merénylet;Recep Tayyip Erdogan;Iszlám Állam;Kurd Munkáspárt;Népvédelmi Egységek;

2016-02-19 06:38:00

Kurdokat vádol Ankara

Szélvész sebességgel derítette fel csütörtökön a török titkosszolgálat, hogy a szerdai Ankarában végrehajtott merényletet, amelyben utolsó közlések szerint 28 személy vesztette életét, s 60 megsérült, a szíriai Népvédelmi Egységek (YPG) hajtották végre. A kurd szervezet azonban cáfolta, hogy ők álltak volna a vérfürdő mögött.

Nem sokáig várakozott a török kormány azzal, hogy megnevezze a szerdai ankarai merénylet felelőseit. Ahmet Davutoglu török kormányfő már csütörtökön reggel azt közölte, az öngyilkos merénylő ujjlenyomatának elemzése alapján arra a következtetésre jutottak, a szíriai kurd Népvédelmi Egységek egyik terroristája volt az elkövető. Recep Tayyip Erdogan az államfői hivatal honlapján szintén annak a véleményének adott hangot, „a jelek” arra utalnak, hogy a szíriai kurdokat terheli a felelősség. A török elnök szerint az ankarai titkosszolgálat ezt „egyértelműen” bizonyította, ezért megtorlást helyezett kilátásba. Annyi bizonyos, hogy a célpont egy katonai konvoj volt, s a detonáció egy a légierőhöz tartozó épület előtt történt a főváros kormányzati negyedében.

A gyors leleplezést a kurdok szerint az teszi némiképp gyanússá, hogy Törökország az elmúlt napokban épp az YPG egységeit lőtte Szíria északi részén, így úgy vélik, ezzel csak indokot akarnak találni az esetleges szárazföldi beavatkozásra, amelyet Ankara néhány nap óta lebegtet. A tavalyi októberi ankarai merénylet elkövetésével, amelyben több mint száz személy vesztette életét, akkor szintén a kurdokat, pontosabban a Kurd Munkáspártot (PKK), vádolták pedig az öngyilkos merénylőről ki is derült, hogy az Iszlám Állammal (IS) állt kapcsolatban.

Tavaly júniustól erőteljes kampányt folytatott Recep Tayyip Erdogan elnök kormányzata a PKK, valamint a török parlamenti párt, a kurdpárti HDP ellen, egyes feltételezések szerint azért, hogy a félelmet gerjesztve minél jobb eredményt érjen el a november elején megrendezett parlamenti választáson. Ez a stratégia sikeresnek is bizonyult, mert az AKP kormánypárt visszaszerezte az abszolút többséget a törvényhozásban.

Az is érdekes fejlemény volt, hogy szerdán este, tehát még azelőtt, hogy bejelentették volna, hogy szíriai kurd volt az elkövető, a török hadsereg ismét lőtte az YPG állásait. Hivatalos török közlések szerint 14 személyt vettek őrizetbe a szerdai ankarai terrorakció kapcsán. A török média már Davutoglu kormányfő bejelentése előtt azt állította, hogy a merénylő szír férfi, aki menekültként tartózkodott Törökországban, ahová a szíriai kurd milíciával érkezett. A török biztonsági erők egy magas rangú illetékese szerint a férfi 2014 júliusában érkezett Törökországba, s azon a robbanószerkezetekkel megrakott gépkocsin „felejtette” ujjlenyomatát, amelyet felrobbantott. A gépkocsit két hete Izmirben bérelték ki.

Davutoglu kormányfő az eset után azt követelte a szövetségesektől, közösen lépjenek fel a kurd milíciával szemben. Ez a nem is annyira burkolt felszólítás az Egyesült Államoknak szólt, amely támogatja az YPG-t az Iszlám Állam szíriai erőivel szembeni harcában. Ankara attól tart, hogy a kurdok autonómiát hirdetnek ki a török határszakasznál fekvő területeken. Washington azonban aligha vet véget az YPG támogatásának. Barack Obama számára ugyanis prioritást élvez az IS elleni harc, s a kurd erőket rendkívül hatékonyaknak tartják.

Sem a PKK, sem a szíriai kurdok nem vállalták a merényletért a felelősséget. „Nem tudjuk, ki tette. Elképzelhető, hogy a Kurdisztánban végrehajtott mészárlás következménye volt” – fejtette ki a Kurd Munkáspárt parancsnoka, Cemil Bayik. Az YPG ugyanakkor azt közölte, semmi köze sincs a terrorakcióhoz. A szervezet szóvivője úgy fogalmazott, szerintük azért kenik a kurdokra a merényletet, hogy még jobban elmérgesítsék a szíriai konfliktust, s a török hadsereg bevonulhasson a szomszédos országba.