Ukrajna;minszki békefolyamat;

2016-03-02 06:32:00

Válaszút előtt a minszki békefolyamat

Amennyiben az elkövetkező hetekben nem történnek meg a döntő lépések a minszki tűzszüneti egyezmény gyakorlatba ültetésében, az egész békefolyamat hiteltelenné válik, figyelmeztetett Frank-Walter Steinmeier német és John Kerry amerikai külügyminiszter, közölte az Ukrinform ukrán hírügynökség. A két diplomata Washingtonban tárgyalt amerikai idő szerint hétfő este.

A tavaly februárban aláírt minszki tűzszüneti egyezmény a kelet-ukrajnai harcok beszüntetését és a békés rendezést célozta. A tűzszünet, ha nem is tökéletesen, de megvalósult, de a politikai rendezéshez szükséges intézkedések terén máig nincs előrelépés. A megállapodás létrejöttében kulcsszerepet játszó német diplomácia vezetője egyenesen úgy vélekedett, hogy amennyiben néhány héten belül nem történnek meg a szükséges lépések, akkor el kell fogadni és el kell ismerni, hogy a minszki békefolyamat csődöt mondott. Steinmeier hozzátette, hogy a konfliktusban érintett minden fél korlátozott hajlandóságot tanúsít a gyakorlati intézkedések irányába és arra figyelmeztetett, hogy ezt meg kell és meg lehet előzni, hiszen a Minszk-2 egyezmény gyakorlatba ültetése elsősorban bizalmi kérdés.

John Kerry amerikai külügyminiszter is figyelmeztetést küldött Kijevnek. Úgy fogalmazott, „minden félnek – nem csak Oroszországnak, hanem a kijevi hatóságoknak is – erőfeszítéseket kell tenniük” a rendezés érdekében. Kerry ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy Oroszországnak garantálnia kell, hogy a kelet-ukrajnai szeparatisták teljesítik a megállapodásban vállalt kötelezettségeiket.

Csütörtökön Párizsban egyeztet a német, francia, orosz és ukrán külügyminiszter a minszki békefolyamat helyzetéről. Sajtóhírek szerint egy újabb normandiai csúcsot, Angela Merkel, Francois Hollande, Vlagyimir Putyin, Petro Porosenko, készítenek elő.

Bizonytalan az ukrán vízummentesség
Ukrajna hete elnevezésű rendezvény zajlik Brüsszelben, amelyen, ugyan nem döntéshozói szinten újra előtérbe került Ukrajna uniós vízummentességének kérdése.
Az EU a keleti partnerségi program keretében Ukrajnával, Moldovával és Grúziával írt alá társulási- és szabadkereskedelmi egyezményt, amitől a vízummentességet is reméli Kijev. Moldova már elnyerte azt, múlt hét végén olyan, brüsszeli diplomáciai forrásokra hivatkozó sajtóhírek jelentek meg Ukrajnában, miszerint az Európai Bizottság egyelőre csak Grúzia vonatkozásában tesz törvényalkotói javaslatot az Európai Tanácsnak a vízumkötelezettség megszüntetésére.
Ukrajna Grúziával együtt kezdte az erre vonatkozó tárgyalásokat, de Brüsszelben elégedetlenek Kijev hozzáállásával, úgy vélik, nem tettek meg mindent a vízumliberalizáció feltételeinek teljesülése érdekében. Johannes Hahn, az Európai Bizottság szomszédságpolitika és bővítési biztosa az Ukrajna hét megnyitóján kijelentette, az ukrán vízummentesség nem az Európai Bizottságtól, hanem a Verhovna Radatól (ukrán parlament) függ, vagyis attól, hogy meghozza-e a szükséges intézkedéseket a kijevi törvényhozás.