Zimbabwe;Robert Mugabe;II. Erzsébet brit királynő;

2016-02-23 06:36:00

Veterán államfők Hararétól Tokióig

Hétvégén ünnepelte 92. születésnapját Robert Mugabe, aki 1987 óta hazája elnöke, előtte pedig, Zimbabwe függetlenségének kivívása után egy ideig kormányfőként szolgált. Két olyan generáció nőtt fel tehát, amely csak őt láthatta a hatalomban. Ám a világ tíz legidősebb államfője mind elmúlt már nyolcvan éves. Akad közöttük, aki tényleges hatalommal rendelkezik, a többség azonban inkább ceremoniális feladatokat lát el.

7. Raúl Castro kubai elnök (84)

Raúl Castro nyolc éve áll Kuba élén, akkor vette át az elnöki posztot a kubai forradalom vezetőjétől, bátyjától, Fidel Castrótól. A súlyos betegség miatt visszavonulni kényszerült Fidel idén betölti a 90. évét, legutóbb az orosz pátriárkával készült közös fotó a Commandantéról. A Castro-fivérek több mint fél évszázada határozzák meg a karibi szigetország életét, a jelenlegi államfő majd ötven évig volt a fegyveres erők minisztere, a kommunista útra lépett Kuba második számú vezetője. Raúl Castro nevéhez fűződik azonban a kapcsolatok normalizálása az Egyesült Államokkal, 2014 decemberében, Barack Obamával folytatott telefonbeszélgetésüket követően jelentették be, hogy helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat, s kinyitják a nagykövetségeket Washingtonban és Havannában. A Kuba elleni amerikai embargó továbbra is érvényben maradt. A kubai elnök óvatos reformfolyamatot engedélyezett, s azt ígéri, 2018 után leköszön az elnöki posztról.

8. Paul Biya kameruni államfő (83)

Február 13-án ünnepelte 83. születésnapját a nyugat-afrikai állam elnöke. Ő a második elnöke Kamerunnak, ami nem túl sok ahhoz képest, hogy az ország 1960-ban nyerte el függetlenségét. Az első elnököt, Ahmadou Ahidjót 1982-ben váltotta úgy, hogy előtte több mint hét évig kormányfőként szolgált. Azóta többször is újraválasztották, 2011-ben már hatodízben, az ellenzék azonban rendre csalással vádolta. 2008-ban módosította az 1996-os alkotmányt, eltörölte azt a paragrafust, amely szerint egy államfő csak két mandátumot vállalhat. Szorosan a kezében tartja a gyeplőt, törvényhozó, a végrehajtó hatalmat és az igazságszolgáltatást is egy személyben felügyeli. Kameruni sajátosság: bíróság csak akkor vizsgálhatja, hogy egy törvény összhangban van-e az alaptörvény paragrafusaival, ha ezt az elnök indítványozza. Biya igen ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt, s a genfi Hotel InterContinental gyakori lakója.

9. Akihito japán császár (82)

Japán 125. császára édesapja halálát követően foglalta el a krizantémos trónt. Hirohito igen szép kort élt meg, 1926-tól 1989-ig uralkodott, a leghosszabb ideig a japán császárok közül. Hirohito még egyfajta misztikus figura volt, az utolsó császár, akit isteni eredetűnek tekintettek, erről azonban a távol-keleti szigetország második világháborúban elszenvedett veresége nyomán le kellett mondania – igaz, végül nem állították bíróság elé, s posztján maradhatott. Fia, Akihito lett az első uralkodó, aki polgárlányt vett feleségül, s példáját követte fia, a jelenlegi trónörökös, Naruhito herceg is. A japán császár szerepe jórészt ceremoniális, Akihito tengerbiológiai tanulmányokat folytatott, tekintélyes nemzetközi folyóiratokban is publikálta kutatási eredményeit. A császár egészségi problémákkal küzd, prosztatarákkal operálták, 2012-ben pedig szívműtéten is átesett. Az utódlás miatt azonban már nem kell aggódnia, hiszen második fiának, Akisino hercegnek 2006-ban kisfia született, a tíz éves Hiszahito herceg a harmadik a trónöröklési sorban. Naruhito lányából, a már 14 éves Aikóból csak a törvények megváltoztatásával lehetett volna császárnő.

10. Szalman ibn Abdul-Aziz szaúdi király (81)

A szaúdi uralkodó a 2015. január 13-án került hatalomra, így ő a „legzöldfülűbb” a rangsorban, e tekintetben is. 1935. december 31-én született. 1963-tól 2011-ig, 43 éven keresztül Rijád kormányzóhelyetteseként, majd kormányzójaként szolgált. Ebben az évben nevezték ki védelmi miniszternek, 2012-ben pedig testvére, Nayef ibn Abdulaziz Al Szaúd halálát követően trónörökös lett. 2015 elején féltestvére is meghalt, így ő kerülhetett a trónra. Több kétséges lépése volt uralkodásának bő egy éve alatt. Hazája 2015-ben avatkozott be a jemeni polgárháborúba, ő rendelte a rezsim 46 ellenfele, köztük a síita Nimr al-Nimr prédikátor 2016. január 2-án történt kivégzését. Az ő uralkodásának idejére, tavaly szeptemberre esik a mekkai zarándoklat, a hádzs alatt történt tragédia, amikor 2236 személyt tapostak halálra.