- Apa, mi is kezdődik?
- Remélem, az MSZP talpra állítása.
- A következő hónapok tehát az MSZP belharcairól fognak szólni?
- Egy tisztújítás nem lehet más, mint küzdelem a vezetés megszerzéséért. Célom, hogy a meghirdetett programok, a célok harca legyen ez a megmérettetés.
- Máris megjelentek hírek arról, Szanyi Tibor nemrég még megtagadta, hogy MSZP-s, vagy hogy már az előző tisztújításon is csak hátsó szándékkal indult...
- Az, hogy egy szekta hülyeségeket beszél, ne legyen már hír! Várható, hogy több ilyen butaság is napvilágot fog látni a közeljövőben. Nem kívánok ezekkel foglalkozni.
- Az MSZP választmányi ülése előtt kifüggesztett nyolcpontos javaslata győztes program?
- Igen. A magyar szocialisták a 150 éves történelmük során mindig akkor botlottak, buktak, amikor letértek a baloldali, értsd: közösségi pályáról. Nagyon sokan vannak, akik bár eltávolodtak az MSZP-től, érzelmileg mégis maradtak szocialisták. A fiatalok pedig ab ovo közösségiek, s legnagyobb vagyonuk az igazságérzetük.
- Az említett dokumentumban azt írja, "az ún. fiatalítás nem jelent mindig és automatikusan megújulást, dinamizmust". Elmaradt a valódi megújulás az utóbbi két évben az MSZP-ben?
- Isten őrizz, hogy újra ugyanolyanokká váljunk mint két éve voltunk, vagy most vagyunk! Pont az a lényeg, hogy én nem személyi, hanem politikai alternatívát kínálok.
- Hogyan lehet felrázni a pártot? Milyen csatornán akarja aktivizálni a tagságot, a szimpatizánsokat?
- A politika akkor érdekes és izgalmas, ha olyan dolgokra fókuszál, amelyek az embereket érdeklik. A baloldal két örökzöldje, azaz a munka és a lakhatás mellé most a gyermekügyet, az egészségügyet és az oktatást akarom felfűzni. Ismétlem: a fókuszról beszélek. Bár igazunk van, de sajnos kevés az, hogy a fideszes pereputtyot elhordjuk mindenféle ganénak. A jó, az izgalmas gondolatok előbb-utóbb utat törnek maguknak, csatornáktól függetlenül.
- "Ha valamiben újítani tudunk, az az ‘újkapitalizmusnak’, tehát a neoliberalizmusnak szóló hadüzenet megtétele" - szól a program. Ördögtől való tehát a liberalizmus, ahogyan azt Orbán Viktor és köre is kárhoztatja?
- A liberalizmussal nincs semmi baj, sőt! A neoliberalizmus viszont egy ettől eltérő közgazdasági fogalom. Bocsánat, de a 'libero' feliratú csomagban sem ideológia van. Szavak hasonlósága mögött nagy különbségek húzódhatnak meg. A neoliberalizmus magyar fordítása az újkapitalizmus, ami durván ötven éve tombol a nagyvilágban, és Európa egyes, szerencsésebb régióit leszámítva iszonyatos nyomort hozott. Az a lényege, hogy a gazdagok még gazdagabbak lehessenek, például ne nagyon fizessenek adót, s majd ők lecsorgatnak valamit a népnek. Ez szó szerint kapitális hazugság és antiszolidaritás.
- A párt számára - a nyolcpontos dokumentumban - fölvázolt ideológiai váltás kinyitná az új választók vonzásának lehetőségeit?
- Szerintem igen. Biztató, hogy a tárgyalt írásom rég nem látott vitákat váltott ki a párton kívül. Úgy is mondhatnám, hogy felpörgött a blogvilág.
- Van is mit elemezni benne. Komolyan látja például a realitását annak, hogy "a parlament működtessen heti gyakorisággal közmeghallgatást", vagy, hogy változtasson a kormányoldal az - amúgy nemzetközi jogokat is sértő - választási rendszeren?
- Nem látok más utat, mint kinyitni a parlamentet és persze más intézményeket. A politikát pont azért utálják sokan, mert esélyük sincs a ráhatásra. A közmeghallgatás sem új eszköz, csak ritkán használjuk. Ezt akarom dinamizálni. Ami pedig a választásokat illeti, most a szokásosnál érdesebben fogok fogalmazni: 2014-ben nem választások voltak Magyarországon, hanem elcsalt szavazások. Történelmi hiba, hogy ebbe az MSZP vezetése is látszólag belenyugodott, miközben az EBESZ feketén-fehéren elégtelen bizonyítványt állított ki. A hazai ellenzéki belenyugvásra mondja a nagyvilág nagyobbik hányada, hogy ha ez nektek magyaroknak jó, akkor nyeljétek.
- Az európai minimálbér igénye nem egyezik meg a Tóbiás József programjában szereplő béremelési követeléssel?
- A béremelés és a méltányos, konkrét bérgarancia nem azonos dolgok. Az európai minimálbér immár tíz éve követelt lényege, hogy a legkisebb nettó munkabér sehol az Unióban ne lehessen kevesebb, mint a helyi nettó átlagkereset 60 százaléka. Hazai viszonylatban ez nagyjából a nettó minimálbér megduplázását jelenti úgy, hogy a munkaadók terhei se növekedjenek. Az állami adó-étvágy visszafogása szükséges.
- Mindezeken túl a "szövetkezeti és az önkormányzati tulajdonformák reneszánszát" hirdeti a dokumentum, vagy éppen igazságos adórendszert, s egyéb olyan intézkedéseket, amelyeket valójában kormányon lehet meglépni. Szanyi Tibor elnökjelölti programja a kormányzásra akarja fölkészíteni az MSZP-t?
- Igen. A jó politikát az igazolja, ha az emberek azt gondolják, hogy 'ezek' olyasmit akarnak csinálni, ami nekem jó és fontos, sőt, még bele is szólhatok. Az ellenzéknek komoly felelőssége van abban, hogy képes-e valódi társadalmi kontrollt gyakorolni a mindenkori kormányok felett. A meglévő és a volt tagságunkkal fogom megbeszélni a teendőinket. A szocialistákkal.
(Az interjúsorozat az elnöki posztra már bejelentkezett politikusokkal folytatódik - a szerk.)