Nem indított vizsgálatot a rendőrség annak kiderítésére, miként szerveződött a keddi, Nemzeti Választási Irodánál (NVI) lezajlott incidens az MSZP-sek és a Fradi Security-hez köthető kopasz "referendumőrök" között - válaszolta a sajtóosztály a Népszava kérdésére. Mint írták, a helyszínre érkező rendőrök nem tapasztaltak semmit, ami miatt intézkedniük kellett volna, feljelentés pedig nem érkezett hozzájuk szerda délutánig.
Ha a hatóságok nem is, az újságírók körülnéztek a Kubatov Gábor FTC-elnök és választási ügyekben illetékes Fidesz-alelnök háza táján: így derült fény például arra, hogy a botrányos események egyik főszereplője, Varró Ádám - ő kísérte a végül népszavazási kérdést benyújtó Erdősi Lászlónét - egy gimnáziumi osztályba járt Kindlovits Mátéval, Kubatov titkárával, és Sipos Bencével, a Fradi kommunikációs vezetőjével - derítette ki az Index. Osztályfőnökük Riz Levente volt, aki ma a XVII. kerület fideszes polgármestere. Varró közeli ismerőse egy másik fideszes politikusnak, Petrőczy Dánielnek is, aki a XVII. kerületben önkormányzati képviselő.
"A közigazgatási reformok jegyében, a további rendbontásokat elkerülése érdekében a hivatalt bezártuk. A demokrácia szünetel" - állt azokon a plakátokon, amelyeket szerda kora délután aktivisták ragasztottak ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épületére. A Kettős Mérce szerint rendőrség - szemben a keddi botránnyal - rövid idő alatt a helyszínre érkezett, és igazoltatta a plakátragasztókat, akik közben leszedték az NVI-t jelző táblákat. Az aktivisták között feltűnt Gulyás Márton, a Krétakör korábbi ügyvezetője is. Őt előállították rongálás bűncselekménye miatt a V. kerületi rendőrkapitányságon.
A portál elérte Kindlovitsot és Petrőczyt, utóbbi azt mondta, fogalma nincs mi történt az NVI-nél, de nem tagadta, ismeri Varrót, ám ügyeiről nem tud. Kubatov titkára az első megkereséskor még azt állította, hogy végignézték a felvételeket, majd később azt mondta, hogy nem látta az irodánál történt tudósításokat. Az is furcsa, hogy ha valóban végignézték a felvételeket, akkor miért nem szúrta ki rajta egykori osztálytársát, akit állítása szerint vagy két éve nem látott. Lázár János később úgy nyilatkozott, ha egyeztet Kubatovval, "szóba fog kerülni az ügy". A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette, ha tényleg testi erővel akadályozták Nyakót a népszavazási kérdés benyújtásában, akkor az NVI-nek ezt is figyelembe kell vennie a beadvány elbírálásánál. Amikor Orbán Viktor szerdai sajtótájékoztatója után a 24.hu azt kérdezte Lázártól, mit fog még megoldani a kormány bőrfejűekkel, a miniszter tagadta, hogy a kormány küldte volna a kopaszokat az NVI-hez.
Kiderült az is, hogy többük börtönviselt is volt: a Magyar Nemzet szerint a szolnoki Cs. Mihály irányította a NVI épületébe Erdősi Lászlóné "testőreit". Cs. Mihály a Facebookon az FTC alkalmazottjának nevezi magát, és hazai börtönökben készült fotókat posztol, a váci börtönről például azt írta, hogy "itt is voltam". Egy másik, az NVI-bél felbukkant kopasz, J. Lóránt is az FTC-t nevezi meg munkahelyként, ő több fotón is Fradi-címeres mellényben van együtt K. Tiborral, aki szintén ott volt kedden az irodánál. K. Tibor Facebook-oldaláról a Magyar Nemzet szerint kiderül, hogy a férfi börtönviselt, és antiszemita nézeteket vall.
Megszólalt Erdős László is, akinek állítása szerint a felesége önálló ember, az ügyeiről így őt kell megkérdezni, arra pedig nem akart a 444-nek válaszolni, mit tud ezekről az ügyekről. Herceghalom korábbi fideszes, ám legutóbb függetlenként megválasztott polgármestere hozzátette, a felesége nem Fidesz-tag, nem kapott pénzt az akcióért, hanem magánemberként "jó ügyet szolgál". Erdős arra a kérdésre nem válaszolt, mégis hogyan kerülhetett a felesége aláírásával ellátott papír a kopaszokhoz. Ugyanis Erdősiné testőrei azért mehettek be az NVI épületébe, mert állításuk szerint érvényes népszavazási kezdeményezést akartak benyújtani. Péteri Attila beszámolója szerint felhívták a figyelmet, hogy csak az maradjon ott, aki népszavazási kezdeményezést akar benyújtani, erre mindenki lobogtatni kezdte a nála lévő dossziét. Azt pedig az NVI nem vizsgálhatja, kinek a dossziéjában mi van - tette hozzá a hivatal elnöki tanácsadója a Klubrádiónak.
Később kiderült, hogy a kigyúrt biztonsági őrök nem adtak le érvényes kérdést, hiszen csak három kezdeményezést fogadott el az iroda: az asszonyén kívül Nyakó Istvánét, illetve egy másik témában érkező szocialista kezdeményezését, Őrsi Gergely Ferencét. Ellenben a Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerint az, aki mást akadályoz a népszavazás kezdeményezésében, bűncselekményt követ el. A törvény nem határozza meg az akadályozás módját, így az is bűncselekménynek minősülhet, ha valaki elállja a blokkológépet mások elől - ahogy tették azt a kopaszok az MSZP-sekkel.
Egyébként a közméda csupán úgy számolt be a keddi eseményekről, hogy a Nemzeti Választási Irodánál két nyilatkozni nem akaró magánszemély előbb nyújtotta be a vasárnapi boltzárral kapcsolatos kérdését, mint Nyakó Istvánék. Az MTI arról nem számolt be, hogy az MSZP-s politikust a két "magánszeméllyel" együtt érkező brigád akadályozta meg népszavazási kezdeményezésének leadásában. Az állami hírügynökség fotóin ugyan látszanak a jó karban lévő kísérők, de a történtekről írásban nem adtak hírt.
Kizárhatják a volt fideszes politikus feleségének népszavazási kérdését, mivel nem személyesen nyújtotta be azt – mondta el a Klubrádióban Litresits András. A Nemzeti Választási Bizottság MSZP-s tagja emlékeztetett: a Kúria korábban kimondta, hogy népszavazási kezdeményezést csak és kizárólag személyesen lehet beadni, nem lehet megbízottak segítségét kérni. Erdős Lászlóné beadása tehát bizonytalan, mivel a kérdést nem ő nyújtotta be, csak a helyszínen volt jelen, míg az MSZP-s benyújtó, Nyakó István, bár nem elsőként, személyesen adta be kezdeményezését. Tóth Zoltán választási szakértő szerint ugyanakkor erre nem sok esély van: ami ugyanis jelenleg zajlik az egy összjáték, amelyet a Fidesz belső emberei irányítanak.