Egészség;Hillary Clinton;Egyesült Államok;előválasztások;Trump;

Ted Cruzban reménykedik a republikánus pártelit FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/GEORGE FREY

- Arizona Clintont és Trumpot erősítette

Sokkal nem kerültek közelebb Donald Trump megállításához a republikánusok, a milliárdos biztosan nyert Arizonában, igaz, a Utah állambeli caucuson Ted Cruz texasi szenátor végzett az élen. A demokratáknál Hillary Clinton győzött az arizonai előválasztáson, de két másik állam – Idaho és Utah – jelölőgyűlésein Bernie Sandersre voksolt a többség. Trump és Clinton továbbra is őrzi vezető pozícióját, de a „trónkövetelők” nem adják fel a versenyt.

Arizona államban, amely naponta küzd meg a mexikói illegális bevándorlás problémáival, nem is győzhetett más a republikánus előválasztáson, mint Donald Trump, aki a legradikálisabb megoldásokat szorgalmazza a bevándorlókkal szemben. A déli állam keményvonalasai, köztük Jan Brewer volt kormányzó és Joe Arpaio, Maricopa megyei sheriff, jóelőre elkötelezték magukat a bevándorlásellenes Trump mellett. A legnagyobb arizonai kampánytámogatók, akik ódzkodnak a milliárdos uszító nézeteitől, azonban óvatosak, s Trump ellenében gyűjtöttek adományokat. Az állam republikánus kormányzója, Doug Ducey sem kötelezte el magát az ingatlanbefektető mellett. Trump ennek ellenére fölényesen nyert, s mivel Arizona is „a győztes mindent visz” alapon osztja el a támogatókat, az állam mind az 58 delegátusát megkapta.

Ted Cruz hiába reménykedett, hogy Arizonában fordul a széljárás, s meglepetésre mégis győzni tud, a hírek szerint az előre leadott szavazatok akadályozták meg ebben, már február 24-től lehetett voksolni. A texasi szenátor, aki maga sem tartozik a Republikánus Párt fővonalához, s a szenátusba kerülése óta sok vihart kavart és kevés barátot szerzett a Capitoliumon, a voksok kevesebb, mint negyedét nyerte el az arizonai előválasztáson, s egyetlen delegátust sem szerzett. Cruz a jelentős mormon többségű Utah államban vigasztalódhatott, ahol 69,2 százalékkal, elsöprő fölénnyel nyert, s 40 delegátust szerzett. A még versenyben lévő John Kasich ohiói kormányzóra 16 százalék voksolt Utahban, Trumpot alig 14 százalék választotta.

Mivel jelenleg Ted Cruznak a legjobbak az esélyei, hogy felzárkózzon Trump mögé, a republikánus pártelit mind több tagja biztosítja – ha fogcsikorgatva is – támogatásáról. Tegnap a 2016-os versenyből kiesett, egykor nagy esélyesnek tekintett Jeb Bush volt floridai kormányzó jelentette be, hogy Cruz mellé áll. Bush és Cruz a tévévitákban csak ritkán ütközött össze, s a Washington Post úgy értesült, a volt kormányzó imponálónak találja Cruz következetes konzervatív kiállását, még ha sok kérdésben eltér is az álláspontjuk. Jeb Bush támogatása azt jelentheti, Cruzhoz jelentős kampánydonorok állnak át.

A demokraták három államban is szavaztak. Arizonában a demokratáknál is az illegális bevándorlás témája állt a középpontban, az állam jelentős spanyol ajkú amerikai népessége a demokrata Hillary Clintontól várja, hogy novemberben győz, és racionális válaszokat keres a bevándorlók problémáira. Clinton a voksok 57,8 százalékával az állam 75 delegátusa közül 41-et szerzett. Bernie Sandersre 39,7 százalék szavazott, s 22-vel növelte delegátusai számát.

Rendkívül magas volt a részvétel az Utah állambeli jelölőgyűléseken, néhány körzetben egyszerűen kifogytak a szavazócédulákból, s mindenütt nagy volt a sorállás. Bernie Sanders nagy fölénnyel győzött. A magát demokratikus szocialistának valló szenátor a voksok 79,7 százalékát nyerte el és 18 delegátust állított maga mögé. Idahóban, ahol ezúttal csak a demokraták tartottak caucust, 78 százalékkal nyert Sanders, 17 delegátust szerzett, Clinton mindkét államban 5-5 küldöttel gyarapította táborát a demokrata elnökjelölő konvencióra.

Összességében Sanders a keddi voksolásokon 57, Clinton 51 küldött támogatását nyerte el, de ez nem változtatott számottevően a volt First Lady előnyén. A szombaton következő három voksoláson ismét Bernie Sanders a favorit, a Demokrata Párt liberális baloldali híveinek növekvő támogatását élvező független szenátor nyerhet Alaska, Hawaii és Washington állam demokrata jelölőgyűlésein is. A republikánusok legközelebb április 5-én szavaznak Wisconsinban.

A keddi előválasztások nyomán Clintonnak 1681, Sandersnek 927 delegátusa van, 2383 kell a demokrata elnökjelöltséghez. A republikánusoknál Trump 739, Cruz 465 delegátust gyűjtött össze eddig, az 1237-es "bűvös határt" kell átlépnie a jelöltség elnyeréséhez.

 Obama Argentínában
Latin-amerikai útjának második állomására, Argentínába érkezett szerda hajnalban Barack Obama. Az amerikai elnök két napot tölt Buenos Airesben, ahol a brüsszeli terrortámadások nyomán rendkívüli készültséget vezettek be. Obama érkezése előtt utcákat, metróállomásokat zártak le, helikopterek pásztázták a várost. Obama és az új argentin elnök megbeszéléseinek napirendjén kereskedelmi, energiaügyi, oktatási és környezetvédelmi kérdések szerepeltek. John Kasich republikánus elnökaspiráns bírálta Obamát amiatt, hogy a brüsszeli gyászra tekintettel nem szakította félbe utazását, baseball meccset nézett Havannában, s nem tért vissza a Fehér Házba.



A brüsszeli terrortámadások miatt rendkívüli tanácskozást tartanak csütörtökön az uniós tagországok bel- és igazságügyi miniszterei - jelentette be az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Hollandia.