Hillary Clinton;amerikai elnökválasztás;

2016-02-12 21:14:00

Váratlan kijelentést tett Hillary Clinton ellenfele

Harry Reid, a Demokrata Párt szenátusi csoportjának vezetője egyik tévéinterjújában azt fejtegette, hogy Iowa és New Hampshire túlságosan is fehér állam - vagyis lakossága elsöprő többségben fehér bőrű -, ezért nem lenne helyes, ha rajtuk múlna, hogy ki legyen az Egyesült Államok elnöke. 

A politikust Andrea Mitchell, az NBC televízió riportere kérdezte arról, nem igazságtalan-e, hogy Bernie Sanders elsöprő választási győzelme ellenére is ugyanannyi delegátust szerzett, mint Hillary Clinton, aki nagy arányban maradt alul vele szemben. Mind Sandersnek, mind Clintonnak ugyanis 15-15 delegátusa van (ezek a delegátusok, azaz küldöttek választják majd meg a párt elnökjelöltjét az elnökjelölt-választó országos konvención), s az egyenlőség az úgynevezett szuperdelegátusoknak köszönhető. A szuperdelegátusok önálló szavazattal rendelkeznek, s New Hampshire-ben valamennyi szuperdelegátus Hillary Clintont támogatja.

Harry Reid azzal válaszolt, hogy Iowa és New Hampshire nagy lélekszámú fehér lakossága miatt a szuperdelegátusi rendszer megfelelő, ámbátor nem tökéletes. "Ez a választási rendszer teljesen inkorrekt volt - nyolc évvel ezelőtt" - fogalmazott Reid, és hozzátette: "Nyolc évvel ezelőtt csak lestem, és azon gondolkodtam, hogyan lehetséges az, hogy országunk jövője attól az Iowától függjön, ahol a lakosság 93 százaléka fehér bőrű, és attól a New Hampshire-től is függjön, ahol a lakosság 97 százaléka fehér bőrű. Nem méltányos, hogy az Egyesült Államok elnökének személyéről hozott végső döntésben e két szövetségi állam döntő súllyal szerepeljen." Reid szerint a szuperdelegátusi rendszer "kiegyensúlyozza" a fehér többségű államok előválasztásokon hozott döntését. A nevadai politikus azt fejtegette, hogy sem Iowában, sem pedig New Hampshire-ben "nincs sokszínűség".