választás;polgármester;Salgótarján;Fekete Zsolt;

2016-03-04 06:05:00

Fekete: dühítette a salgótarjániakat a Fidesz kampánya

Fekete Zsoltnak nem számít, ki szavazott rá, ki nem, minden salgótarjáni polgármestere akar lenni. Demokráciában így szokás. Reméli, a kormány partnere lesz a városnak, akkor is, ha a vasárnapi időközi voksoláson a baloldal jelöltje győzött, méghozzá fölényesen. A megyeszékhely frissen megválasztott vezetője abban bízik, a Fidesz végre tudomásul vette, hogy nem egyszínű az ország.

- Mire számít Salgótarján azt követően, hogy a baloldali jelölt megválasztásával hibát követett el február 28-án?

- Állami támogatásra, hiszen ez a város jogos igénye. A választás után Simon Tibort meghívtam egy kávéra, hogy elmondjam, a kampány miatt az én szívemben nincs harag és abban bízom, benne sem marad sértettség. Felhívtam Becsó Zsoltot, a választókerület országgyűlési képviselőjét, hogy üljünk le beszélgetni, mert nekünk együtt kell dolgoznunk a salgótarjániakért. Jövő héten lesz a találkozó. A kormánnyal is szeretnék együttműködni.

- Tudja már, hogy a Modern Városok roadshow keretében Orbán Viktor mikor ér Salgótarjánba?

- Ezt még nem jelezték.

- Ha jól emlékszem, a kormányfő 2012-ben járt legutóbb a városban, akkor a helyi fideszes vezetésnek 2014-re teljes foglalkoztatást, négysávos utat, új ipari parkot ígért. Megvalósult ebből valami?

- A teljes foglalkoztatástól sajnos nagyon messze állunk. Csaknem három ezer munkanélküli él a városban, a saját eszközeinkkel olyan 1000-2500 embert tudtunk tavaly foglalkoztatni. A foglalkoztatási nonprofit kft. minden lehetséges támogatást megpályáz, mert az a legfontosabb, hogy a tarjániaknak munkát adjunk. Reméljük, a központi kormányzati támogatási rendszer segítségével a jövőben is sok embernek tudunk munkát biztosítani, mert ez nagyon fontos.

- Mi van az új ipari parkkal, az úttal?

- Az új ipari parkban egy kapavágás sem történt, sőt még terület sincs, ahol ezt megépíthetnék. Salgótarján völgyváros, nincsenek szabad földterületei. Ahhoz, hogy ipari parkot tudjunk megnyitni, földterületeket kellene vásárolni. Az előző fideszes önkormányzati vezetés nem volt bátor, hogy még a 3 milliárdos konszolidáció előtt földeket vásárolt volna erre a célra, vagy az időközben kiürült síküveggyár, öblösüveggyár területét megvegye. A többi, Salgótarjánnál jóval merészebb települések többet költöttek, így gyarapították a vagyonukat, az elköltött pénzt pedig visszakapták a kormánytól. Az a 3 milliárd semmi például a több tízmilliárdos hódmezővásárhelyi konszolidációhoz képest. A 21-es út két rövid szakaszát adták át eddig, a többi nagyon rossz állapotban van. Remélem, a Modern Városok program keretében a miniszterelnök úr velünk is szerződik majd több 10 milliós fejlesztésre és az meg is érkezik. Salgótarján Magyarország egyik legszebb települése, erdőkkel, várakkal. A határ menti város megérdemli, hogy támogassák. Amit lehet, magunk is fejlesztünk, erre 9,2 milliárdos uniós forrást már megítéltek nekünk. A pénzt, természetesen a törvényeket betartva úgy szeretnénk elkölteni, hogy az minél több helyi vállalkozónak segítsen és ők a salgótarjániaknak biztosítsanak munkát. Bízom benne, hogy így megerősödnek a cégek és a város is több iparűzési adóra számíthat.

- Ha már itt tartunk, a Fidesz hetek óta azzal is fenyegetett, hogy Fekete Zsolt adót fog emelni.

- Jelen pillanatban eszem ágában sincs ilyesmit tenni. Tavaly felemeltük az építményadót, amihez tíz éve nem nyúlt az önkormányzat, de ebből semmi nem következik.

- Mi az, ami ebben a ciklusban biztosan el akar végezni?

- Szeretném, ha olyan stabil költségvetésünk lenne, hogy ÖNHIKI-ért ne kelljen kilincselni. A következő egy két évben a normatív támogatások mellett persze még szükség lesz erre. Az is fontos, hogy egyre több befektető jelentkezzen nálunk, ehhez megfelelő oktatásra is szükség van. Arra törekszünk, hogy a segélyből, közmunkából, illetve nagyon alacsony bérből élő családok gyermekei is elvégezzék az általános iskolát és legalább szakmunkás bizonyítványt szerezzenek. Enélkül sokkal nehezebb nekik munkahelyet biztosítani. Főiskolásokkal, egyetemistákkal kötöttünk szerződést, őket pályakezdőként helyi vállalkozók alkalmazzák majd. Az idén medikusoknak szeretnénk nyári tábort szervezni. Úgy tervezzük, hogy 20-30 orvosi egyetemistát hívunk meg, ők a tábor ideje alatt délelőttönként a háziorvosi rendszerünkkel, a megyei kórházzal ismerkednek, délután a várossal, a környékkel. Hátha sikerül néhányukat ide kötni. Ahhoz viszont, hogy ezt megszervezhessük, tudomásom szerint jogszabályt kellene módosítani. A kötelező nyári szakmai gyakorlatot ugyanis ezek a fiatalok csak az állandó lakhelyükön végezhetik. Mi ennek a megváltoztatását fogjuk kezdeményezni.

- Mit gondol, meddig tart még a negatív kampány, meddig bünteti a baloldali várost a kormány?

- Ahogyan jeleztem, együttműködésre törekszem. Partnere leszek a salgótarjániaknak és remélem a kormány is az lesz. A vasárnapi választás eredménye megmutatta, hogy nem egyszínű az ország, jó lenne, ha ezt a kabinet is tudomásul venné. Demokratikus rendszerekben a másképpen gondolkodóknak is helyük van. Tarjáni képviselőtársaimnak azt mondtam, határozzuk meg a célokat, azután az azokhoz vezető utat, később pedig vitatkozzunk arról, hogy az narancssárga, kék, vagy piros térkővel legyen-e kirakva. Csak a célt érjük el együtt közösen.

Szegedre megy Orbán, Salgótarjánba nem biztos
Március végén a szocialista Botka László vezette Szegedre látogat majd várhatóan Orbán Viktor, az egyeztetést Lázár János kancelláriaminiszter személyesen készíti elő - hangzott el tegnap a Kormányinfón. Lázár gratulált az időközi választási eredményhez Salgótarjánnak, és kíváncsian várja, hogy az új polgármester hogyan faragja le a város másfél milliárd forintos adósságát. Azt is mondta, még nem tudni, belefér-e Orbán Viktor programjába, hogy a Modern Városok Program részeként Salgótarjánba is ellátogasson, de a vizit nem kizárt.