Lázár János a Fidesz kormány hatodik évében beszélt arról, hogy a magyarországi ügyintézés lassú, körülményes, nehézkes, magyarázata szerint az átalakítás legfontosabb célja az eljárások gyorsítása, egyszerűsítése és olcsóbbá tétele. A miniszter - valójában kijelölve egy újabb, a társadalom haragjára alkalmas célcsoportot - azt is hozzátette: Magyarországon 4 millió 300 ezer ember fizet a munkája után adót, közülük egymillió a közszférában dolgozik, vagyis a versenyszféra 3,3 millió dolgozója fizeti ki minden hónapban az egymillió állami alkalmazott bérét.
Nahát nahát.
Lázár külföldi példákkal is alátámasztva mondanivalóját, elmondta, hogy míg Magyarországon az állami foglalkoztatottak aránya 20 százalék, addig Ausztriában és Németországban 10, Szlovákiában pedig 13 százalék. Majd némi öndicséret-önkritika elegyeként hozzátette: az állami alkalmazottak magas száma összefügg azzal, hogy az elmúlt években - a kiváló gazdasági programok ellenére - sem tudtuk a versenyképességünket érdemben javítani.
Mint a kormányinfón is sőt azóta többször is, ismét elmondta: az elmúlt 30 évben az állami bürokráciacsökkentés elől a tisztviselők mindig háttérintézményekbe menekülnek ( érdemes figyelemmel lenni a szóhasználatra: "menekülnek" - a szerk.) a kormány ezen szeretne változtatni. A cél, hogy az állam irányítása egyszerű és átlátható legyen: minisztérium, kormányhivatal és járási hivatal. A kiszervezett állami hivatalok pedig visszaballagnak a minisztériumokba - fogalmazott a miniszter.
Majd az elvégzendő munka nagyságára térve vázolta a teendőket: felül kell vizsgálni a háttérintézmények feladatait és a feladatokhoz rendelt létszámot, és ezt a munkát nagyon lelkiismeretesen, az összes adatot elemezve, intézményről intézményre kell elvégezni. A miniszterekkel együtt egy munkacsoport dolgozik ezen a feladaton. A miniszter ígérte: a bürokráciacsökkentéssel megtakarított pénzt a rendszerben hagyják - majd jött a mézesmadzag, vagy ha úgy tetszik a menekülésre hajlamos, a versenyszféra dolgozóin élősködő közszféra-dolgozók között a békétlenség magjának elhintése, illetve drámaibban fogalmazva: az élet-halálharc startlövése - és a maradók bérét 50 százalékkal emelik. A miniszter szerint amikor alacsony a munkanélküliség, érdemes megfontolni a lehetőségét annak, hogy az emberek lépjenek ki az állami szolgálatból, és találjanak a piacon munkát.
A jóságos Fidesz-kormány persze ehhez támogatást is fog adni, mint Lázár János közölte: lesz önkéntes kilépési program, karrierhíd, valamint az egykori állami alkalmazottakat foglalkoztató munkaadók kedvezményben részesülnek.