hulladék;festmények;HVG;MKB;

2016-03-03 11:33:00

Titokban eladta műkincsgyűjteményét az MKB?

A HVG szerint teljes titokban eladták az államosított MKB Bank festménygyűjteményének legértékesebb részét, és a képek a Matolcsy György jegybankja által létrehozott alapítványokhoz kerültek. A bank lapunkon keresztül cáfolta az információt. 

Az említett alapítványok azok, amelyek gazdálkodásába a kedden elfogadott új törvény szerint nem nagyon lehet már belenézni, mert a pénzük sajnos elvesztette a közvagyon jellegét. A képek eladásáról HVG által megkérdezett nagy magyar galériák sem tudtak, de ettől függetlenül még árverésnek hívták az eseményt,bár csak a Matolcsy-alapítványok vehettek részt rajta. Az eladott képek között van Barabás Miklós Egy utazó cigánycsalád Erdélyben és Székely Bertalan Csónakázó szerelmesek című képe is. De ezek mellett elkelt többek közt Benczúr, Rippl-Rónai és Mednynánszky több képe is. A gyűjtemény becsült értéke mintegy egymilliárd forint.

A 100 százalékos állami tulajdonban lévő MKB Bank nem értékesítette műgyűjteményének egyetlen darabját sem: hamis állítások jelentek meg a HVG cikkében - tudtuk meg magától az MKB-tól. Állításuk szerint hamis és félrevezető a cikk, mivel az MKB Bank nem adta el gyűjteményének kiemelt darabjait, mi több: egyetlen műalkotástól sem vált meg. Az MKB egy zártkörű meghívásos versenytárgyalást tartott, ami a műtárgypiacon teljesen bevett eszköznek számít. Különösen akkor, ha a gyűjtemény tulajdonosát az a szándék vezérli, hogy hiteles információt kapjon gyűjteményének piaci értékéről, illetve akkor, ha egy esetleges értékesítési szándék esetén gondoskodni kíván annak későbbi sorsáról. A hivatkozott versenytárgyaláson egyetlen műtárgy értékesítésére sem került sor.

A közlés szerint az MKB Bank továbbra is feladatának tekinti, hogy negyedszázados gyűjtőmunkájának eredményét közkinccsé tegye: a célja változatlanul az, hogy magángyűjteményéből közgyűjtemény váljon, melyhez minden esetben külső szakértői segítséget kér.