kongresszus;Gyurcsány Ferenc;DK;pártprogram;Sokak Magyarországa;

2016-02-13 17:02:00

Gyurcsány: ideje birtokba venni az országot

Fél órára nyilvánossá vált szombat délután fél 3-kor a budapesti Syma Csarnokban VI. kongresszusát tartó Demokratikus Koalíció ülése, hogy a tévénézők is meghallgathassák Gyurcsány Ferenc pártelnök beszédét, amelyben a Sokak Magyarországa című pártprogramot ajánlotta a közönség figyelmébe.

Mielőtt azonban a pártelnök a pulpitusra lépett a kongresszus részvevői és a tévénézők megtekinthettek egy kisfilmet a Kevesek Magyarországáról, amely azt mutatta be, hogy az utóbbi hat évben hogyan pusztult le az oktatás, az egészségügy, hogyan nőtt a szegénység, estek szét a családok, növekedett a kivándorlás Orbán országában.

Gyurcsány Ferenc félórás beszédében ezúttal kevesebbet szólt a hatalomról, a program alapján inkább azt emelte ki, hogy bár mély történelmi gyakorlata van ennek a nemzetnek a mindenkori hatalom kibekkelésében, Antall József néhai miniszterelnök mondása szerint az alámerülésben, a DK ezt nem ajánlja. Bekkelés helyett itt az ideje annak, hogy birtokba vegyük az országot, rá kell ébreszteni az embereket, a polgárokat, hogy ez az ő országuk és nem a hatalmon lévő keveseké. Ha ők nem óvják meg ezt az ország – nem a menekültektől, hanem az orbáni hatalomtól -, más nem fogja megtenni – mondta a DK elnöke, hozzátéve: akitől el lehet venni a hazáját, az hazátlan marad. A DK – a következő demokratikus kormány tagjaként -, olyan Magyarországot akar, ahol jó élni, ahol az alapelv, az élni és élni hagyni, ahol nem a hatalom mondja meg a polgárnak, hogyan éljen. Orbán azt szeretné, ha mi úgy táncolnánk, ahogyan ő fütyül, mi pedig rá fütyülünk – mondta Gyurcsány.

Ma az ellenfél nem Brüsszel, Angela Merkel, vagy a menekültek – hanem a kormány. Azoknak is ki kell nyitniuk a szemüket és látniuk kell ezt, akik abban ringatták magukat, hogy ez a hatalom valamiféle társadalmi békét teremt. Ha pedig körbenéznek, akkor egy szürke, megfáradt Magyarországot látnak, amely Orbán irányításával a semmibe menetel. Ideje van az ébredésnek, a szembenállásnak – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

A DK elnöke kifejtette: pártja – amely az idén öt éves – alapelvei a megalakulása óta nem változtak, s megegyeznek az 1989-es rendszerváltozás eszmeiségével, konszenzusos alapelveivel: szabadság, az emberi méltóság tisztelete, szociális piacgazdaság, parlamentáris jogállam, európai elkötelezettség. Ennek ellenére nem lehet visszatérni 1989-hez, de még csak 2010 előtthöz sem. Nincs, nem lehetséges demokratikus restauráció – emelte ki Gyurcsány.

Megkopott a közbizalom a politikában – folytatta a pártelnök. Ezért a DK nevében azt javasolja, a következő demokratikus hatalom ossza meg a legfontosabb döntések felelősségét a politika, a képviseleti parlamentarizmus és a nép között, akár népszavazások formájában. Egyszerű politikai többség nem választhat köztársasági elnököt – hozta fel példának, mert a parlament nem képviseli a nép egészét.

Gyurcsány beszélt arról is, a DK soha nem tett betarthatatlan anyagi ígéreteket a választóknak, s most sem tesz. Miközben tisztában van vele, hogy költségvetést könnyebb csinálni, mint az ország megtörtségét, megtört lelkét helyrehozni, világosan meg kell mondani: minden anyagi szükséget nem lehet kielégíteni. Megismételte: az oktatást, az egészségügyet, a művészetet és a tudományt tartják a legfontosabb területnek a jövő szempontjából. Tízéves távlatban itt szeretnének háromszoros fizetésemelést elérni.

Kitért a pártelnök a Kossuth téri tiltakozásra is, köszönetét fejezte ki azért, hogy a pedagógusok a nemzet tanáraivá lettek. Ugyanakkor figyelmeztetett: a pedagógusok nem fogják, mert nem tudják mindenki küzdelmét megvívni, ugyanakkor bízik benne, nem csak egy múló pillanat volt a parlament előtti tüntetés, hanem remény a nemzetnek. A szombati tiltakozás is megmutatta, hogy az országnak az utóbbi hat évvel van baja, az egész rendszerrel, amelyben ideje volna kicserélni a megkopott főalkatrészt – utalt Orbán Viktorra.

Befejezésül Gyurcsány Ferenc a párt programját az Orbán utáni rendszerre vonatkozó ajánlatként jellemezte, amely nem zárt, hanem nyitott. Nyitott mindenki számára, aki a róla hétfőn megkezdődő társadalmi vitákban hozzá akar szólni.