Bioritmus;orvos;fáradtság;

- Gyakran és tartósan fáradt? - Ideje orvoshoz fordulni

A krónikus fáradtságot gyakran magunknak okozzuk az életmódunkkal, de van, amikor ez az állapot betegséget jelez. Mindenképp érdemes utána járni, mi okozza a tartós energiahiányt a szervezetben - tanácsolja a Jóalvásközpont alapján a Házipatika. 

Fogalmazza meg, mit érez!
Fáradtság, levertség, gyengeség, álmosság - a betegek különböző módon írják le a tüneteiket, azonban orvosi szempontból ezek a jelzők eltérő jelentéssel bírnak. Ismerjük azt az állapotot, amikor úgy érezzük, hogy leragad a szemünk és gyakorlatilag bármilyen testhelyzetben, bárhol elaludnánk. Lehet azonban valaki fáradt anélkül is, hogy álmosnak érezné magát. A levertség inkább a hangulatunkra utal, míg fáradtság alatt elsősorban az energia hiányát értjük.

Fáradtságot okozó függőségek
Életünk során mindannyian átéltünk már olyan időszakokat, amikor nem voltunk igazán formában, nem nyújtottuk a megszokott teljesítményt. Az akut fáradtság általában hirtelen jelentkezik, elsősorban nőknél fordul elő és három hónapnál kevesebb ideig áll fenn. Kiváltója valamilyen életviteli, vagy környezeti faktor: stressz, alváshiány, dehidratáltság, nem megfelelő étrend. Az alkohol, a nikotin és a koffein mellékhatásaként is érezheti magát fáradtnak. Ha túlhajszolt, stresszes, emiatt napközben gyakran rágyújt, kávéval tartja ébren magát, este pedig alkohollal oldja a napi feszültséget, akkor a szervezete idővel komoly energiahiánnyal fogja jelezni, hogy pihenésre, feltöltődésre van szüksége.

Evés, alvás, mozgás
Akut fáradtság esetén a panaszok a mindennapi rutin tudatos átszervezésével, odafigyeléssel rendszerint meg is szűnnek: stresszkezelés, elegendő alvás, pihenés, rendszeres étkezések, a függőségek elhagyása, vagy legalább csökkentése javítja a tüneteket. Nem elhanyagolható a rendszeres mozgás, hiszen kiváló stresszoldó is egyben és kellemesen elfáraszt. Szakértők szerint már napi 30 perc, közepes intenzitású mozgás hatására is érezni fogjuk a kedvező változást.

Ha három hónapnál tovább tart
Ha a krónikus fáradtság több hónapig is fennáll, hátterében rendszerint valamilyen betegség is felfedezhető, ami szerepet játszik kialakulásában. Vérszegénység, autoimmun betegség, idegesség, depresszió, vese-, máj-, vagy szívbetegség, pajzsmirigy alulműködés kezdeti tünete, vagy szövődménye is lehet a tartós fáradtság.

A tartós fáradtságot mindenképp kezelni kell, így amennyiben a tünetek három hónapja fennállnak és elegendő alvás, megfelelő napirend és étkezés, rendszeres mozgás hatására sem javulnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Krónikus fáradtság esetén ugyanis az irányítás már nem a beteg kezében van, így egyedül nem fogja tudni megoldani a problémáját.

Forrás: Házipatika 

Háromezer éves szövetdarabokat találtak Izraelben, a ritka leletek bepillantást engednek a Közel-Kelet egykori divatjába.