Matolcsy György;MNB;MNB alapítványok;

FOTÓ: Népszava

- MNB-alapítványok milliárdjai - Kiderült, amit sokan sejtettek

A jegybank közreműködésével költötték el vagyonuk nagy részét az MNB alapítványai – írja az Átlátszó, miután a portál pert nyert a jegybankkal szemben, így az MNB köteles volt kiadni a Matolcsy-korszak első 13 hónapjában meghozott igazgatósági határozatok többségét. A portál tényfeltáró cikkében közzé is tette a kiadott dokumentumokat.

Az oldal szerint megdőlni látszik a kormánypárti politikusok érvelése, miszerint a Pallas Athéné alapítványokhoz került százmilliárdok azért nem számítanak közpénznek, mert annak elköltésébe a jegybank nem szól bele. A kormánypárti képviselők erre hivatkozva fogadták el ugyanis azt a törvénymódosítást, amely korlátozza az MNB-alapítványok szerződéseihez való hozzáférést.

Az Átlátszó azonban pert nyert a jegybankkal szemben, így kézbe kaphatták a Matolcsy-korszak első évének igazgatósági határozatait, melyekben a döntések közt szerepelnek a jegybank ingatlanvásárlásai is. Ezekből derült ki, hogy az MNB négy alapítványához úgy került negyven milliárd forintnyi tőkejuttatás, hogy a jegybank kikötötte, hogy ezeket a tőkeelemeket csak az ő hozzájárulásával lehet felhasználni és nem lehet alapítványi célokra fordítani. A portál szerint nem csak hogy a jegybanktól származnak az alapítványainak átadott milliárdok, de ennek egy jelentős részét eleve csak az MNB-vel együtt lehet hasznosítani.

A teljes cikket itt olvashatja!

Polthoz fordul az Együtt

Az Együtt Polt Péter legfőbb ügyészhez fordul és törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez a Magyar Nemzeti Bank négy alapítványa ellen - közölte csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján a párt alelnöke, az Átlátszó cikkével indokolva a döntést. A politikus szerint ez nem csak a Fidesz kommunikációjának mond ellent, amely szerint az alapítványhoz kerülő pénz az alapítványé, de a polgári törvénykönyv alapvetéseinek is. Matolcsy György jegybankelnök egy államot épít az államban, saját "testőrségével", saját költségvetéssel, úgy, hogy erre senki nem hatalmazta fel - mondta Pápa Levente.

Szórják a közpénzt Matolcsyék

Pápa Levente, az Együtt alelnöke szerint Matolcsy Györgyék számolatlanul költik a közpénzt, "jut abból fideszes politikusoknak és haveroknak is". A politikus ezt azután mondta, hogy kiderült: a Trócsányi László igazságügyi miniszter résztulajdonában álló ügyvédi iroda eddig 137 millió forintot kapott az MNB ingatlanokkal kapcsolatos jogi tanácsadásért. Pápa hozzátette: "Lám, milyen jól jön egy fideszes főgóré üzlettárs! Persze az üzlet megy tovább". Az Együtt alelnöke arra emlékeztetett, hogy az ügyvédi iroda feladata részben a tulajdonosok átvilágítása és az ingatlanok átvilágítása volt. De vajon milyen minőségben végezték el ezt a munkát, amikor az eladó cégek többnyire offshore hátterű vállalkozások, illetve az ingatlan értékeléseket nem a szokásos piaci érték meghatározásával tették meg, hanem a sokkal rugalmasabb befektetési értéket számolták ki - tette fel a kérdést az ellenzéki politikus.


Kirúgják Matolcsy főtestőrét?

Harangozó Tamás MSZP-s parlamenti képviselő kérdésére a belügyminiszter kivizsgálja, jogszerű-e, hogy saját személyes testőrséget alapított Matolcsy György jegybankelnök. Lapunk úgy tudja, elképzelhető, hogy az évi kétmilliárd forintból működő cég vezetőjét, egy hivatásos rendőrt kirúgják a rendőrségtől.

A Népszava írta meg elsőnek azt is, hogy az új banki biztonsági szolgálat nem csupán az elnök személyét, hanem állítólag a lakását, sőt az alelnököket is védi. A 200 millió forintos alaptőkével személyvédelemre alakult társaság új, kizárólagos tulajdonú vállalkozást alapított Qualitas Védelmi Tanácsadó Kft. néven, 140 milliós alaptőkével. Ez a cég számtalan tevékenységi körrel rendelkezik az üzletvezetéstől a kommunikációig. Információink szerint valójában ez a kisebbik cég védi Matolcsyt, házát, és az alelnököket, valamint az ő lakóhelyüket. A cégek működtetése évi több, mint kétmilliárd forintjába kerül az MNB-nek. Ez az összeg körülbelül akkora, mint az Országgyűlési őrség költségvetése.

A tejpiaci forgalmazást vizsgáló 41 ellenőrzés több mint 30 százalékánál tisztességtelen forgalmazói magatartást állapított meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), öt esetben 96 millió forint bírságot is kiszabtak a hatóság ellenőrei.