népszavazás;

Fotók: Szalmás Péter, Népszava

- Egy "magánszemély" előzte meg az MSZP-t a választási irodában

Mintegy tizenöt kopasz, nagy darab, bomberdzsekit és önkényuralmi jelképeket, illetve más - Nagy-Magyarország térképet és turult - viselő férfi fogadta kora hajnalban Lukács Zoltánt és az őt kísérő Nyakó Istvánt a fővárosi Alkotmány utcában, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épülete előtt. Közismert volt, hogy az MSZP alelnöke, frakcióvezető-helyettese ma ismét megkísérli benyújtani a párt népszavazási kérdését a vasárnapi boltzárral kapcsolatban. A "startpisztoly" - az MTI híradása szerint - fél 12 tájban dördült el, ekkor hirdették ki a Kúria ítéletét. Juhász Péter szerint "fradisták" voltak az NVI előtt. 

A döntés megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság korábbi határozatát, így megszűnt az üzletek vasárnapi zárva tartására vonatkozó népszavazási kérdés védettsége Vagyis: be lehet új kérdést nyújtani a témában, és az NVB az elsőként beadottat fogja elbírálni. 12. 11-kor pedig már az a hír érkezett, hogy megelőzték az MSZP-t a népszavazási kérdés benyújtásában. A Kúria határozathozatalának nyilvánosságra kerülése után az időbélyegző először két magánszemély beadványára került rá. A beadványozók - egy férfi és egy idősebb nő - nem kívánt nyilatkozni a sajtónak.

A szocialista Nyakó István panaszt tett a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) arra hivatkozva, hogy akadályozták jóhiszemű állampolgári jogának gyakorlásában a hivatal "felróható könnyelműsége, nemtörődömsége" miatt.

Az előzmények hajnaltól

Ide kell jönni egy fotósnak, mert elmondani nehezebb, látni kell, kik vannak itt - riasztotta lapunkat is Nyakó István. A szocialista politikus mellől kiabálás és Lukács Zoltán higgadt tárgyalásra felszólító szavai hallatszottak.

Kigyúrt verőlegényekkel kell dulakodni a demokrácia érvényesüléséért?
A PM felháborítónak tartja a történteket, közleményükben botrányosnak minősítik, hogy a 21. század Európájában "kigyúrt verőlegényekkel" kelljen dulakodni annak érdekében, hogy érvényesülhessen a részvételi demokrácia.   Az ellenzéki párt szerint látszik, hogy a hatalom reszket attól, hogy az emberek elé kell állnia és már semmilyen eszköztől sem riad vissza annak érdekében, hogy megakadályozza a szabad véleménynyilvánítást.

Az MSZP képviselőinek kora reggeli tájékoztatása szerint a helyszínen tizenöt férfi lépett föl fenyegetően, nyilvánvaló céljuk nemcsak az volt, hogy Lukács Zoltán előtt jussanak be az NVI épületébe, hanem a teljes elrettentés. A helyzetből az is egyértelműnek látszott, hogy nem hirtelen felindulásból csődültek oda.

Amennyiben ugyanis az NVI-be készültek úgy bejutni, hogy megelőzzék  a szocialistákat, abban az esetben már 8 nappal korábban jelezni kellett volna az illetékeseknél az erre vonatkozó szándékukat, amelyet aláírásokkal is hitelesíteni is kell.

"Egyértelmű tehát, hogy ez egy valaki, valakik által alaposan megszervezett fenyegető akció" - vélik az MSZP képviselői, akik közölték: mindennek ellenére nem adják fel, s megpróbálnak a hivatal nyitásakor, valamint a Kúria döntésének kihirdetését követően elsőként bejutni az NVI-be, hogy ott a hosszú hónapok huzavonáját követően végre ők is leadhassák a hitelesítésre alkalmas népszavazási kérdésüket.

 

Lukács Zoltán a Klubrádió reggeli műsorának azt mondta, hogy a fenyegetően fellépő férfiak az 2014-es Fidesz székház elleni akció során beavatkozó un. "biztonsági emberekre" emlékeztetik.  Akkor  több tüntető is beszélt arról: a Dózsa György úti hátsó bejáraton nagydarab kopasz férfiak mentek be a székházba, és a rendőrök gond nélkül be is engedték őket. 

Juhász: a kopasz férfiak a Fradi-féle Kubatov-gárdának tagja
Ezt Juhász Péter, az Együtt alelnöke vélelmezte - adta hírül a Klubrádió, amely kereste az üggyel kapcsolatban Kubatov Gábor, de helyette csak kabinetfőnökével tudtak beszélni. Kindlovics Máté a Klubrádióval azt közölte, hogy az FTC elnöke külföldön tartózkodik és minden hazug állítás miatt jogi lépéseket fog tenni.

