film;Michael Keaton;Tom McCarthy;Spotlight – egy nyomozás részletei;

A Pulitzer-díjas Spotlight csapat színészgárdája, bal szélen Michael Keaton, középen Mark Ruff alo és Rachel McAdams FORRÁS: INT

- Megrengette az egyházat - Szemet hunytak a vezetők

Michael Keaton, Mark Ruffalo és Rachel McAdams alakítja a Boston Globe oknyomozó riportereit, akik Pulitzer-díjas cikksorozatukban leleplezik a pedofil papokat és a katolikus egyház vezetőinek szemhunyását a hat kategóriában Oscar-díjra jelölt Spotlight – Egy nyomozás részletei című filmben. Az amerikai Tom McCarthy műve valós eseményeken alapul, amelyek megrengették a katolikus egyházat.

A The Boston Globe napilap élére került új vezető szerkesztő első munkanapján szóvá teszi, a lap nagyhírű oknyomozó csapata, a Spotlight miért nem néz utána egy gyermekmolesztásról szóló előző napi híradásnak, amelyben mást állít az ügyészség és mást állít a megvádolt pap és a védelmében álló katolikus egyház. Így indult az a rendkívüli tényfeltáró munka, melynek eredményeként megszületett a 600, papok által elkövetett pedofil ügyet közreadó sikksorozat 2002-ben, s amellyel a Boston Globe című lap nem csak Bostonban, hanem az egész Egyesült Államokban, sőt határain túl is megrengette a katolikus egyházat.

A pedofil papok által elkövetett szexuális gyerekzaklatásokról korábban is szóltak hírek, de a Spotlight nyomozócsapata döbbenetes tényeket tárt fel a cikkeiben: egyrészt, hogy a pedofília mélyebben átszövi az egyházat, mint bárki gondolta, másrészt pedig, hogy az egyház vezetői nem csak évtizedek óta tudtak a gyerekmolesztálásokról, hanem szemet hunytak felettük, s aktívan részt vettek a botrányok eltussolásában. A Globe leleplezése óriási botrányt kavart, ami felett már nem lehetett szemet hunyni, a botrány megrengette az egyház pozícióját az Egyesült Államokban, sőt az egész világon. Ahogy a filmből is kiderül, elsöpörte a helyéről a bostoni egyházmegye püspökét, és az egész egyházon belül fontos változásokhoz vezetett.

A valóságos történetből rendezett erőteljes, sallangtalan, kiemelkedően jó filmet Tom McCarthy Spotlight – Egy nyomozás részletei címmel. Nem egyházellenes, hanem pedofília és annak társadalmi méretű eltitkolása ellenes filmet. Izgalmas és feszült mozi, emellett fontos és gondolatgazdag. A rendező maga írta a forgatókönyvet Josh Singer társaságában, s nagyon profi döntés, hogy a film kizárólag a nyomozásra koncentrál. Elhagy minden színesítő sallangot, nem cifrázza szereplői magánéletével vagy melléktulajdonságaival, sem az áldozatok érzelmi túlszínesítésével a nyomozás menetét, amely így a fontos tényekre figyel, időrendben követett, példásan elmondott pergő történetté áll össze.

A történetmondás klasszikus egyszerűségétől a film meggyőző hitelű. Nincs mellébeszélés, nincs részrehajlás, nincs előítélet – tényszerű valóság van és igazság. McCarthy ereje, a tehetségén túl az, hogy hisz a története, a forgatókönyve és színészei meggyőző hitelében. Nemrég a Spotlight színészgárdája együttes díjat kapott az amerikai filmszínészek céhétől. A legkisebb mellékszereplő is a helyén van, a főszereplők pedig, az oknyomozó újságírók csapata, egészen kiváló. A Birdmanért tavaly Oscar-jelölt Michael Keaton a szerepe szerint a Spotlight team vezetője (nálunk tán rovatvezetőnek hívnák), és sokkal áthatóbb, mélyebb karakter, mint a tavaly ovációval fogadott figura.

