Szlovákia;Fico;Bugár;Smer;

2016-03-24 09:52:00

Botrányos figurák a parlamentben

Andrej Kiska szlovák elnök kinevezte az új kabinet minisztereit, ezzel hivatalosan is megalakult Robert Fico harmadik kormánya, amelybe a Bugár Béla által fémjelzett Híd is bekerült. A kabinetet a tömörülésen kívül Fico pártja, a Smer, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), valamint a jobboldali Háló alkotja. 

Hivatalosan is megkezdte működését a harmadik Fico-kabinet. Miután letették az esküt a törvényhozásban az újonnan megválasztott képviselők és pótképviselők, majd megválasztották a parlament vezetőit, Robert Fico a szerda esti órákban benyújtotta korábbi, csak a Smer által alkozott kormánya lemondását Andrej Kiska államfőnek. Az elnök rögtön ezután ismét a Szlovák Köztársaság miniszterelnökének nevezte ki Ficót, ezzel megkezdte újabb kormányzati ciklusát.

Az új kabinetben a koalíció négy pártjának megállapodása alapján a Smernek 9, az SNS-nek 3, a Hídnak 2, a Hálónak pedig egy minisztere van. A pozsonyi Új Szó arra emlékeztetett, hogy a kormány hagyományosan hetente egyszer, minden szerdán fog ülésezni. A kabinetnek hamarosan bizalmat kell kérnie a parlamenttől, ekkor fogadják majd el a képviselők a kormányprogramot is.

„Igyekezni fogok becsületes, független és tárgyilagos kritikus lenni, ha azt látom, hogy a kabinet nem képes megoldásokat kínálni” – mondta beszédében Kiska, aki reméli, hogy a kormányalakítás utáni érzelmek háttérbe szorulnak, s abban bízik, hogy a kabinet eredményes lesz. „Szükségünk van arra, hogy nőjön a demokratikus rendszerbe és a politikusok problémamegoldó képességébe vetett bizalom. Az eredmények világosan mutatják az emberek hangulatát” – tette hozzá figyelmeztetésként a köztársasági elnök.

Az új parlament ülésén döntés született a parlamenti bizottságok vezetőiről. A 19 bizottság közül 11-et a kormánypártok képviselői vezetnek, 8-at pedig az ellenzék. A Smer 6 bizottsági elnökkel rendelkezik, az SNS-nek és a Hídnak 2-2 jutott, a Hálónak pedig egy. Ami az ellenzéket illeti, a március elején megrendezett parlamenti voksoláson a második legtöbb mandátumot szerzett Szabadság és Szolidaritás (SaS) és az Egyszerű Emberek (Oľano-NOVA) 3-3 bizottságot vezet, a néhány hónapja megalakult Sme rodina 1-et, a Kotleba-féle Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS) pedig nem tartott igényt ilyen posztra.

A bumm.sk arra emlékeztetett, hogy Emberi jogi és nemzeti kisebbségi bizottságban kisebbségellenes és totalitárius rendszereket csodáló képviselők kaptak helyet. Az LSNS által delegált Milan Mazurek hírhedt figura a szlovák belpolitikában. Egy ízben azt közölte, hogy a hat millió zsidó elpusztítása a második világháború során csak mese. Miután bekerült a parlamentbe, ezzel kapcsolatban azt közölte, nem tud arról, hogy ilyet írt volna, a holokausztról pedig „nem tud semmit”. A fiatal képviselő a tavalyi iszlámellenes tüntetésen is ott volt, ahol egy arab családot sértegetett.

A Sme Rodina nevű párt egy korábbi műsorvezetőt, Martina Simkovicovát jelölte a bizottságba, akinek amiatt mondtak fel a Markíza kereskedelmi tv-nél, mert menekültellenes hazugságokat terjesztett. Az OľaNO-Nova jelöltje, Anna Veresová a homoszexuális aktivisták ellen kelt ki. A homofób népszavazást kezdeményező Szövetség a Családért (Aliancia za rodinu) tagja blogjában több megjegyzést is tesz a melegaktivisták rovására. Mária Janíková, a Smer képviselője nem sokkal a választások előtt tett kijelentésével rázta meg a közvéleményt, amikor Fehéroroszországot követendő államnak nevezte.
Elsősorban az utcák tisztaságát és az egy százalékos munkanélküliséget nevezte fantasztikusnak. Erre a cseh TOP 09 párt alelnöke, Markéta Adamová megkérdezte tőle, hogy nem hiányzott-e neki Fehéroroszországban a szabadság, mire Janíková azt kérdezte tőle: „Minek önnek a szabadság?”. Később e kijelentésétől elhatárolódott.

Párttársát és bizottságbeli kollégáját, Lubomír Zeliezkát korábban egy nyugdíjas megverésével gyanúsították.A törvényhozás legközelebb akkor ül össze, amikor elkészül a kormányprogram - ennek 30 napon belül kell megtörténnie, a programot pedig egyszerű többséggel kell elfogadtatni a törvényhozásban.