Minden estre igen jól értesült lehetett a sofőr, mert a megvásárolt szántókat korábban zsebszerződéssel két német gazda bérelte, akiknek a nevére haszonélvezeti jog volt bejegyezve a tulajdoni lapon. Miután egy jogszabály módosítással az ilyen szerződéseket megsemmisítették, felbukkant Győrffí beosztottja és megvette a termőföldet. Gőgös szerint talán nem lenne érdektelen megtudni, hogy honnan volt a gépkocsivezetőnek annyi pénze, hogy kifizethette a vételárat a parcellákért, amiket azután 170 millió forintért adott tovább a munkáltatójának - jegyezte meg Gőgös.
Győrffy kreatív megoldást talált ki az állami földek vásárlására. Előbb tavaly novemberben benyújtott egy olyan törvénymódosító javaslatot, amely szerint a birtok tulajdonosa egyoldalúan emelheti a haszonbérleti díjat, majd összesen 58 hektár állami földet vásárolt 89 millió forintért, szintén hitelre. Az általa benyújtott módosítás alapján az új tulajdonos azonnal emelheti a bérleti díjat. Megfordult a bizonyítási kényszer is, most már a bérlőnek kell bizonyítania, hogy miért indokolt tartani az érvényes bérleti szerződésben megszabott díjat.
Ha a bíróság a tulajdonos javára dönt, és a bérlő nem hajlandó kifizetni a magasabb összeget, felbonthatja vele a szerződést. Ez nem csak az eladott állami földekre érvényes, így jelentős gondokat okozhat majd az agrárhitelezésben, hiszen a bankok számára bizonytalanná válik a hitel fedezete.
Vagyonnyilatkozata szerint a NAK elnökének 180 millió forintra rúg a banki adóssága, amihez még 10 millió forint magánszemélytől felvett kölcsön járul. Képviselői fizetése nagyjából nettó félmillió forint. Györffy tavalyi őstermelői bevétele összesen 400 ezer forint volt. A fideszes politikusokra jellemző családi összetartás nála sem hiányzott, így szeretteitől további 5 millió forintot kapott. A Blikk számításai szerint azonban ezek az összegek együttvéve sem fedezik a törlesztés havi 2 millió forintos költségét. Az RTL Klubnak Győrffy már arról beszélt, hogy a családi gazdaság jövedelmét is átcsoportosítja a hiteltörlesztés fizetésére. Egyelőre titok mekkora ez a bevétel, mert sem a 2015-ös, sem a 2016-os vagyonnyilatkozatában nem szerepel ez a tétel. Győrffy közölte, a 155 hektáros családi birtok bevételei az uniós területalapú támogatással együtt elérik, sőt meg is haladják az évi 50 millió forintot. Gőgös Zoltán lapunknak elmondta: a NAK elnöke nem maga műveli a földet, hanem művelteti. Mivel a frissen vásárolt területek után járó uniós támogatás a bérlőé, és nem az övé, így a családi birtokból nagyjából évi 13,5, de legjobb esetben is legfeljebb 25-26 millió forintos bevételhez juthat. Azt sem lehet tudni, hogy az állami földek megvásárlásakor kötelező 20 százalékos önrészt, - 89 millió forint után majd' 18 millió forintot - miből fizette be. Győrffy ellen ugyan vagyonnyilatkozati eljárás indul, de annak semmilyen jogi következménye nincs.
A Fidesz az állami földek eladására kidolgozott egy rendszert. A bérleti díjak emelésétől egészen odáig, hogy egy törvénymódosítás miatt ma már az adóhatóság csak alapos gyanú esetén indíthat vagyonosodási vizsgálatot. A fideszes politikusnak valószínűleg nem kellene tartania ilyen lépéstől.