Szó van Németországnak a világban betöltött tekintélyéről is – tette hozzá. „Ez egy rendkívül fontos szakasza a történelemnek” – vélekedett. A macedón határzárral kapcsolatban elmondta, a németek felelőssége abban rejlik, hogy a gondokat nem egy országra kívánják hárítani, hanem az uniós partnerekkel akarnak megoldást találni. Egyben további támogatást ígért Görögországnak. „Ezt az országot nem hagyhatjuk bajban” – fejtette ki. Mint mondta, nem azért nem engedték kiesni az euróövezetből, hogy most elengedjék a kezét.
A kancellár utalt az EU-török csúcsra, amelyet március 7-én rendeznek meg. Szerinte mindenki egyetért abban, hogy az európai út a legbölcsebb a menekültválság kapcsán. Sokan csak nem hisznek abban, hogy ez sikeres lehet. „Nagyon derűlátó vagyok, hogy sikerre vezet az európai út” – hangoztatta. Mint mondta, a cél az illegális bevándorlás, illetve a menekültek számának érezhető csökkentése. Élesen bírálta a legutóbbi idegenellenes akciókat Szász-Anhalt tartományban. „Az emberi méltósás érinthetetlen” – fejtette ki.
Johanna Mikl-Leitner néppárti belügyminiszter visszautasította az Ausztriát ért bírálatot, szerinte ez „abszurd”. Mint mondta, decemberben Berlin is napi kontingenseket vezetett be, s ezzel országát hozta nehéz helyzetbe.
Közben nem csitul a viszály a német kormánykoalícióban. Sőt, míg eddig inkább a két testvérpárt, a kereszténydemokraták és a keresztényszocialisták között merültek fel viták, ezúttal a CDU és a szociáldemokraták két ikonikus alakja esett egymásnak, miután Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a menekültválsággal kapcsolatban „szánalmas politikával” vádolta az SPD elnökét, Sigmar Gabrielt. Gabriel azt követelte, hogy a menekülteknek nyújtott segélyek mellett emeljék a német rászorulókra szánt összegeket. Schäuble erre azt mondta, ha ugyanazt adják azoknak, akik nagy bajban vannak, mint másoknak, az „egyszerűen szánalmas”.
Stephan Weil a Sütteusche Zeitungban sietett a pártelnök segítségére. „Úgy tűnik, a pénzügyminiszter még mindig nem értette meg, miről is van szó” – fejtette ki. Szerinte a menekültek integrációja „nemzeti feladat, és sok pénzbe kerül majd”. Kifejtette, nem szabadna azt a benyomást kelteni, hogy mindez „a társadalom gyengébb rétegeinek kárára történik”. Thomas Oppermann, az SPD frakcióvezetője is bírálta Schäublét. „Politikailag hamisnak”, a hangvételt tekintve „nem megfelelőnek” minősítette a megjegyzést. „Schäuble téved, ha azt hiszi, hogy a menekültválságot könnyen ki lehet kerülni. Nem ismételhetjük meg a hetvenes évek hibáit. Amit most megtakarítunk, az később sokkal drágább lesz” – fogalmazott. A 2017-es költségvetést az integráció próbatételének nevezte.
Weil és Oppermann mellett az SPD számos politikusa is megdöbbenését fejezte ki Schäuble megnyilatkozása kapcsán, köztük Katarina Barley főtitkár, vagy Christine Lambrecht frakciómenedzser.