Bioritmus;délutáni szundikálás;

Illusztráció/Thinkstock

- Nemár! - Veszélyes lehet a délutáni szieszta, szunyókálás?

A szunyókálás, a szieszta, vagy ahogy a Kínában nevezik, a wujiao egy rövid délutáni pihenő, aminek az egészségre gyakorolt hatása még a mai napig is vita tárgyát képezi. Amíg egyes kutatások szerint jótékony hatással van a kognitív funkciókra, addig más szakértők úgy gondolják, hogy bizonyos esetekben akár a várható élettartamot is megrövidítheti. Sőt, a legújabb kutatások szerint a hosszabb szieszták még a cukorbetegségre való hajlamot is növelhetik, amiből a szakértők arra következtetnek, hogy a különböző hosszúságú pihenőkre másként reagál az emberi szervezet - írja a Házipatika.

A mostani kutatás során a tudósok 27 000 nyugdíjas kínai férfit és nőt vizsgáltak meg, akiket négy csoportba osztottak aszerint, hogy mennyi időt töltöttek naponta szunyókálással (0-60 perc). A résztvevők több mint kétharmada (nagyjából 18 500 ember) saját bevallása szerint rendszeresen szunyókál délutánonként. Miután a kutatók olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint a dohányzás, az éjszakai alvás hossza és a fizikai aktivitás, kimutatták, hogy az egy óránál többet szunyókáló emberek esetében jóval nagyobb a prediabétesz és a diabétesz kialakulási esélye, mint azoknál, akik egyáltalán nem alszanak délutánonként.

Bár az egy óránál hosszabb délutáni pihenő növelte a vércukorszintet és a cukorbetegség kialakulási esélyeit, a 30 percnél rövidebb ideig alvók esetében általában alacsonyabb vércukorszintet mértek a tudósok, azokhoz képest, akik soha nem szunyókáltak. Ez az összefüggés azonban statisztikailag nem volt jelentős. "A mostani eredmények rendkívül fontosak azoknak az embereknek a szempontjából, akik rendszeresen alszanak délutánonként - nyilatkozta Eliane Lucassen, a Leiden Egyetem Egészségügyi Központjának kutatója - Az úgy nevezett minialvások bizonyos emberek számára hasznosak lehetnek, de nem szabad, hogy túl sokáig tartsanak."

A tudósok ugyanakkor fontosnak tartották kiemelni, hogy a mostani vizsgálatok során nem sikerült ok-okozati összefüggéseket megállapítaniuk. Elképzelhető például, hogy a cukorbetegség maga váltja ki a fáradtságot, ami miatt az emberek többet alszanak napközben.

Egy 2010-es kínai felmérés szerint a délután rendszeresen alvók (heti 4-6 nap) körében 50 százalékkal nagyobb volt a cukorbetegség kialakulási esélye, azokhoz képest, akik ennél ritkábban, vagy egyáltalán nem szunyókáltak. Ez az összefüggés azok után is megmaradt, hogy a kutatók más rizikófaktorokat is figyelembe vettek, és kizárták azokat, akik valamilyen betegségben szenvedtek, vagy akik napközbeni álmosságról panaszkodtak. (forrás: Házipatika)

Összeállt a száz fellépőt felvonultató idei Fishing on Orfű részletes programja: a fesztivált június 22. és 25. között kilencedik alkalommal rendezik meg a Pécshez közeli Orfűn. A szervezők közleménye szerint Visszatérő trilógiája utolsó évéhez érkezik idén a fesztivál nulladik napján fellépő Kispál és a Borz. A tematikus, évekre bontott búcsú záróakkordja a zenekar karrierjének utolsó szakaszát eleveníti fel a Velőrózsák, a Turisták bárhol és az Én, szeretlek, téged című albumok legkedveltebb dalaival.