A legfontosabb változások
1. A 30 millió forintos korlát: a 10 millió forintos támogatás mellé felvehető 10 millió forintos, 3 százalékos kamatozású hitelt eddig legfeljebb 30 millió forint értékű ingatlan vásárlására vagy építésére lehetett felvenni, ezt a korlátot viszont most eltörölték
2. Tetőtér beépítés: legalább két új, önálló albetétnek kell létrejönnie, és saját megközelítésűnek kell lennie az ingatlannak. Ez jelenthet lépcsőházon keresztüli bejárást, vagy önálló, külső bejáratot is.
3. Tulajdonlás: Eddig az érintett ingatlanban csupán legalább 50 százalékos tulajdonosnak kellett lenni, de az új rendelet szerint már az új lakásban csak az igénylők szerezhetnek tulajdont!
4. Biztosítás: Az eddigi szabályozásban nem volt a biztosításra vonatkozó konkrétum, most viszont a vissza nem térítendő támogatás miatt az állam 10 évre jelzálogjogot jegyez be az új lakáson, erre az időszakra előírják, hogy érvényes lakásbiztosításnak kell lennie az ingatlanon.
5. Kik kérhetik? A 10 milliós támogatás eddig nem volt elérhető felsőoktatási intézményben tanulóknak, azonban mostantól már hallgatók is kérhetik a kiemelt támogatást. A közfoglalkoztatottak továbbra sem vehetnek fel új lakás után csokot.
6. Lakás eladása: Eddig a csokkal vett lakást szinte azonnal lehetett adni, majd másik új lakásba, vagy akár használt ingatlanba is lehetett költözni. Ezt használt lakásba költözésnél mostantól csupán öt év elteltével lehet megtenni.
7. Gyerekek: A korábbi rendeletben problémát okozott, hogy a gyermekeknek 10 évig feltétlenül a szüleikkel kell lakniuk. Mostantól ez megváltozik, ugyanis a nagykorú, illetve a nagykorúvá vált gyerekek elköltözhetnek a csokos lakásból
8. Maximális négyzetméter: Kikerült a rendeletből a 350 ezer forintos négyzetméterár maximum
9. Mozaikcsaládok: Ha a felek házasok, akkor az összes gyermeket figyelembe lehet venni, ha élettársak, akkor speciális szabályokat kell alkalmazni. Ha az élettársak egyik fele nagyobb kedvezményre jogosult, akkor ezt az összeget kaphatják meg támogatásként. A közös gyermekeket csak az egyik félnél lehet beszámítani a kedvezménybe és amelyiküknél magasabb támogatás jár, azt az összeget kaphatják meg.
10. Banki szemle: Házépítésnél eddig is helyszíni szemle után történt meg a folyósítás, mostantól lakásvásárlásnál is szükség lesz a bank helyszíni szemléjére. Ezért a pénzintézet akár díjat is felszámolhat.