Angela Merkel;menekültpolitika;Julia Klöckner;Volker Kauder;menekültkvóták;

2016-02-23 06:32:00

Ellentétek a CDU-ban

Komoly vihart kavart a német belpolitikában, kivált a jobboldalon, hogy két tartományi vezető, Julia Klöckner és Guido Wolf Ausztriához hasonlóan menekültkvóták bevezetését követelték szembemenve ezzel Angela Merkel kancellár menekültpolitikájával. Volker Kauder, a CDU frakcióvezetője elhatárolódott a két politikustól.

Kampánymódba kapcsolt Julia Klöckner és Guido Wolf. Az észak-rajna-vesztfáliai és a badern-württembergi kereszténydemokrata listavezető ugyanis szembement Angela Merkel menekültpolitikájával, néhány héttel a két tartományba március közepén esedékes tartományi választás előtt. Elhatárolódott tőlük Volker Kauder frakcióvezető. Az ARD televíziónak elmondta, „mindenkinek azt tanácsolja”, hogy a kancellár kurzusát kövessék, ez ugyanis sikeres. „Úgy vélem, nem célszerű naponta más javaslattal előállni” – fogalmazott Kauder. Utalt arra, hogy európai szinten is folynak a tárgyalások egyebek mellett az Unió külső határainak megerősítéséről.

Előzőleg Sigmar Gabriel, az SPD elnöke is éles bírálatokkal illette a két kereszténydemokrata politikust. A pártelnök szerint „Klöcknerék ezzel Berlin tárgyalási pozícióit, illetve a kancellár tekintélyét gyengítik”. A Spiegelben úgy vélte, a kontingensek bevezetése csak zsákutcába vezetne, s semmilyen könnyítést sem jelentene. Egyben hitet tett Merkel eddigi menekültpolitikája mellett. „Elengedhetetlen a határok küldő védelme, valamint Törökország segítsége az embercsempészek elleni harcban – emelte ki. – A különutas politikára sincs szükség, amit a közép-európaiaktól, vagy Ausztriától láthatunk” – tette hozzá. „Akinek ilyen helyettese van, már ellenségekre sincs szüksége” – hangoztatta az SPD főtitkára, Katarina Barley.

Klöckneréknek ez a radikális politikája nem vezet eredményre, legalábbis ez derül ki a felmérésekből. Észak-Rajna-Vesztfáliában korábban ugyan jelentős volt a CDU előnye, ez azonban már mindössze két százalékos. A CDU 35, az SPD 33 százalékon áll, s a szociáldemokraták folyamatosan növelik népszerűségüket. Baden-Württembergben még tragikusabb a kereszténydemokraták helyzete. A Zöldek ugyanis a közvéleménykutatásokban először előzték meg a kancellár pártját. Jelenleg 30,5 százalékon állnak, a CDU pedig 30 százalékon. Az SPD-re 16 százalék voksolna, a jobboldali radikális Alternatívára (AfD) 10 százalék. A két tartomány mellett választanak még Szász-Anhalt tartományban is, itt a szociáldemokraták 16 százalékkal már csak a negyedik helyen állnak, mert az AfD is eléjük került.

Matthias Jung politológus, közvéleménykutatási szakértő, a Wahlen iroda munkatársa úgy véli, hogy bár a kancellár nincs könnyű helyzetben, reális az esélye arra a jelenlegi nehéz politikai időszak túlélésére, s arra, hogy népszerűsége is elinduljon felfelé a lejtőn. „Nem látom azt, ez miért ne következhetne be” – nyilatkozta a ZDF-nek. Úgy véli, a menekültválság alakulása is arra utal, hogy Merkel kikerül a jelenlegi nehéz helyzetből.

Berlin bekeményít?

A német kormány elképzelhetőnek tartja, hogy a brit uniós tagság ügyében a napokban tartott uniós csúcson kidolgozott megállapodás révén megvizsgálja az uniós társállamokból érkezett bevándorlók nem Németországban élő gyermekei után fizetett családi pótlék úgynevezett indexálásának lehetőségét - mondta a német kormányszóvivő hétfőn Berlinben. Steffen Seibert tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta, sikerült "méltányos" megállapodást kötni a családi pótlékról, amelyről azonban az Európai Bizottságnak még el kell készítenie jogszabály-javaslatát, és meg kell tartani az uniós tagságról szóló brit népszavazást. Ha a brit választók hazájuk uniós tagsága mellett döntenek, a német kormányban megbeszélések kezdődhetnek a családi pótlék szabályainak változtatásáról.