Szerintem;pedagógus tüntetés;

2016-03-23 07:27:00

Az ébredező emberek

Történelmi hagyományaink közé tartozik, hogy az emberek nagy része tart a mindenkori hatalomtól, annak birtokosaitól, sőt egymástól is. Ez mindaddig érthető, amíg diktatórikus, illiberális hatalmak állnak az ország élén. Így volt ez az első világháború előtti és az azt követő Horthy korszakban, a szocializmus idején, és így van ez a Horthy éra több elemét felelevenítő fideszes kormányok idején is. Ez azzal függ össze, hogy az Orbán-kormány első lépéseiként indokolhatatlanul nagy arányú kádercserét hajtott végre. A vezetőket és szakembereket felváltották megbízható pártkatonákkal, rokonokkal, barátokkal, egykori iskolatársakkal. Különösen nagy a hatalomtól való félelem az állami és a közigazgatási alkalmazottakban, pedagógusokban, mivel egy rendszerkritikus megjegyzés a munkahely elvesztéséhez vezethet.

Hallgatásra vannak kárhoztatva a közmunkások is, mivel a helyi – jobbára fideszes - vezetés kényétől-kedvétől függ, hogy kit és mennyi ideig alkalmaznak közmunkásként. Az utóbbi időben azonban mintha csökkenne az emberek félelme. Ennek leglátványosabb bizonyítéka a március 15-i több 10 ezres pedagógus tüntetés, ahol részt vettek szülők és diákok, a demokratikus pártok, az érdekvédelmi és a civil szervezetek képviselői. Követeléseik a kormány elhibázott oktatáspolitikájának módosítására vonatkoznak és ultimátumszerűek voltak. Az emberek ébredése azzal függhet össze, hogy többségük – benne Fidesz szavazók is – szerint ma hazánkban nem jó irányba mennek a dolgok; hazug a„Magyarország jobban teljesít” jelszó.

Egyre többen értenek egyet a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók követeléseivel, sőt támogatják is megmozdulásaikat. A félelem csökkenésének egyik jele, hogy míg az előző években az emberek nagy része csak családi és baráti körökben merte bírálni a kormányt, ma úton-útfélen tanúi lehetünk a kormányt és vezérét bíráló megjegyzéseknek. A pozitív tendenciák ellenére a demokratikus oldal nem bízhatja el magát, mert óriási munka lesz a társadalom többségének megnyerése azért is, mivel  rafinált és gátlástalan ellenféllel áll szemben.