oktatás;kormány;tanárok;

2016-02-22 06:04:00

Cáfolják a kormányt a tanárok

A pedagógusok felháborodtak a kormányzati kommunikáción és újból leszögezték: nincs béremelési követelésük, csupán azt akarják elérni, hogy a kormány tartsa és tartassa be saját hatályos rendeletét. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke félrevezetőnek nevezte azt, hogy a kormányzatban heti 26 kötelező óráról beszélnek, amikor a törvény szerint 22 óra a minimális óraszám. A kockás inges tiltakozáshoz már Nagy-Britanniánam is csatlakoztak: a Cambridge-i Egyetem magyar diákjai és professzorai nyilatkozatban álltak ki az itthoni tanárok mellett.

Az utóbbi időben megjelent kormányzati nyilatkozatokkal szemben az emberminisztérium által létrehozott Nemzeti Pedagógus Karnak nincs újabb bérkövetelése – közölte Horváth Péter. A szervezet elnöke hozzátette, ők csupán azt akarják elérni, hogy a kormány tartsa és tartassa be saját hatályos rendeletét, és ennek megfelelően az állami fenntartó a neveléssel, oktatással lekötött munkaidő minimuma, azaz heti 22 óra alapján határozza meg a pedagógus álláshelyeket. Ezen kívül tegye lehetővé a pótlékok differenciálását. Horváth félrevezetőnek nevezte, hogy 26 kötelező óráról beszélnek a megszólalók, amit a pedagógusok 22-re akarnak csökkenteni, hiszen a hatályos jogszabályok szerint az iskolában dolgozó tanítók és tanárok 22 órával is teljesítik kötelezettségeiket. A pedagógusok remélik, hogy ez nem egy újabb óraszám-emelési elképzelés.

Enyhítene a sztrájktörvényen az LMP
Úgy módosítaná a sztrájktörvényt a Lehet Más a Politika (LMP), hogy a bíróság helyett a munkaügyi közvetítői és döntőbírói szolgálat döntsön az elégséges szolgáltatás mértékéről - mondta Schiffer András. A párt társelnöke szerint a jelenlegi szabályozás túl szigorú, ezért csak kevesen élhetnek a munkabeszüntetés jogával. "Ha a kormánynak valós a szándéka arra, hogy valós érdekegyeztetést akar, akkor ad valódi érdekérvényesítési eszközt a munkavállalók kezébe, legyen szó tanárokról, orvosokról, szociális dolgozókról vagy bárki másról" - vélekedett Schiffer.

Eközben már külföldön is elégedetlenek a Fidesz által kiépített oktatási rendszerrel: a Cambridge-i Egyetem magyar diákjai és professzorai ugyanis nyilatkozatban - és a már-már ikonikussá vált kockás ingben - álltak ki a kormányzati oktatáspolitika ellen tiltakozók mellett. Mint írták, egy jó oktatási rendszer elengedhetetlen feltétele a tanári pálya stabilitása és becsületének megteremtése, az, hogy olyan környezetet hozzon létre minden diák számára, ahol maximálisan kibontakoztathatja a tehetségét és ahol kiszámítható, ösztönző környezetben tanulhat. Az angol egyetem hallgatói és oktatói azt remélik, hogy a kormány végre belátja a magyar tanárok által megfogalmazott aggályok fontosságát, és konkrét lépéseket tesz az ügyben, hiszen az oktatás sikere közös nemzeti érdek.

A kockás ing, amely Klinghammer István nyilatkozata óta jelképévé vált a jelenlegi oktatási rendszer hiányosságai és visszásságai ellen tiltakozó pedagógusoknak és diákoknak, a TV2 reggeli műsorában is téma volt, ám Andy Vajna csatornája nem egy oktatási szakembert, hanem egy divattervezőt hívott el a Mokkába. A tiltakozást úgy mutatták be, mintha az csupán egy divatirányzat lenne. A háttérben kivetítették a kockás ingbe öltözött osztályokat, valamint Bródy Jánost és Koncz Zsuzsát is, akik "szintén nagyon trendik" - kommentálták a látottakat a műsorvezetők.

Visszaszóltak a diákolimpikonok
Több diákolimpikon is felháborodott azon, hogy Balog Zoltán velük példálózva kampányolt a magyar oktatás minősége mellett, egyúttal megszólva a kockás inges tiltakozókat. Az emberi erőforrások minisztere még pénteken köszöntötte a tudományos diákolimpia résztvevőit a Parlamentben. Balog a Facebookon azt írta "ezek a fiatalok magyar iskolában tanulnak és a világ élvonalában vannak. Ide mindenki fehér ingben jött, de nem az ing számít, hanem a teljesítmény". Békés Gáspár, aki korábban bronzérmet szerzett a megmérettetésen azt írta Balog képe alá, hogy a kormány nem becsüli meg őket, még plusz pontot sem kapnak az egyetemi felvételihez teljesítményükért, ezért ne úgy állítsa be őket, mintha a diákolimpikonok igazolnák a magyar oktatás sikerét. Merker Iván filozófia aranyérmes pedig kockás inget húzott, és közölte: attól, hogy valaki okos, sikeres, vagy szerencsés, még lehet kockás az inge.