Eleven ember, aki nem hős, de rendíthetetlen és megállíthatatlan egy olyan nyomozásban, amely keményen szembe megy a mélyen katolikus Boston vallásos elvárásaival. A tavaly ugyancsak Oscar-jelölést kapott Mark Ruffalo (Foxcatcher) a Globe sztárriporterének életre keltésében ugyancsak túltesz tavalyi teljesítményén. Oknyomozója vérprofi buldog természet, de nem veszett ki belőle a civil együttérzés, munkamániás és önfeláldozó, nem fogadja el, hogy valami lehetetlen. Ő kutatja fel a bíróságon őrzött, perdöntő dokumentumokat a megtörtént, meg eltussolt gyerekmolesztálásokról, ő jut be a nagyszerű Stanley Tucci által megszemélyesített ügyvédhez is, aki egyedül igyekszik igazságot kicsiholni az elhallgattatott áldozatoknak, s végül összedolgozva ketten együtt jutnak tovább az elképesztő akadályokon.

Rachel McAdams azt az újságírót játssza, aki mélyinterjúkat gyűjt a már felnőtt korú áldozatoktól. Filmes szempontból övé a leghálásabb szerep, hiszen nem egy arc nélküli hatalom minden bűnös ügyet elleplezni akaró ellenállását kell semlegesítenie, hanem az egykori kisgyerek lélekmérgező emlékeit kell felfejtenie a máig érzékeny sebek alól. McCarthy az áldozatok visszaemlékezésiből csak a minimálisat engedi be a történetébe. Amennyi feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a néző átélje, mit jelent, amikor az egykori kisfiú-önmaga megkísértésére visszaemlékező felnőtt férfi kétségbeesetten kérdi, a gyermeki szemben igazi hatalmat jelentő papra célozva: „Hát mondhattam nemet az Istennek?” A film rendkívül finom érzékkel, tapintattal, de egyértelműen idéz fel a papi zaklatás eseteit. Sőt, a legmeghökkentőbb jelenet is egy emlékezéshez kapcsolódik, amikor a riporter megrökönyödésére egy demenciában szenvedő idős pap boldog mosollyal kezdene mesélni arról, hogyan csinálta anno a kiszemelt kisfiúval.

A film remek ritmusérzékkel és lendülettel viszi végig a sokrétű nyomozás fontos és apró részleteit. Bár érzékelhetően hosszú időre nyúlt maga a tényfeltárás, McCarthy mégis töretlen szerkezetben viszi végig az egyetlen esetből induló, de hetven pap bűnesetét -bizonyíthatóan - feltáró folyamatot. Izgalmas és érdekes, ahogyan felkutatják évtizedekre visszamenően a molesztálásban bűnös papok eseteit, ahogyan felfejtik a legfelső egyházi vezetők tudtával és sok pénzzel folyó eltussolások menetét. Hogy mitől jó film a Spotlight, azt érdemes tanítani. Mert arról szól, hogy mit jelent a társadalmi szintű hazugságokat leleplező igazi újságírás.

(Spotlight – egy nyomozás részletei *****)

Spotlight-adattár
*2002-ben a Spotlight csapata közel 600 sztorit hozott nyilvánosságra több mint 70 pap szexuális visszaéléseiről, amelyekről a katolikus egyház nem csupán tudott, de az eltussolásukban is részt vett.
*2002-ben Law bíboros lemondott a bostoni egyházmegye vezetéséről.
*A bostoni egyházmegyéből 249 papot vádoltak meg gyermekmolesztálással.
*2008-ra 1476 személyről derült ki, hogy a bostoni egyházmegye papjai szexuálisan bántalmazták.
*Világszerte összesen 6427 papot vádoltak meg gyerekmolesztálással: az áldozatok száma 17259.



A jelenlegi heti öt látogatónál többet engednének be a világhírű spanyol Altamira-barlangba, mivel az elmúlt két évben, amióta ismét megnyitották a közönség előtt, nem károsodtak az őskori falfestmények. Azt még vizsgálják, hogy mennyivel emeljék a látogatók számát, és azt is, hogy változtassanak-e a bejutási feltételeken.