hangzott el a civil szervezet találkozóján érdekvédő, pedagógus és politikus szájából egyaránt. Balog Zoltán az államtitkár félreállítását bejelentő szombati tájékoztatón mindössze annyit jegyzett meg, hogy kedden megvitatják azokat az észrevételeket, amelyeket a pedagógusok az utóbbi időben megfogalmaztak. Csakhogy erre valójában alig hagy időt a kormány. A kedd reggel 8 órára összehívott kerekasztal ugyanis legfeljebb fél 10-ig folytathat érdemi munkát, ami arra sem elegendő, hogy minden meghívott vázolja a bajokat a közoktatás területén. Ugyanezen a napon délelőtt 10 órakor ugyanis már kezdődik a parlament kulturális bizottságának ülése, ahol a téma „A miskolci Herman Ottó Gimnázium tiltakozó levelében megfogalmazottak kivizsgálása”. Az időpontot éppen a most távozó Czunyiné Bertalan Judit kérte, holott tudta, hogy nemcsak ő, hanem a minisztériumi megbeszélés több résztvevője meghívott a bizottság ülésére is.
Épp ezekre a közvélemény számára többnyire rejtve maradó szervezési és kommunikációs trükkökre utalva figyelmeztette a megjelenteket a KARD Egyesület elnöke, hogy az utóbbi hetekben helyzetbe hozták magukat, de ha átengedik a kezdeményezést a kormánynak, akkor ellaposodik az egyeztetés, odavész az előny és alig lesz változás az oktatásban. Az ország egyik legismertebb ügyvédje, Magyar György tárgyalástechnikai kurzust tartott a tanároknak, mondván, ha győzni akarnak, ne menjenek el a keddi találkozóra, szervezzenek saját fórumot, ahová csatlakozhat a kormány is, ha akar. Ennek lenne médiavisszhangja, míg a minisztériumi és Fidesz többségű parlamenti bizottsági érvelés a kormánypárti média szűrőjén áteresztve azt a látszatot kelti, hogy a jóságos kormány intézkedik, miközben érdemben semmi nem történik majd. Ez a kérdés azért különösen fontos – érvelt a bizonytalannak látszó érdekvédők és tanárok előtt -, mert a mostani oktatási tiltakozások legfőbb ereje, hogy abban megmozdult minden érintett, a diákok és főként a szülők is támogató hátországot kínáltak. Ezt az előnyt nem lenne szabad elveszíteni.
Egyelőre az államtitkár-cserétől függetlenül érvényes az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) meghívója és a parlament honlapján is kint van a bizottsági ülés napirendje. A fórumot korábban látszattárgyalásnak tartó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) választmánya pénteken kis többséggel úgy döntött, mégis menjen el Mendrey László elnök a találkozóra, de ha eredménytelennek látja azt, nyugodtan álljon fel és hagyja ott az egyeztetést. Még nem biztos a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) részvétele, Galló Istvánné a mai elnökségi ülésen kapja meg a végleges felhatalmazást, hogy mit tegyen. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, a február 13-ra meghirdetett utcai demonstrációt a tárgyalástól függetlenül biztosan megtartják, mert az oktatás mellett az egészségügy, a szociális ágazat, a kulturális szféra és a közigazgatásban dolgozók is azt gondolják, betelt a pohár. Nem fogadják el, hogy a kormány csak kicsit akar hozzányúlni a legfontosabb társadalmi ágazatokban elrontott törvényekhez, vagy olyan intézményekhez, mint a Klik, az elégedetlen közalkalmazottak gyökeres változtatásokat várnak.
A KARD Egyesület oktatási kerekasztalának résztvevői FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
A KARD Egyesület hétvégi oktatási fórumán többen felvetették, hogy a politika mélyen belenyúlt az oktatásba az utóbbi években. Hiller István volt oktatási és kulturális miniszter, a parlament szocialista alelnöke is arra figyelmeztetett, a kormánypártok hatalmi politikája a kialakulatlan világképű fiatalokat akarja befolyásolni, ezért korlátozzák az esetlegesen önállóan gondolkodó iskolaigazgatók jogköreit és a pedagógusok szabadságát. Most az állam megmondja, mit gondoljanak, a gyerekeknek, szülőknek és tanároknak pedig annyi marad, hogy betarthatják az utasításokat - fogalmazták meg rajta kívül oktatási szakemberek is.
A civil szervezet rendezvényén teljes volt az egyetértés abban, hogy szakmai, politikai és jogszabályi kiszámíthatóságra van szükség az oktatásban, a Kliket nem lehet javítani, azt el kell törölni, vissza kell adni a pedagógusok szabadságát, rendezni kell a bérek kifizetését. Lenne miről beszélni holnap, de Lázár János és Balog Zoltán miniszterek múlt heti kijelentései alapján csak a felszín kapargatásáig hajlandó elmenni a kormány, a közoktatási kerekasztalon a lényegig nem jut el – ettől tartanak a meghívott pedagógusok és szervezeteik.
Közben a Gyöngyöstarjáni Általános Iskolában pénteken kikapcsolták a gázt, mert a Klik nem fizette ki a szolgáltatást, így ott hétfőn biztosan nem tudnak tanítani.
Érdemeit elismerik
Orbán és Balog Zoltán döntött Czunyiné Bertalan Judit közoktatási államtitkár menesztéséről, pontosabban kimenekítéséről az utcai tüntetésekkel tarkított tiltakozóhullámba merülő ágazat éléről. A Fidesz azonban senkit nem hagy az út mellett – hallottuk ezt eleget -, nem is meglepetés, hogy az iskolák megzabolázásába belebukott második államtitkár asszony új feladattal foglalkozhat február 15-től: ki tudja, mit takar, de jól hangzik, hogy ő lehet a közoktatás digitális megújításáért felelős kormánybiztos. A bejelentésre összehívott szombati sajtótájékoztatón a miniszter nem győzte hangsúlyozni, hogy Czunyiné munkájával szemben a miniszterelnök sem fogalmazott meg kritikát. Azt is megerősítette Lázár miniszter csütörtöki szavait ismételve, hogy amúgy is érett a Klebelsberg Intézményfenntartó átalakítása, ezt elkezdik, de megszüntetéséről szó sem lehet. Mostantól a felsőoktatás irányítása mellett Palkovics László vezeti a közoktatást is, vagyis a 2014-ben szétválasztott területeket most éppen összevonták.