Orbán-kormány;PM;Jávor Benedek;elvtelenség;

- Jávor: amíg hagyják őket lopni, Orbánék bármilyen elvet hajlandóak feladni

Egyre újabb részletek szivárognak ki az Orbán-kormány gazdasági szabadságharcának valódi természetéről: olyan küzdelem ez, amely látszólag a külföldi gazdasági érdekcsoportok, az „euro-gyarmatosítás” és az USA ellen zajlik, a valóságban kizárólag a kormányzati körök és a pártközeli holdudvar rövid távú gazdasági-politikai érdekeit szolgálja, elveket pedig végképp fölösleges benne keresni - írja blogjában Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért politikusa, EP-képviselője. 

Szép példája volt a nemzetért vívott harcnak a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség, azaz a TTIP esete. A kormány rövid kezdeti bizonytalankodás után a TTIP támogatójaként lépett fel, ahogy ez az egyezmény kapcsán rendezett parlamenti vitanapon is kiderült. Aztán Orbán Viktor váratlanul bejelentette: Amerika a kitiltási botránnyal zsarolja a magyar kormányt, hogy ránk kényszerítse a TTIP támogatását (amit egyébként korábban magától is szorgalmazott, zsarolásra tehát semmi szükség nem volt), és ennek ők nem engedhetnek. Majd  - ahogy a kitiltási botrány lecsengett - Orbánék egy kanyarral újra beálltak a TTIP mögé (amit egy minapi konferencián az USA budapesti és Magyarország washingtoni nagykövete is megerősített). Aki ebben bármilyen elvi hozzáállást keres a szabadkereskedelmi egyezményhez, vagy a közszolgáltatások piacosításához, vagy a magyar érdekekhez, az ne erőlködjön tovább. Nincs ilyen.

Újabb adalék a dicstelen történethez, hogy egy Brüsszelből kiszivárgott információk szerint Magyarország a CETA (a Kanadával kötendő, a TTIP-nek mintául szolgáló egyezmény) keretében ki kívánja szolgáltatni a magyar egészségügyi ellátást a szabadpiaci rendelkezéseknek illetve az offshore választottbíróságok vitarendezési módszereinek. Vagyis, miközben például Németország mentességet kért és kapott az egészségügy liberalizálása és piacosítása alól (demonstrálva, hogy létezik ilyen opció), a minden más területen – az energiaszektortól a bankokon át a szemétszállításig – államosítási lázban égő, az új állami monopóliumok kialakítására az adófizetők pénzét számolatlanul költő Orbán-kabinet éppen azt az egészségügyet vetné alá a nemzetközi tőkeérdekeknek, ahol elvileg a Fidesz választási programja, a kormányprogram és az alkotmány is az állam feladataként nevesíti az ellátás megszervezését és működtetését. A CETA esetében ez talán kisebb horderejű ügy, ha azonban a kormány a TTIP esetében is elmulasztja a mentesség rögzítését az egészségügy esetében, az végképp beteheti a kaput az amúgy is széthullóban lévő magyar egészségügynek. Ha ugyan nem épp az a cél, hogy annyira tönkretegyék az egészségügyet, hogy bármi, akár még a magánosítás is jó ötletnek tűnjön az aktuális helyzethez képest.

A fenti ügyek üzenete nagyjából annyi, hogy amíg hagyják őket lopni, Orbánék bármilyen elvet hajlandóak feladni, bármilyen érdekeket készek kiszolgálni. Ez is egyfajta (szabadság)harc. Csak éppen ellenünk vívják.

A helyzet tisztázása ügyében mindenesetre nyílt levélben fordultam a TTIP-ért felelős külgazdasági és külügyminiszterhez, hogy valljon színt: kezdeményezte-e a kormány az egészségügy mentesítését a TTIP rendelkezései alól.

Veszélyben lehet Salgótarján vagyona, mivel Simon Tibor, a Fidesz polgármester-jelöltje egy bukott bróker - írja közleményében Lukács Zoltán az MSZP alelnöke, frakcióvezető-helyettes.