eltűnt gyerekek;

2016-02-11 06:10:00

Egy eltűnt lány nyomában

Három hét után sem találja a rendőrség Bödecs Rebekát, a Győrből eltűnt fiatal egyetemistát. Sajnos majdnem ezres nagyságrendű a hasonló sorsú fiatalok száma, akiket majdnem egy év elteltével sem találnak. A rendőrség szerint a hazai kiskorúak eltűnéséért általában a szociális háttér okolható, míg egy gyermekpszichológus szerint a gyerekek teljesítményromlása is közre játszhat a gyakran tragikus végű elkóborlásokban.

Továbbra sem került elő Bödecs Rebeka, az a győri fiatal, aki már három hete tűnt el nyomtalanul otthonából. Szülei úgy tudták, kislányuk egy barátnőjéhez indult, de később kiderült, vele az egyetemista már hetek óta nem beszélt. A lány telefon, iratok és bankkártya nélkül indult útnak, táskáján kívül húga szerint kevés készpénzt vihetett magával. A police.hu közlése szerint a Győri Rendőrkapitányság és a civil szervezetek továbbra is nagy erőkkel keresik Bödecset, a hatóság vizsgálja a térfigyelő kamerák felvételeit, hátha feltűnik rajtuk Rebeka. A keresésben részt vesznek a Győri Speciális Mentők is, ők keresőkutyával és mobil eszközökkel vizsgálják át lehetséges tartózkodási helyeket. A rendőrség hétfőn egy videót tett közzé amelyen jól látszik: a fás és bokros területeket is átkutatják, a lány megtalálása érdekében még egy drónt is bevetettek. 

Nemrég megjelent a hír: a lány a számítógépes játékok rabja volt. Erről a későbbiek folyamán azonban kiderült, hogy nem igaz, az információt az egyetemista fiatal húga tagadta. A rendőrség a nyomozás elején a lány szobáját átkutatta, aminek során számítógépét lefoglalták. Ezen visszaállították a korábban törölt adatokat, de egyelőre nem találtak olyan információt, ami segíthetné a nyomozást. 

A rendőrség szerint hazánkban (korábban közzétett tájékoztatójuk alapján) az eltűnésekért legtöbbször a gyermekek szociokulturális körülményei okolhatóak. Eszerint nagyobb eséllyel tűnnek el azok a gyerekek, akik állami gondozásban nevelkedtek, a gyermekvédelmi gondoskodás alatt állnak vagy elvált szülők gyermekei. 

Az alább felsoroltakkal Duró Zsuzsa gyermekpszichológus is egyetértett lapunknak adott nyilatkozatában, igaz, szerinte az eltűnések hátterében a fiatalok teljesítménycsökkenése, hiánya is állhat. Tapasztalatai szerint a legtöbb eltűnéses eset a félévi, és az év végi bizonyítványok átadása környékén történik, de előfordul, hogy a gyerekek ettől függetlenül döntenek úgy, hogy elmennek. Az eltűntek ezzel legtöbbször érzelmi állapotukra kívánják felhívni a figyelmet: mentálisan legyengültek, maradék erejükkel sivár és érzelemmentes életükön akarnak javítani. "Ez vezet oda, hogy vakon megbíznak akár egy idegenben is, mivel segítséget remélnek tőle." Ennek később meg is lesznek a következményei" – vélekedett. Duró szerint így fordulhat elő, hogy a fiatalok gyakran más országokban, mint prostituáltak kénytelenek tovább élni. 

Fontos megemlíteni, hogy a baj nem csak a kedvezőtlen szociális háttérből fakadhat - fogalmazott. Ritkábban ugyan, de előfordulhatnak olyan esetek is, amikor egy jól működő családból származó gyerek tűnik el. Duró szerint ebben a kortárs csoportok befolyásoló hatásának lehet kiemelkedő szerepe, ilyenkor "a gyerek számára nem a szülő, hanem az extrovertált (a külvilág felé könnyebben megnyíló) barát, vagy barátnő szolgáltatja a mintát". Ezáltal egy harsányabb, sokkal nagyszájúbb gyerek könnyedén beleviheti a vélhetően ingerkereső magatartást folytató fiatalt a rosszba - vélekedett. 

Lapunk megpróbált adatokat kérni a rendőrségtől, hogy tavaly megközelítőleg hány fiatalkorú tűnt el nyomtalanul. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy véleményük szerint jelen pillanatban az eltűnés veszélye kiket fenyeget leginkább. Erre vonatkozóan választ még nem kaptunk. Azt mindenesetre tudni lehet, hogy 2014-ben összesen 16 885 körözést rendeltek el a 18 év alattiak eltűnése miatt. Ebből 16033-an megkerültek, míg 852 gyerekről tavaly májusban sem tudták, hogy hol tartózkodik.