A Felhívás a Városliget, a Budai Vár és a főváros védelmében c. nyilatkozatot - melyben az aláírók kijelentették, hogy a tervezett átépítéseket le kell állítani - múlt héten több ismert ember is aláírta, többek között Szörényi Levente, Bródy János, Puzsér Róbert, Jeszenszky Géza, Térey János és Ungváry Krisztián. A kormány beépítési projektjét támogató felhívás minden bizonnyal ennek hatására jött létre. Éles különbség a két levél között, hogy míg a Városliget beépítése ellenit immár több, mint 10 ezer ember írta alá, addig a kormány Liget Budapest Projektet támogató levelet egyszerű hétköznapi emberként nem is lehet aláírni. Erre ez opcióra vagy nem gondoltak az alkotók, vagy nem tartották fontosnak.
Az ismeretségi szálakat és érdekhálót alaposabban szemügyre véve vélhetően Baán László közbenjárásával sikerült rávenni a támogatók nagy részét a kormány beépítési projektjét üdvözlő levél aláírására, a nevek között megtaláljuk ugyanis György Péter esztétát, aki Baán főtanácsadója. A nyilatkozatot aláírta a városépítész Nagy Béla és a volt kultuszminiszter, Rockenbauer Zoltán is, akik szintén Baán Lászlót látják el tanácsokkal, vélhetően nem ingyen. A nevek között szerepel Böszörményi Nagy Gergely, a Design Terminal ügyvezetője, a Közlekedési Múzeum élére frissen kinevezett volt BKK-vezér, Vitézy Dávid és Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója is - írja a reflektor.hu
Karácsony Gergely, a PM társelnöke, Zugló polgármestere a Városliget beépítésével kapcsolatban úgy nyilatkozott a Népszavának, hogy a Liget beruházást nem lehet a budai vári elképzelések nélkül vizsgálni. "Senki nem adott nekem még arra értelmes magyarázatot, hogy mi szükség van egy kormányzati negyedre a budai Várban, illetve miért akarják a Nemzeti Galériát a Ligetbe költöztetni" - fogalmazott a polgármester.
Karácsony Gergő március 15-én a Városligetben. MTI Fotó: Marjai János
Karácsony elmondta még a Népszavának, hogy ő egyetért a gondolattal, miszerint a Városligetet meg kell újítani, azt azonban elutasítja, hogy oda új épületeket kellene emelni. A miértre még senki nem adott értelmes választ, maga Baán László projektgazda sem - fogalmazott. A PM társelnöke egyetért a Podmaniczky sétány kialakításával, szerinte ott a Nyugati pályaudvarnál kellene a Múzeumi negyedet is kialakítani, már csak azért is - tette hozzá -, mert maga a Nyugati pályaudvar is sokkal alkalmasabb arra, hogy múzeummá váljon, mint hogy pályaudvarként szolgáljon. Összességében egyébként teljességgel érthetetlen, vagy bizonyos szempontból nagyon is érthető, hogy miért költ presztízsberuházásokra a kormány Budapesten közel 600 milliárd forintot - mondta a polgármester a Városliget ügyében.
Ahogy a Népszava is beszámolt róla, március 17-én reggel váratlanul kezdték meg a fák kivágását a Városligetben, hogy biztosítsák a Magyar Zene Háza kivitelezőinek a felvonulási területet. A munkálatok nem tartottak túl sokáig, azt ugyanis civil aktivisták megakadályozták. Valósággal megostromolták a kerítéssel elzárt területet, majd egyszerűen a fák elé álltak. Az akcióban politikusok is részt vettek, többek között Szabó Rebeka zuglói alpolgármester, PM-es politikus, aki szerint az irtást a kivitelező előre nem jelentette be. A fákat védő civilek és politikusok ezután több napon és éjszakán át őrizték a városligeti fákat, hogy megelőzzék a kivágásokat.
Várnai László, a Civil Zugló Egyesület vezetője korábban elmondta, hogy immár 20 ezer, a projektet ellenző aláírást gyűjtöttek össze, amit átadtak a projekt vezetőinek, ám ezt nem veszik figyelembe. Most azt tervezik, hogy az épületeket tervező japán építészirodákhoz is eljuttatják az aláírásokat, hogy ők is lássák: a lakosság tiltakozik a projekt megvalósítása ellen. "Ne engedjünk egy fát se kivágni!" - szólított fel a Várnai László.