TV2;Friderikusz Sándor;felmondások;

2016-03-24 06:11:00

Friderikusz sem készít már műsort a TV2-nek

Nem lesz a TV2 Naplójának riportere Friderikusz Sándor, sőt az Összezárva Friderikusszal című műsorát sem folytatja. A végső döntést akkor hozta meg, amikor a Blikk egy "névtelen forrása" összeboronálta az újrainduló műsorral: "az elemi szakmai és erkölcsi szabályokra ily' mértékig fittyet hányó közegben nem szabad dolgozni, azaz minden érintkezési felületet is meg kell szüntetnem azzal a tévécsatornával, amely tudtomon és akaratomon kívül rossz híremet kelti, kikezdi a szakmai és emberi hitelességemet" - közölte.

A műsorvezető bírálta a Tények hírszerkesztési gyakorlatát is, különös tekintettel azokra a riportokra, amelyek a pedagógussztrájk vezérszónoka, Pukli István, és az Együtt alelnöke, Juhász Péter üldözését és lejáratását szolgálták: "egy televíziós műsorkészítő (...) nem legitimálhat a jelenlétével olyan törekvéseket és magatartásokat, amelyeket mélységesen megvet és elítél". A nézőktől, akik szerették a műsorát azok nevében is elnézést kért - mert ők úgysem fogják megtenni -, "akik ismét, nem először, olyan helyzetet idéztek elő (a TV2-nél), amelyet tisztességes és professzionális műsorkészítő már nem vállalhat".

Közben kiderült, hogy a túlzott politikai beavatkozás miatt szűnt meg 2014-ben az eredeti Napló, de már Schmitt Pál 2012-es plágiumbotránya idején is érezni lehetett, hogy megpróbálták befolyásolni a szerkesztést. A Blikk szerint még egy véleményszavazást sem lehetett indítani az ügyről a Naplóban, nemhogy riportot készíteni. 2014 márciusában a szerkesztőknek le kellett adniuk egy anyagot, amelyben Zuschlag János mesélt a börtönről és a TV2 mostani hírigazgatója, Kökény-Szalai Vivien könyvéről, amelyben állítása szerint lerántotta a leplet egykori párttár­sairól. A riport levetítése után a stáb bízott abban, hogy a választások után jobbra fordul a sorsuk, ám nem sok minden változott: szinte hetente szembesültek cenzúrával, a megtiltott kérdések problémájával vagy a megrendelt riportok elvárásával. A Napló végül 2014 novemberében szűnt meg. A "köz-TV2" vezetése most újraindítja a műsort, ehhez meg is próbálták visszacsábítani a korábbi munkatársakat, azok nemet mondtak. Amikor ez kiderült, az Andy Vajna tulajdonában álló csatorna megpróbálta cáfolni a megkereséseket, ám hamar kiderült, hogy nem mondtak igazat. Ugyanis erre reagálva több korábbi naplós is megszólalt: Vágó Gábornak például írásban és telefonon is ajánlatot tettek, de az egykori riporter azt mondta, nem akar a propagandagépezet fogaskereke lenni, nem adná a nevét az új produkcióhoz.

A TV2 hírműsorának szerkesztőségében is hasonló véleményen vannak, szerdán például Hermann Gábor riporter mondott fel, mert a megrendelésre készült politikai karaktergyilkosság számára is vállalhatatlan lett. A fideszes körökben otthonosan mozgó Kökény-Szalai érkezése óta csaknem tucatnyian távoztak a Tények stábjából. A felmondási hullám vélhetően nem ért véget, hiszen a munkatársak közül sokan "nem akarnak Kunfalvi Nórákká válni". Az ex-célpontos riportert az új hírigazgató hozta a csatornához, ő készítette a Juhász Pétert és Pukli Istvánt lejárató anyagokat.

Ebéd a luxushotelben
A budapesti Four Seasons éttermében több hazai média- és gazdasági vezetővel találkozott Tiborcz István. A miniszterelnök vejét Szigetvári Viktor szúrta ki, amint épp Szivek Norberttel, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) vezérével ült. Egy másik asztalnál megjelent Dirk Gerkens, a TV2 vezérigazgatója és Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a Századvég Alapítvány elnökhelyettese, egyben a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. igazgatósági tagja is, később pedig Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó csatlakozott a társasághoz - számolt be az Együtt elnöke az Indexnek.