Orbán Viktor azért kért szót, hogy a képviselőket tájékoztassa a kormány nevében a legfontosabb kérdésekről - kezdte a kormányfő napirend előtti felszólalását, jelezve, hogy az újabb kori népvándorlásról és az ezzel kapcsolatos védelmi teendőkről is beszélni fog. A kormányfő a tőle már megszokott riogatást folytatva zűrzavarról, terrorveszélyről beszélt a menekültválság kapcsán, kijelentve, hogy a 2016-os év legnagyobb kihívása nem gazdasági természetű lesz, hanem a migránskérdés.
Támogassák az alkotmánymódosítást!
A miniszterelnök arra kérte a parlamenti ellenzéket, hogy szavazatukkal segítsék a magyar emberek biztonságát szavatoló törvénymódosításokat, így a terrortámadások elhárítását szolgálókat is. A betelepítési kvótával kapcsolatban megjegyezte, hogy az ország nem támogatja Brüsszel válságkezelési tervét, ami a menekültek szétosztását célozza. Magyarország ellenáll ennek végrehajtásában - jelentette ki a kormányfő, szavait kormánypárti taps kísérte.
Újabb határzár épül
A kvóta ellen legyen nemzeti ügy Magyarország megvédése - ajánlotta az ellenzéki pártoknak a kormányfő. Ezzel kapcsolatban Orbán bejelentette, hogy elrendelte a műszaki határzár megerősítését és újabb határzár építéséhez szükséges kapacitások előállítását. A kormányfő azt mondta: 2016-ban Brüsszelben diplomáciai, jogi és politikai védekezésre lesz szükség, a déli határon pedig katonai és rendőri védekezésre.
"Jól teljesít" az ország
Orbán beszédében megdicsérte Varga Mihály pénzügyminisztert, hozzátéve: jól teljesített az ország, 2010 után sikerült megújítani Magyarországot, a magyar reformok működnek, de ennyivel nem elégedett. A cél a nullás költségvetés, amelyben nem költ az ország többet, mint amennyit megtermel. 2015 végére 76 százalék alá sikerült szorítani az államadósságot - sorolta a sikereket a kormányfő.
A miniszterelnök a munkanélküliség csökkentését is kiemelte beszédében, ami a 2010 tavaszi 11 százalék körüliről tavaly év végére 6,2 százalékra csökkent, jelenleg 4,2 millió ember dolgozik Magyarországon. Megjegyezte, hogy ha munka van, minden van, ha munka nincs, akkor semmi sincs.
Nem lehetünk elégedettek
Orbán a munkanélküliség csökkentéséhez hozzáfűzte, hogy ezzel párhuzamosan a minimálbér reálértéken 5 százalékkal nőtt, amire 2002 óta nem volt példa Magyarországon. Hozzátette: a munkavállalók és a munkaadók megállapodása alapján 111 ezer forint lesz a minimálbér, és 129 ezer forint a garantált bérminimum, de ezzel a béremeléssel "nem lehetünk elégedettek", az elégedetlenségre mindig lesz ok, Magyarország azonban elment a béremelések terén a lehetőségei határáig. A béremeléssel kapcsolatban a kormányfő úgy fogalmazott, hogy annak a magyar gazdaság teherbíró képessége szab határt. A kormányfő - utalva a múlt hétvégi tüntetésekre - hangsúlyozta, hogy a pedagógusok elsőként részesülnek emelésben, amelynek erkölcsi és bizalmi okai is vannak.
Cél a polgári Magyarország
Sikerült kivezetni az országot a pénzügyi csődből, az adósrabszolgaságból, és az adatok azt mutatják, a választott eszközök jók voltak, hozzátéve: a jövőre nézve az új cél már a polgári Magyarország építése - mondta a kormányfő, aki szerint a polgári berendezkedésű Magyarország megteremtésének gazdasági, költségvetési alapjait megteremtették. Orbán szerint a költségvetés idei célja, hogy "léphessünk egyet előre", ezt pedig három eszköz szolgálja, az adócsökkentés, az otthonteremtés és a családok megerősítése.
