egészségügy;Flór Ferenc Kórház;

2016-02-27 06:04:00

Veszélyesen spórolnak a Pest megyei kórházban

Félreérthető módszerrel látják el a betegeket a Pest Megyei Flór Ferenc Kórház neurológiai osztályán. Az egyik kórteremben az infúziós állványok tetején a megszokott tasakokat és üvegeket mellőzték, helyettük 1,5 literes szénsavmentes ásványvizes palackok lógnak. Az intézmény tisztában van vele, hogy módszerük nem megnyugtató a betegek és rokonaik számára, de állításuk szerint mindig elmondják, hogy az milyen célt szolgál. Szakemberek szerint az eljárás kifogásolható, minden bizonnyal pénzhiány áll a háttérben.

Kissé átértelmezték a betegellátást a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban, miután - egy olvasónk beszámolója alapján - az intézmény neurológiai osztályán az egyik kórteremben az infúziós állványok tetején a megszokott tasakok és üvegek helyett minden ágynál 1,5 literes szénsavmentes ásványvizes palackok lógtak. Megkerestük az ügyben az érintett intézményt, hogy megtudjuk, mivel magyarázzák a különös ellátást. A képen látható megoldás a mesterséges táplálás egyik formája az osztályon - tájékoztatott Gémesiné Lőrincz Márta ápolási igazgató.

Gyógyászati víz helyett szénsavmentesásványvíz FOTÓ: NÉPSZAVA

Gyógyászati víz helyett szénsavmentesásványvíz FOTÓ: NÉPSZAVA

Az adagolt folyadék eltér a hagyományos infúziótól, a palackokban ugyanis sima szénsavmentes ásványvíz található. Elmondása szerint ez a technika valóban félreértésre ad okot, a betegek és hozzátartozói gyakorta fordulnak az orvosokhoz, vagy éppen a kórház vezetőségéhez. - Az ilyen esetekben mindig elmagyarázzuk, hogy ez csak látszat, a kanül nem közvetlenül a véráramba van bekötve, hanem a gyomorba. Ennek oka, hogy a stroke betegek állapotukból adódóan nem tudnak nyelni, így ez a megoldás mutatkozik a legegyszerűbbnek táplálásukra - magyarázta Gémesiné. A kérdésre, hogy a bekötött palackokat sterilizálják-e használat előtt, az ápolási igazgató azt válaszolta: a betegek edényeit sem kell külön fertőtleníteni, így erre a műanyag palackok esetében sincs szükség.

- Döbbenetesnek és elképzelhetetlennek tartom az esetet, valószínűleg ez a fajta megoldás az intézményben dolgozó nővérek "leleményességéből" adódik - mondta lapunk megkeresésére egy neve elhallgatását kérő gyakorló nővér. Szerinte a dolgozók ezen eljárásukkal komoly fertőzésveszélynek tehetik ki az osztályon fekvő betegeket, de nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni.

A nővér véleményével Falus Ferenc, volt tisztifőorvos is egyetért. Elmondása szerint, ha ezt a házi készítésűnek tűnő, és cseppet sem esztétikus rendszert megfelelően működtetik, akkor semmi kifogást nem lehet emelni ellene. - Egy flakont 4-6 óránál hosszabb ideig nem használhatnak az ápolók, és a gyomorszondát, amibe a kanül fut tisztán kell tartaniuk. Utóbbira komoly szabályok vonatkoznak. Ha ezek betartása sérül, akkor azonban előfordulhat a fertőzésveszély.

Válaszában mindkét szakember kiemelte, a műanyag flakonos megoldás hátterében feltételezhetően pénzhiány állhat. - A kórház vehetne erre a célra készített gyógyászati vizet is, de az minden bizonnyal sokkal drágább lenne ennél - közölte Falus Ferenc. A nővér hozzátette: nem is biztos, hogy a kórház megkapná amit kér. A gyógyászati eszközöket ugyanis minden esetben a kórház gazdasági vezetése központilag rendeli meg, melyre egy meghatározott pénzügyi keret áll rendelkezésre. - Az osztályokon dolgozó gazdasági nővérek összeírják, hogy mire lenne szükségük mindennapi munkájukhoz, majd elküldik a listát az intézmény gazdasági vezetőjének. Ő ezt átnézi, s eldönti, hogy mire van pénze a kórháznak, vagy mire nincs - mondta az ápoló. Szerinte bizonyára a fentinél jobb megoldásra a Flór Ferenc Kórháznak már nem futotta.

Veszélyesek lehetnek a műanyag palackok
Sokan az üres műanyag palackokat egyszerű mosogatószeres öblítés után újratöltik, nem is sejtve, hogy ezzel milyen veszélynek teszik ki szervezetüket - olvasható a weborvos cikkében. A PET palackok belső felszínén lévő kis egyenetlenségek ugyanis ideálisak a baktériumok és gombák számára, hogy az üveg felbontása után megtelepedjenek, 24 óra múlva láthatóvá váljanak. A műanyag palackok ráadásul nem főzhetőek ki az üveghez hasonló módon, így védekezni nem is lehet ellenük - írja a portál. Így a palackban lévő folyadékban számos mikroorganizmus okozhat olyan koncentrációt, amelyek szervezetünkben (különösen a szánkban) megváltoztathatják a normál flórákat. Az ilyen baktériumok és gombák ráadásul anyagcseréjük során számos toxikus, daganatkeltő anyagot is termelnek.