kormány;adócsalás;multik;növekedési adóhitel;

- Segíti a multik adócsalását a kormány?

A gyanú szerint a multinacionális cégek unióban tiltott adóoptimalizálását segíti a kormány, hogy ezzel is javítsa a költségvetés helyzetét. Az Átlátszó.hu és a Költségvetési Felelősségi Intézet (KFIB) egymástól függetlenül jutott erre a következtetésre tegnap, a növekedési adóhitellel kapcsolatos kormányzati bejelentéseket elemezve. 

A Nemzetgazdasági Minisztérium múlt héten közölte, hogy több mint 70 cég jelezte, élni kíván a növekedési adóhitel adta lehetőséggel, és két év alatt összesen mintegy 542 milliárd forintnyi adóra venne igénybe speciális fizetési halasztást. A növekedési adóhitel lényege, hogy ha egy legalább három éve működő, Magyarországon bejegyzett cég egyik évről a másikra legalább meghatszorozza a nyereségét, akkor a növekményre eső társasági adót nem kell azonnal, teljes összegben befizetnie az államkasszába, automatikusan fizetési haladékot kap: a teljes összeget az adóévet követő két év alatt 8 egyenlő részben, negyedévente kell csak megfizetnie.

Valami gond van a matematikával a KFIB szerint, ugyanis még 19 százalékos társasági adókulccsal számolva is, az 542 milliárd forint halasztott adóhoz legalább 2853 milliárd forint társasági adóalap-növekmény szükséges 2014-hez képest - írja Romhányi Balázs, a KFIB ügyvezetője.

Ha a 70 cég egyformán "kicsi" volt, akkor fejenként legalább 41 milliárd forinttal kellett növelniük tavaly az eredményüket. A jelenség abszurditását érzékelteti, hogy - a rendelkezésre álló NAV-adatok alapján - 2014-ben összesen 11 darab olyan cég volt a teljes magyar gazdaságban, amelynek az eredménye (nem annak növekménye) meghaladta a 41 milliárd forintot - magyarázza a KFIB.

Így van alapja az Átlátszó.hu értesülésének és következtetésének, hogy tavaly az új adófajta „rendelésre” születhetett. Az oknyomozó portál információi szerint a konstrukció fő haszonélvezője egy amerikai kötődésű multinacionális vállalat, amelyik adóoptimalizálással Magyarországon adózná le nyereségét, s ezzel a cég is jól járna (mintegy 1500 milliárd forinttal), és a költségvetés is jelentős bevételhez jutna.

A konstrukció első ránézésre előnyös Magyarország számára: két év alatt ezzel a trükközéssel jelentősen növekszik az adóbevétel, éppen akkor, amikor az uniós források kiesése miatt a költségvetés bevételei is megcsappannak. Kérdés azonban, hogy mit szólnak mindehhez azok az államok, akiket ez az adóoptimalizálás megkárosít. Ha pedig az Európai Bizottság az egész ügyletet tiltott állami támogatásnak minősíti, az egészet vissza kell csinálni - véli az Átlátszó.hu.

Idén sem várható, hogy nekilóduljon az infláció, ebben már igazodik a magyar gazdaság az uniós fősodorhoz. A háztartások számára - a nyugdíjasokat is beleértve - rövid távon előnyös lehet a forint vásárlóerejének stabilitása, de hosszabb időszakban már fékezheti ez a gazdasági növekedést is.