Megemlékeztek az elhunyt képviselőkről
A kormányfő beszédére valamennyi frakció reagálhat - egyenként 8 percben. Az interpellációkra ezúttal is két óra áll rendelkezésre, majd az azonnali kérdések és válaszok órája következik. A házelnök előzetes napirendi javaslata alapján az ülésnap legelején megemlékeztek a közelmúltban elhunyt négy korábbi képviselőről, Koleszár Lajosról, Komáromi Istvánról és Rimóczi Józsefről (MSZP), továbbá Speidl Zoltánról (MDF).
Két hétig ülésezik a Ház
Az első ülésnap végén két javaslatról, köztük a 2017-es év Arany János emlékévvé nyilvánításáról szólóról tartanak általános vitát. Kedden nyolc javaslat általános vitáját bonyolítják le a képviselők. Köztük van a társasági adóról és az osztalékadóról, valamint a sportról szóló törvény módosításával kapcsolatos javaslat, valamint a postai szolgáltatásokról szóló törvény módosítása is. A kéthetes ülés zárónapját következő hétfőn tartják, a képviselők ekkor kérdéseket és azonnali kérdéseket tehetnek fel.
Beszéd után irány Prága
Václav Klaus cseh államfő szerint a migránsválság kapcsán a V4-ek gyenge láncszeme Csehország. Szerinte a mai lengyel kormánynak, Fico kormányának, illetve Orbán kormányának az állásfoglalásai sokkal nagyobb önbizalommal vannak tele, mint a cseh kormány állásfoglalásai" - írta a cseh államfő a Mladá Fronta Dnes című liberális lapban megjelent írásában.
Napirend előtti fölszólalását letudva Orbán Viktor útnak ered és részt vesz a visegrádi négyek (V4) miniszterelnökeinek csúcstalálkozóján. A prágai tárgyaláson a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák kormányfőhöz csatlakozik Macedónia elnöke és Bulgária miniszterelnöke, s a schengeni határok védelmének megerősítését vitatják meg, illetve tárgyalnak egy tartalék védővonal kialakításának a lehetőségéről Bulgária és Macedónia déli határain.
Úgy tűnik azonban, Németországot nyugtalanítja a mai V4-csúcs, hiszen a Der Spiegel szerint a védővonal terv ellentétes azzal, ahogy a migrációs válság megoldását Angela Merkel tervezi. A német kancellár szeretné, hogy a migrációs válságot elsősorban Törökország segítségével oldják meg, bár cáfolta a magyar kormányfő által meglebegtetett titkos paktumot (ahogyan lapunknak a berlini külügy is - a szerk.), s közölte: az Európai Unió nem kényszerítené az összes tagállamra menekültek befogadását Törökországból. Ennek ellenére a Der Speigel arról írt, az eltérő elképzelések miatt az Európai Tanács csütörtök-pénteki ülésén nyílt konfrontáció fenyeget Merkel és azon államok között, amelyek elutasítják a német elképzeléseket. A lap emlékeztetett: Orbán "már most nyíltan hangulatot kelt" Merkel Törökországgal kötött megállapodása ellen, és néhány kelet-európai szövetségesével "megpróbálja puszta erőszakkal feltartóztatni a menekültáradatot".
Putyin-találkozó
Orbán Viktor a hét közepén látogatja meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt is Moszkvában. A Kreml hétfőn közleményben jelezte, hogy A kétoldalú együttműködés erősítésének lehetőségeit, így többek között közös energetikai projekteket vitat meg Orbán és Putyin szerdán az orosz elnök tavaly februári budapesti látogatásán elért megállapodások végrehajtásával összefüggésben. A megbeszélések napirendjén a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok fejlesztésének lehetőségei, az energetika és a magasan fejlett technológia alkalmazása terén megvalósítandó közös projektek előmozdítása, a kulturális együttműködés szerepel. A felek várhatóan "aktuális nemzetközi kérdésekben is véleményt cserélnek" - fűzte hozzá a Kreml közleménye.
A következő oldalon az ellenzéki pártok frakcióvezetőinek reagálásait olvashatja!