Szerbia;Horvátország;zsarolás;hágai Nemzetközi Törvényszék;Nebojsa Stefanovic;

- Szerb-horvát feszültség

Szerbiának reagálnia kell Horvátország zsarolására, jelentette ki tegnap Nebojsa Stefanovic. A szerb belügyminiszter szerint Szerbia továbbra is együttműködik a szomszédaival, de ha valamelyik szomszédja megpróbálja zsarolni vagy megalázni Szerbia polgárait, akkor Szerbiának erre reagálnia kell, és meg kell tennie a szükséges lépéseket – számolt be a vajma.com és a pannonrtv.

Belgrád arra a zágrábi bejelentésre reagált, miszerint Horvátország nem fogja egykönnyen beleegyezését adni abba, hogy az Európai Unió megnyissa a Szerbiával folytatott tárgyalások során a 23. fejezetet. Ezt tekinti zsarolásnak a szerb vezetés. A belügyminiszter arról nem beszélt, milyen konkrét válaszlépésekre készül Belgrád.

Zágrábi közlés szerint Horvátország elvárja Szerbiától a kisebbségi jogok teljes betartását, a hágai törvényszékkel való együttműködést, szorgalmazza Szerbia illetékességnek a megszüntetését, miszerint szerb bíróságok tárgyalhatják a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnökre vonatkozó ügyeket.

A hágai illetékesség felvetése érzékeny kérdés Szerbiában, a szerbek túlnyomó többsége úgy érzi, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék a szerb háborús bűnökkel vádolt személyekkel szemben keményebb ítéleteket hoz, mint például a horvátok esetében. Március 17-én, miután Hága bejelentette Vojislav Seselj ítélethirdetésének időpontját, Nikola Selakovic igazságügyi miniszter úgy nyilatkozott, nem vár semmi jót sem március 24-én, amikor Radovan Karadzic, sem pedig 31-én, amikor Seselj ügyében hirdet ítéletet a törvényszék. Selakovic egy televíziós interjúban azt mondta, a hágai törvényszék nem ritkán, legalábbis a szerbek esetében, inkább politikai, mint jogi szempontok alapján járt el.

Tavaly nyáron a menekültválság kapcsán keletkezett komoly feszültség a két ország között. A kisebbségi jogok biztosítása téren különben az uniós tag Horvátország sem jeleskedik, a cirill betűs köztéri feliratokat például rendre szétverik a szélsőségesek és több tüntetés is volt Horvátországban a szerb nyelvi jogok biztosítása ellen.

Múlt hétfőn jelentette be Vlagyimir Putyin, hogy Moszkva kivonja a Szíriában állomásozó hadereje egy részét. A részleges kivonulás meg is történt, de a helyszínen maradt harci gépek a hétvégén is több bevetést hajtottak végre a szír kormánycsapatokat támogatva.