A Magyar Filmhét egyik újdonsága a ma este látható film Rimócról, amelyben érdekes iskolai kísérletet mutat be Székely Orsolya filmrendező. Az ég felé nyitott tanterem című 25 perces munka arról a reménykeltő iskolakerti kísérleti munkáról szól, amely a távoli Nógrád megyei faluban igyekszik a cigánygyerekeket a hagyományos iskolai foglalkozástól eltérő módon is bevonni a sokoldalú nevelésbe. Rimóc kis zsákfalu Nógrádban, az 1800 lakosból 400 vallja magát cigánynak. Két éve, amióta két faluval arrébb megnyílt az egyházi iskola, a rimóci általános iskola tanulói színtiszta romákká váltak, miután a nem romákat átíratták a szüleik a másik intézménybe. -Így jött létre a spontán szegregáció - mondja a rendező. Az iskolában maradt cigánygyerekeknek indították el az iskolakerti kísérleti foglalkoztatást, amely az ég felé nyitott tanteremben, azaz a természetben, kerti munkával folyik.
A rendező tíz év óta jár felvevőgépével a zsákfalucskába forgatni. Egy éve, az első Magyar Filmhét programjában mutatta be azt a hét részes filmsorozatát, amellyel, mint mondja, élete legnagyobb forgalmazási sikerét érte el. A Kellene kiskert, bőtermő című sorozatát nem csak a köztelevízió mutatta be, hanem a Spektrum is, sőt, utóbbi megvásárolta az összes közép-európai csatornájára, ahol máig vetítik.
- Leírhatatlan volt a hatása a szereplőkre, amikor látták saját magukat a képernyőn – mondja Székely Orsolya. – Még Zalából is jeleztek a rokonok, hogy látták őket, s ettől is megerősödött az önbecsülésük. Divatba jött a kiskert program.
A programot a rendező és stúdiója, az Ikon indította el egy pályázat nyerteseként, összefogva az önkormányzattal. Abból indultak ki – s a filmsorozatukban meg is örökítették -, hogy a nagy falusi portákkal érdemes kezdeni valamit, ahelyett, hogy szemetesen álljanak, kihasználatlanul. Kezdetnek a filmesek 20 roma lakos udvarát szántották fel elsőként. Már a sorozatban is érintették az iskolakert programot, amelyről a most látható film számol be részletesen.
Az idei Magyar Filmhéten valósággal el lehet veszni a töménytelen mennyiségű filmprogramban, hiszen több mint 270 mozgóképet vetítenek a hat nap alatt. Székely Orsolya élménnyé szeretné tenni a filmbemutatóját, ezért ma népviseletben eljönnek a film szereplői is, hozzák magukkal a Rimóci Rezesbandát, bemutatják a tánctudásukat, s még kínálás is lesz, saját készítésű ínyencségekből.
A kísérleti iskolakert egyik kis kertésze.
-Az iskolakert gondolata közös ügy, az iskola 90 roma tanulója érdekében indítottuk három éve. Filmünkben bemutatjuk, hogy az első két év során az iskolakertben, mint oktatási helyszínen és mint oktatási formában milyen óriási lehetőségek rejlenek a gyerekek fejlesztését illetően.
A foglalkozások tavasztól őszig tartanak, a hatalmas kertet a kísérlethez az önkormányzat biztosította, ahogy az öntözéshez szükséges víz költségeit is. A szerszámokat a filmesek szedték össze, egy áldozatkész pedagógus irányította a munkákat a nyári szünetben, amikor nem volt iskolai foglalkozás. Az önkormányzat akkor még tudott erre áldozni. De miután az iskolai oktatást kivették a kezükből, a pedagógusi felügyelet anyagi fedezete nagy nehézségeket okoz. A filmben látható, hogyan dolgoznak a gyerekek a kertben, a kerti munkákat milyen szervezetten végzik, a nagyobbak még az óvodás testvéreiket is viszik, amikor lehet. A rendezőnő azt mondja, a gyerekeket ez a nyári foglalkozás éppen a nyári gazdátlanságtól óvta meg a faluban. Sőt, miután nyáron nincs ingyenes iskolai étkeztetés, a kertben termő zöldségekhez mégis mindig akadt némi kenyér és felvágott is, így a gyerekek nem maradtak éhen.
- Amíg az önkormányzatnak volt lehetősége egy pedagógust megfizetni az iskolakerti munkák vezetéséért és felügyeletéért, addig minden jól ment. Munka is volt, játék is volt, kora ősszel pedig még szilvalekvárt és egyéb finomságot is főztek a kerti termésből.
Először egy filmes pályázat, majd egy svájci alap pályázata biztosította a rimóci iskolakert program költségeit. A kísérlet Rimócon most egy nagyobb fejlesztő programba olvadt, öt éven át fut majd meghatározott keretek között a korábban saját kezdeményezésű iskolakerti program. Székely Orsolya megpróbált pályázni a filmes munka folytatására, de egyelőre teljesen bizonytalan, tudja-e folytatni a roma gyerekek iskolakerti foglalkoztatásáról szóló filmjét. Ha talál támogatót, azonnal beleáll egy új sorozat forgatásába.
A filmhét díjairól a Magyar Filmakadémia tagjai titkos szavazással döntenek, a kategóriák filmdíjait március 6-án, vasárnap este 6 órakor kezdődő ünnepségen adják át a győzteseknek.