Szíria;Ahmet Davutoglu;Orvosok Határok Nélkül;léigicsapások;

2016-02-16 06:36:00

Szíria: kórházat lőttek

Légicsapások során megsemmisítettek egy az Orvosok Határok Nélkül (MSF) által személyzettel segített kórházat Szíria északnyugati részén. Az Idlib tartományban történt bombázásban sokan meghaltak meg. Ankara szerint orosz gépek hajtották végre az akciót.

Élesen bírálta az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet vezetője, Massimiliano Rebaudengo a kórház lerombolását. Szerinte célzott támadást hajtottak végre az intézmény ellen. Hozzátette, az akció révén 40 ezer embert vágtak el az orvosi ellátástól. A kórházat rövid időn belül négy találat érte. Az Anadolu török hírügynökség 14 halálos áldozatról tett említést. Többeket egyelőre eltűntként tartanak nyilván. Az MSF szeptember óta nyolc munkatárssal segítette a kórházat.

A londoni székhelyű szíriai megfigyelőközpont szerint a légicsapásokat orosz harci gépek hajtották végre. Ugyanezt állították török források is. Rakétákkal lőtték a lázadók által ellenőrzött Asas városát, itt is legalább egy tucatnyian haltak meg. Más források 19 halálos áldozatról tettek említést. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök szerint orosz rakéta okozta a vérfürdőt. Bomba talált el egy a településtől délre fekvő menekültszállást. Bár Szíriában megállapodás született a tűzszünetről, nagyon csekély az esély a fegyvernyugvásra. A török légicsapások Aleppo környékén új helyzetet teremthetnek. A törökök ugyanis azon kurd harcosok ellen lépett fel, akiket az Egyesült Államok is támogat az Iszlám Állam (IS) elleni harcában.

Washington illetve Párizs felszólította Ankarát, azonnal hagyjon fel a támadásaival. Damaszkusz pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának bevonását követelte, hogy elérje a török akciók felfüggesztését. A felszólítások azonban süket fülekre találtak. Ankara világossá tette ugyanos, hogy támadásainak nem vet véget. Törökország kezében ráadásul igen fontos adu van: a menekülttéma. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök egy Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetése során több százezer menekült útnak indulásával fenyegetett, amennyiben a kurd harcosok tovább menetelnének előre. Davutoglu ezért úgy fogalmazott, hazája nem engedi meg a kurd Demokratikus Uniópárt (PYD) további agresszív előrehaladását. „A biztonsági erőink a szükséges választ adták, s továbbra is ezt fogják tenni” – hangoztatta.

A PYD, illetve katonai szárnya, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) Észak-Szíria jelentős kurd területeit uralják. Ankara viszont attól fél, hogy amennyiben még jobban megerősödnek a kurdok ebben a régióban, akkor autonóm kurd államot kiáltanának ki, ami elfogadhatatlan lenne Törökország számára. A kurd egységek előrehaladását orosz légitámadásokkal segítik. Ankara számára azért is elfogadhatatlan a jelenlegi helyzet, mert az ország az YPG-t az országban betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) szárnyának tartják. Csakhogy a szíriai kurdok a nyugati országok szövetségesei, ami arra utal, hogy a NATO országok a szíriai kérdésben egyre inkább egymás ellen fordulhatnak.

A szíriai kurdok azt közölték, a török támadás ellenére nem fognak meghátrálni. Tarek Abu Zeid, az YPG szövetségese, a Jaish al-Thuwar szóvivője az al-Dzsazírának elmondta, nemrég elfoglalták Aleppo térségében a Menagh légibázist, s már közel járnak a stratégiai fontosságú Tal Rifaathoz. Törökország tegnap cáfolta azokat a vádakat, amelyek szerint katonáik már átlépték volna a szíriai határt – közölte az Anadolu állami hírügynökség. Ismet Yilmaz védelmi miniszter egy parlamenti bizottság előtt azt is elmondta, hogy nem terveznek egy ilyen lépést. Előzőleg Szíria az ENSZ-nek írott levelében állította azt, hogy száz török katona behatolt az ország területére.