hulladék;Városliget;fakivágások;József Nádor tér;

2016-03-14 06:16:00

Nem akarnak fairtást

Nem sokkal azután, hogy az összes fát kiirtották a József nádor térről, a Városliget fáit is ritkítani kezdték a múlt héten - jelezték környezetvédő civilek, akik egy Liget beépítése elleni akció megszervezésébe is belekezdtek. Szeretnék elérni, hogy azonnal hagyják abba a fák kivágását, a főváros vezetése pedig kezdeményezzen érdemi párbeszédet a lakossággal. Ma délután favédő demonstrációra lesz a Városligetben.

Siralmas helyzetkép fogadja ma azt, aki ellátogat a fővárosi József nádor térre, ahol egy hete még fák tucatjai ébredeztek téli álmuk után. Ám múlt hét szerdán mindnek pusztulnia kellett, a tér alá tervezett 500 férőhelyes mélygarázs építési munkálatainak megkezdése miatt. A fakivágást amilyen gyorsan csak lehetett, levezényelték, igaz, erre éveket kellett várni: az OTP Ingatlan Zrt. tíz évvel ezelőtt nyerte el az V. kerületi önkormányzat által a mélygarázs építésére kiírt pályázatot, ám a szerződést több irányból is megtámadták, a Nemzeti Nyomozó Iroda eredménytelenül zárult vizsgálódása után az ügyben a Levegő Munkacsoport és néhány környékbeli lakos indított pert.

A környezetvédő szervezet már a 2007-től 2009-ig tartó környezetvédelmi eljárásban kinyilvánította véleményét, hogy a parkolási kínálat növelése itt nem célravezető, a mélygarázs miatt jelentősen megnövekedik majd a forgalom és a légszennyezettség is az elvileg védettnek szánt Belvárosban. Az építési engedélyt 2011-ben mégis kiadták, ezt azonban a zöldek és a környékbeli lakóközösségek megfellebbezték. Az ügy egészen a Kúriáig jutott, keresetüket azonban itt is elutasították.

A fakivágás híre múlt hétfőn jelent meg. Illés Zoltán, a Fidesz volt környezetvédelmi államtitkára elmondása szerint megpróbálta megszervezni a kivágások elleni tiltakozást, ám elkésett. Illés szerint a nagy sietség oka az lehetett, hogy a téren álló volt pénzügyminisztériumi épületből hamarosan a Várba költözik a Nemzetgazdasági Minisztérium, helyén pedig hotelberuházás indul, ezért kell már most a szükséges parkolókat elkészíteni. A belvárosi önkormányzat állítja: a mélygarázs elkészülte után 51 fából álló fasort telepítenek. A zöldeket és a lakókat ez nem nyugtatja meg, szerintük a fák letarolásával az egész környék kálváriája kezdődött el.

Néhány nappal később a Városligetben is felzúgtak a fűrészek; civilek vették észre, hogy a Nyereg nevű szórakozóhely mellett 15 fát vágtak ki, de az egész Ligetben folyamatosan ritkítják a növényzetet. Az interneten szerveződő "Legyen a Liget a kertem" kezdeményezés szervezői a Városliget teljes védelmét követelik, ma délután két órára pedig pikniket, figyelemfelhívó, de békés demonstrációt szerveznek az egykori Kertem nevű szórakozóhely mellé. Úgy vélik, elfogadhatatlan, hogy érdemi párbeszéd nélkül, az emberek feje felett hozott döntést a kormány Budapest tüdejének beépítéséről úgy, hogy még azzal is tisztában vannak, hogy a budapestiek 75 százaléka ellenzi a Liget beépítését. Épp ezért követelik: azonnal hagyják abba a fák kivágását és fejezzenek be mindenfajta építkezést, valamint a kormány és Budapest vezetése azonnal kezdjen valódi párbeszédet a lakossággal, vagy írjanak ki ügydöntő népszavazást a beépítésről.