Elkezdődött a parlament tavaszi ülésszaka, ami önmagában is nagyszerű hír. Hát még, ha megmondom, melyik törvénnyel kezdték. Nem, nem oktatással vagy az egészségüggyel, ugyan, van azoknál fontosabb is. A postatörvény. Pontosabban az, hogy miről titkolózhat ezentúl a posta. Kiderült, hogy neki is van intim zónája, amire nem meresztgetheti a szemét csak úgy bárki. Nem nudista strand ez! A postának is joga van hozzá, hogy szemérmesen elfedjen ezt-azt. Eddig úgy tudtuk, a közpénz a mi pénzünk, a mi adónkból van. Amelyik zsebben közpénz van, az „üvegzseb”, bele kell látnunk.
De nem. Németh Szilárd, aki ehhez is ért, (naná, majd pont ehhez nem!), a kormány támogatásával javaslatot nyújtott be arról, hogy a közvagyont használó állami vállalat: a posta mostantól eldöntheti, nem okoz-e neki véletlenül „aránytalan sérelmet” egy gazdasági információ kiadása. Onnantól az nem közérdekű adat, nem rád tartozik, orrod tőle fokhagymás. Elméláztam. Ha valamilyen kellemetlen adat (vezetői fizetések, üzleti vagy megbízási szerződések egy-egy befolyásos jóbaráttal, netán az, ha kiadják a főposta összes termeit Habony újabb esküvőjére, esetleg serdületlen lánykáknak mutogatják a bélyeggyűjteményeket) nyilvánosságra kerülése fejfájást okoz a vezérigazgatónak, az aránytalan sérelmet jelent? Szerintem igen, sőt nemcsak aránytalan sérelmet, hanem a törvény által emlegetett versenyhátrányt is. Hiszen míg ő aszpirinért kapkod, más vezérigazgatók rózsás arccal, az egészségtől majd kicsattanva, fütyörészve kötik a legjobb üzleteket. Ezt mégsem hagyhatjuk. Jobb, ha mindez nem közérdekű adat. Az üvegzsebet befoncsorozzuk.
Nem ám csak a postáét! Lázár János, aki sosem vádolható azzal, hogy túl sokat kertel, most is a szemünkbe vágta: a postatörvény csak főpróba. Ha már ilyen jól megfogalmazta a kifinomult stílus- és jogérzékéről híres Németh Szilárd, hát érdemes újrahasznosítani a postánál izgalmasabb állami cégeknél is. A sejtések szerint a Szerencsejáték Zrt. és persze a Nemzeti Bank üvegén is lehúzzák a redőnyt. Tényleg, már nézni is rossz volt, hogy ezt a szegény Matolcsyt mennyit vegzálják hülye kérdésekkel. Csak azért, mert szereti a képeket. Meg a házakat. Meg az egyetemeket. Meg fegyverkezik. Már az is baj, hogy vesz néhányat? És ha közpénz van nála, hát miből vegye, ha nem abból, ami éppen nála van? Tán kérjen kölcsön a szomszédtól?
Csak azon csodálkozom, hogy ez ilyen későn jutott eszükbe. Bár nem számít, mert a törvény úgyis visszamenőleges hatállyal készül, ahogy szokták. Folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik, ott is vissza lehet passzolni az adatkérést. Az ellenzék persze - magyarul megmondva - veri a nyálát. Az MSZP-s Tóth Bertalan azon háborog, hogy az egész visszamenőlegességet miatta találták ki, ahelyett, hogy büszke lenne rá. Márciusban lett volna esedékes a bírósági ítélet a postával szembeni perében, amelyben eddig megtagadott adatokat szeretett volna kiszedni a cégből arról, miféle üzletei vannak a Fidesz bizalmi embereinek gazdasági birodalmával. Na, arra várhat! Addigra meg is szavazzák a törvényt, hiába tiltakozott kismillió korrupció-ellenes szervezet meg az illetékes hatóság, az ENSZ jelentéstevőjével tetézve. Utóbbiból is látszik, a Magyar Postának világhírneve van. De van, aki még ennek sem tud örülni. Egyesek méltatlankodtak, hogy a vezérigazgatónak idén havi 2 millióról 5 millióra nőtt a fizetése. Kaptak emelést a postások is, 1 és 4 százalék között. Az is szép.
A törvény miatt meg kár aggódni. A természetben a dolgok mindig kiegyenlítődnek. Amennyivel kevesebbet tudunk a közpénzekről, annyival többet tud majd az állam rólunk. Ha nincs „üvegzseb”, lesz „üvegpolgár”. Olyan átlátszóak leszünk, mint a frissen pucolt ablak. Például kiderült, hogy a szülői értekezletről is jegyzőkönyvet kell vezetni. Ne képzelje Kovács anyuka, hogy az állam elől eltitkolhatja a gyerek matek dolgozatát, vagy az iskolai WC állapotáról alkotott lesújtó véleményét. A KLIK - ami a hatalom legédesebb, mert rá legjobban hasonlító gyermeke - írásba adta a renitenskedő Teleki Blanka Gimnázium igazgatójának: kéretik haladéktalanul benyújtani „az egyes osztályok szülői értekezleteiről készült jegyzőkönyveket vagy emlékeztetőket”. Ebből minden iskola érthet. Tüntetgetünk, tüntetgetünk, a jegyzőkönyvek meg üresek?
Az üvegpolgárt sok felől fogják figyelni. Nem akarták, de nyilvánosságra került egy háttéranyag-féle elemzés egy, minden önkormányzatot bekapcsoló központi állami informatikai rendszer tervéről. Ez arra is jó, hogy „bármilyen mélységű adat lekérhető belőle az önkormányzat belegyezése és jóváhagyása nélkül”. Az anyagírók gondosan beleírták: „FONTOS! Minden eszközzel tagadni kell azt, hogy a központilag üzemeltetett adatbázis lehetőséget biztosít a közvetlen kontrollra”. Erre még a fideszes vezetésű TÖOSZ, a települési önkormányzatok szövetsége is hörögni kezdett. Nyílt levélben fejezték ki reményüket, hogy mindez „nem kormányzati szándékokat jelenít meg”.
Á, dehogy! Hogy is képzelik? Azért a TÖOSZ részletes jegyzőkönyveit beadhatnák, a háborgók nevével, címével , születési anyakönyvi kivonatával és legutóbbi röntgenfelvételével együtt.