Barack Obama;kubai-amerikai kapcsolatok;

Obama Raul Castro kubai elnökkel. FOTÓ: Anthony Behar-Pool/Getty Images

- Kuba készül az Obama-látogatásra

Történelmi látogatásra Kubába érkezik vasárnap Barack Obama. Majd kilencven év óta ő az első amerikai elnök, aki ellátogat a karibi szigetországba. Washingtonban és Havannában tavaly nyitották meg újra a követségeket, Obama és Raúl Castro kubai elnök 2014. december 17-én jelentette be, hogy - Ferenc pápa közvetítésének is köszönhetően - megállapodtak a kapcsolatok normalizálásáról.

Utoljára 1928-ban Calvin Coolidge elnök látogatott a kubai fővárosba, a diplomáciai kapcsolatokat a kubai forradalmi fordulatot követően, 1962-ben szakították meg, több mint fél évszázad elteltével számos területen beindulhat az együttműködés, noha a rég idejétmúlt kereskedelmi embargó, a hidegháború egyik utolsó relikviája, egyelőre érvényben marad. A kubai-amerikai enyhülés folytatása nagyban függ attól, ki lesz a következő amerikai elnök. Donald Trump, netán Ted Cruz akár vissza is fordíthatja a nyitást.

A kubai fővárosban hétvégén is lázasan folytak a helyreállítási munkálatok, a takarítás, Havanna nagyon készült az amerikai elnöki család érkezésére. Obama feleségét, két lányát, még anyósát is magával viszi a rendkívüli vizitre. Az elnöki program vasárnap városnézéssel kezdődik, Obamáék ellátogatnak a katedrálisba, ahol Jaime Ortega bíboros, Havanna érseke fogadja az elnöki párt. Hétfőn Obama koszorút helyez el a José Martí emlékműnél, ezt követően folytat tárgyalásokat a kubai államfővel, Raúl Castróval. A vizitet megelőző fehérházi tájékoztatón leszögezték, Obama nem találkozik a kubai forradalom egykori vezetőjével, a 2006-ban súlyos betegség miatt visszavonult Fidel Castróval. Obama és Raúl Castro a megbeszélések után közös sajtóértekezletet tartanak. Külön találkozót szerveztek amerikai és kubai vállalkozók összehozására, a kereskedelmi kapcsolatok kibővítése Kuba számára az életszínvonal növelésének esélyét jelenthetné, amerikai üzletemberek pedig már jóideje várnak ugrásra készen a kubai piacra való visszatérésre. Ennek még mindig jelentős akadályai vannak, noha sok tilalmat enyhítettek. Este a kubai elnök díszvacsorát ad az amerikai elnöki pár tiszteletére.

A vizit csúcspontja kétségtelenül Barack Obama keddi beszéde lesz, amelyet az amerikaiak reményei szerint élőben közvetítene a kubai állami televízió. Obama az Alícia Alonso Nagyszínházban, több mint ezer fős hallgatóság előtt beszél majd, de egész Kubával meg akarja osztani a mondandóját. Az amerikai diplomáciai tájékoztatás szerint Obama a történelmi múltról és a jövőről egyaránt beszél majd. Le fogja szögezni, hogy az Egyesült Államok semmiféle útválasztást nem akar Kubára kényszeríteni, de bízik benne, hogy a diplomáciai nyitás rengeteg lehetőséget nyit meg a kubaiak előtt. Érinti a Floridában élő kubai-amerikai emigráns közösség és a szigetország közötti feszültségeket. Obama ellenzékiekkel is találkozik, s baseballmeccsre is elmegy.

Argentínában folytatódik az amerikai elnök dél-amerikai körútja. Barack Obama hivatali idejében finoman szólva sem állt Washington figyelmének középpontjában a déli félkontinens. Az új argentin államfő, Mauricio Macri középjobb irányvonalat, az Egyesült Államokkal szemben kiegyensúlyozottabb viszonyt ígér. A Buenos Aires-i irányváltás elismerését jelzi, s a latin-amerikai kapcsolatok szorosabbra fűzésének szándékát hangsúlyozza a demokrata elnök utazása.