AZ MTI 9.22-kor kiadott híre: 

A távirati iroda érdeklődésre Lukács Zoltán azt mondta, hogy a fenyegetően fellépő emberek  8 órára teljes mértékben átvették az irányítást, azt mondhatnám, még az NVI felett is, mondván, hogy ők beadványozók. Így senki nem gyakorolhatja állampolgári jogait, vagyis nem tud beadvánnyal fordulni az NVI-hez. Szóvá tette azt is: senki nem ellenőrizte, hogy a sorban állók valóban beadványozók-e. A szocialista politikus hangsúlyozta: nyilvánvaló provokációnak tartja az esetet, szerinte a szélsőjobboldali férfiakat a hatalom küldte a helyszínre. Beszámolt arról is, hogy az illetők agresszívan léptek fel. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója azt tapasztalta, hogy mintegy 10-15 fekete ruhába öltözött, kopasz férfi áll az NVI bejáratán belül. Az NVI megnyitotta az oldalsó bejáratát, hogy az épületbe be lehessen jutni. A beadványozók között egy idős nő is várakozik.

Az MSZP Facebook-oldalán megjelent egy videofelvétel is.

Ez politikai terrorizmus 
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a Fidesz erőszakosan, "a politikai terrorizmus eszközrendszerét felhasználva" akadályozta meg ismét a népakarat érvényre juttatását a vasárnapi boltbezárással kapcsolatban, amelyhez a Nemzeti Választási Iroda (NVI) is asszisztált. Tóbiás József is - akárcsak korábban Juhász Péter, az Együtt alelnöke - annak a gyanújának adott hangot, hogy a "Kubatov féle fradi security" tagjai jelentek meg reggel a Nemzeti Választási Iroda épületénél, megakadályozva, hogy állampolgárok éljenek a népszavazás kezdeményezésének lehetőségével. Tóbiás feltette a kérdést: ki irányítja a "fradi security" tagjait? Ha Kubatov Gábor, akkor a Fidesz alelnökeként vagy magánemberként tette ezt? Döntött-e arról a Fidesz elnöksége, hogy így kell megakadályozni több mint tizenhat hónapja a társadalomban jogos követelést? Nincs már adminisztratív eszköz, jogi csűrcsavarás, már csak a nyers erőszak akadályozhatja meg, hogy egy népszavazás érvényre jusson - szögezte le Tóbiás József, aki a miniszterelnök felelősségét is felvetette a történtekkel kapcsolatban. 
Gulyás Gergely, a kormánypárt frakcióvezető-helyettese azt közölte, hogy a Fidesz nem érintett az NVI-nél kialakult helyzetben.


A Nemzeti Választási Iroda közlése a történtek kapcsán: 

Erdösi Lászlóné MTI Fotó: Balogh Zoltán

Erdösi Lászlóné MTI Fotó: Balogh Zoltán

A Kúria keddi döntése után már két, a vasárnapi boltzárral kapcsolatos kérdést is benyújtottak magánszemélyek, egy harmadik kérdést pedig a népszavazással kapcsolatban adtak be - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldalának adataiból. A Kúria mai ( az eset szempontjából érdemi - a szerk. ) döntése után nem sokkal hárman nyújtottak be népszavazási kérdést, ebből kettő érinti a vasárnapi boltzárat. A vasárnapi boltzárral kapcsolatban elsőként Erdösi Lászlóné magánszemély kezdeményezése érkezett, az ő kérdése úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek - a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény szerint - továbbra is zárva tartsanak vasárnap?" A "blokkolásról" készült felvételek tanúsága szerint néhány másodperccel később Nyakó István, az MSZP politikusa "érkeztette" beadványát. A politikus magánszemélyként azt a kérdést nyújtotta be: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt?"  Az NVI szeptember közepétől csak érkezési időpontot tartalmazó beadványt vesz át, az időbélyegző határozza meg, milyen sorrendben érkeztetik a dokumentumokat, ami meghatározza az elbírálás sorrendjét is. Az érkezési és elbírálási sorrendnek azért van jelentősége, mert a népszavazásról szóló törvény szerint egy kérdés benyújtása után már nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés az előbbi hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig. Ez pedig azt jelenti, hogy mivel elsőként Erdösi Lászlóné kérdése érkezett be, azt fogja az NVB elbírálni, és Nyakó István kérdésének hitelesítését a "párhuzamossági moratóriumra" hivatkozva valószínűleg megtagadja.

A nyilvántartás szerint kedden időrendben az első kérdést Őrsi Gergely Ferenc magánszemély nyújtotta be, ez a kérdés azonban nem a vasárnapi boltzárhoz kapcsolódik, hanem úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a 2011. december 31-én hatályos törvényi szabályozásnak megfelelően biztosítsa a népszavazáshoz való jogot?" Az NVI elnökének, Pálffy Ilonának öt napja van arra, hogy formai szempontból megvizsgálja a beadott kérdést, és ha megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor az NVB elé terjessze.